REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW

Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW
Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Wydziale Prawa I Administracji Uniwersytetu Warszawskiego powstał nowy kierunek studiów magisterskich: Prawo Finansowe i Skarbowość. Zapisy trwają tylko do 14 września 2014 r. Absolwenci tego kierunku najprawdopodobniej nie będą musieli zdawać egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego. O specyfice tych studiów rozmawiamy z prof. dr hab. Witoldem Modzelewskim z UW.

Redakcja: W przypadku tych studiów prawniczych z góry wybieramy określoną specjalizację.

REKLAMA

Autopromocja

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Tak, przy czym dział prawa finansowego i skarbowości, którego dotyczą studia, dzieli się wewnętrznie na cztery specjalizacje dotyczące: prawa podatkowego, administracji podatkowej i skarbowej, podmiotów sektora finansów publicznych oraz ostatni – być może najważniejszy – instytucji finansowych. Są to dziedziny życia publicznego i gospodarczego, które potrzebują prawników mających tu specjalistyczne przygotowanie.

Redakcja: Absolwenci nowych studiów mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w administracji skarbowej jak i jednostkach budżetowych, bankowości, ubezpieczeniach i obsłudze rozliczeń podatkowych. Czy studia przygotowują również do wykonywania doradztwa podatkowego?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście, a od 10 sierpnia br. znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym daje możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego absolwentów niektórych uczelni. Podstawą tego przywileju jest umowa zawarta z Państwową Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Władze Wydziału podjęły już działania zmierzające do zawarcia tej umowy. Sądzę, że pierwsi absolwenci naszego kierunku będą mogli przystąpić tylko do części ustnej tego egzaminu aby stać się doradcami podatkowymi.

Redakcja: Kiedy to będzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Już za dwa lata, gdy mury Uniwersytetu opuszczą pierwsi absolwenci kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość.

Redakcja: A nie za pięć? Przecież studia prawnicze trwają pięć lat.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Nasze studia są studiami magisterskimi II stopnia, czyli przyjmujemy absolwentów kierunków licencjackich.

Redakcja: Z jakich kierunków studiów? Przecież w Polsce nie ma – jak dotąd – licencjackich studiów prawniczych.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: To bardzo ważna informacja: na nasz kierunek mogą być przyjęte osoby, które ukończyły każdy kierunek studiów licencjackich – nie ma tu jakiegokolwiek ograniczenia. Na tym zresztą polega główna idea utworzenia nowego kierunku: osoby, które zdobyły wyższe wykształcenie licencjackie, zwłaszcza o charakterze ekonomicznym, menadżerskim czy administracyjnym, mogą ukończyć drugie wyższe studia prawnicze, stając się wszechstronnymi specjalistami będąc jednocześnie prawnikami i ekonomistami.

Redakcja: Czy sądzi Pan, że pracodawcy poszukują absolwentów o takim wykształceniu?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście. Zatrudniając pracownika w tych dziedzinach oczekuje się od niego przygotowania ekonomicznego, prawniczego a nawet rachunkowego.

Kalkulatory

Wskaźniki i stawki

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Redakcja: Czy problematyka rachunkowości jest również przedmiotem nowych studiów?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście, zarówno na pierwszym jak i na drugim roku.

Redakcja: To rzeczywiście sytuacja wyjątkowa: dotychczas prawnicy, nawet zajmujący się spółkami prawa handlowego, nie mają podstaw rachunkowości.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Najczęściej muszą zdobyć tę wiedzę już jako absolwenci studiów prawniczych, albo zmuszeni są do współpracy z przedstawicielami innych zawodów, a to zawsze jest droższe dla zatrudniających.

Redakcja: Jak najprościej przedstawić profil absolwenta tego kierunku?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Jest to prawnik w dziedzinie prawa finansowego, bankowego, ubezpieczeniowego, podatkowego i administracyjnego, który ma pogłębioną wiedzą interdyscyplinarną w dziedzinie finansów i rachunkowości.

Redakcja: I może mieć skróconą drogę do zawodu doradcy podatkowego?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Tak, ale nawet bez tytułu doradcy podatkowego absolwent może prowadzić działalność w zakresie obsługi podatkowej, w tym prowadzenia ewidencji i składania deklaracji.

Redakcja: Czy nowe studia dadzą tu dostateczną wiedzę?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Jestem przekonany, że tak, bo obejmują całość problematyki podatkowej, szerzej danin publicznych.

Redakcja: Czy studia te mają charakter stacjonarny?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Nie – wieczorowy, co umożliwi studentom łączenie pracy zawodowej z nauką na Uniwersytecie, który od lat jest liderem w kształceniu specjalistów podatkowych.

Redakcja: Czy trwają już zapisy?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Trzeba się spieszyć, bo tylko do 14 września br. drogą elektroniczną: www.irk.uw.edu.pl, a dokumenty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 17 września br. Zapraszamy, bo ilość miejsc jest ograniczona a zainteresowania kierunkiem bardzo duże. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Redakcja: Kto będzie wykładał na tym kierunku?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Wszyscy Wykładowcy mają bogate doświadczenie dydaktyczne i praktyczne. Dominują naukowcy i praktycy związani z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi innych wydziałów (Wydział Zarządzania) i uczelni (SGH). Gościmy również takie sławy jak byłą szefową NBP, byłych wiceministrów finansów oraz sędziów NSA.

Redakcja: Dziękuję za rozmowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowości w KSeF: faktury konsumenckie, złożone załączniki, faktury poza KSeF. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA