| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW

Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW

Na Wydziale Prawa I Administracji Uniwersytetu Warszawskiego powstał nowy kierunek studiów magisterskich: Prawo Finansowe i Skarbowość. Zapisy trwają tylko do 14 września 2014 r. Absolwenci tego kierunku najprawdopodobniej nie będą musieli zdawać egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego. O specyfice tych studiów rozmawiamy z prof. dr hab. Witoldem Modzelewskim z UW.

Redakcja: W przypadku tych studiów prawniczych z góry wybieramy określoną specjalizację.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Tak, przy czym dział prawa finansowego i skarbowości, którego dotyczą studia, dzieli się wewnętrznie na cztery specjalizacje dotyczące: prawa podatkowego, administracji podatkowej i skarbowej, podmiotów sektora finansów publicznych oraz ostatni – być może najważniejszy – instytucji finansowych. Są to dziedziny życia publicznego i gospodarczego, które potrzebują prawników mających tu specjalistyczne przygotowanie.

Redakcja: Absolwenci nowych studiów mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w administracji skarbowej jak i jednostkach budżetowych, bankowości, ubezpieczeniach i obsłudze rozliczeń podatkowych. Czy studia przygotowują również do wykonywania doradztwa podatkowego?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście, a od 10 sierpnia br. znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym daje możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego absolwentów niektórych uczelni. Podstawą tego przywileju jest umowa zawarta z Państwową Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Władze Wydziału podjęły już działania zmierzające do zawarcia tej umowy. Sądzę, że pierwsi absolwenci naszego kierunku będą mogli przystąpić tylko do części ustnej tego egzaminu aby stać się doradcami podatkowymi.

Redakcja: Kiedy to będzie?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Już za dwa lata, gdy mury Uniwersytetu opuszczą pierwsi absolwenci kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość.

Redakcja: A nie za pięć? Przecież studia prawnicze trwają pięć lat.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Nasze studia są studiami magisterskimi II stopnia, czyli przyjmujemy absolwentów kierunków licencjackich.

Redakcja: Z jakich kierunków studiów? Przecież w Polsce nie ma – jak dotąd – licencjackich studiów prawniczych.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: To bardzo ważna informacja: na nasz kierunek mogą być przyjęte osoby, które ukończyły każdy kierunek studiów licencjackich – nie ma tu jakiegokolwiek ograniczenia. Na tym zresztą polega główna idea utworzenia nowego kierunku: osoby, które zdobyły wyższe wykształcenie licencjackie, zwłaszcza o charakterze ekonomicznym, menadżerskim czy administracyjnym, mogą ukończyć drugie wyższe studia prawnicze, stając się wszechstronnymi specjalistami będąc jednocześnie prawnikami i ekonomistami.

Redakcja: Czy sądzi Pan, że pracodawcy poszukują absolwentów o takim wykształceniu?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście. Zatrudniając pracownika w tych dziedzinach oczekuje się od niego przygotowania ekonomicznego, prawniczego a nawet rachunkowego.

Kalkulatory

Wskaźniki i stawki

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Redakcja: Czy problematyka rachunkowości jest również przedmiotem nowych studiów?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście, zarówno na pierwszym jak i na drugim roku.

Redakcja: To rzeczywiście sytuacja wyjątkowa: dotychczas prawnicy, nawet zajmujący się spółkami prawa handlowego, nie mają podstaw rachunkowości.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Najczęściej muszą zdobyć tę wiedzę już jako absolwenci studiów prawniczych, albo zmuszeni są do współpracy z przedstawicielami innych zawodów, a to zawsze jest droższe dla zatrudniających.

Redakcja: Jak najprościej przedstawić profil absolwenta tego kierunku?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Jest to prawnik w dziedzinie prawa finansowego, bankowego, ubezpieczeniowego, podatkowego i administracyjnego, który ma pogłębioną wiedzą interdyscyplinarną w dziedzinie finansów i rachunkowości.

Redakcja: I może mieć skróconą drogę do zawodu doradcy podatkowego?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Tak, ale nawet bez tytułu doradcy podatkowego absolwent może prowadzić działalność w zakresie obsługi podatkowej, w tym prowadzenia ewidencji i składania deklaracji.

Redakcja: Czy nowe studia dadzą tu dostateczną wiedzę?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Jestem przekonany, że tak, bo obejmują całość problematyki podatkowej, szerzej danin publicznych.

Redakcja: Czy studia te mają charakter stacjonarny?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Nie – wieczorowy, co umożliwi studentom łączenie pracy zawodowej z nauką na Uniwersytecie, który od lat jest liderem w kształceniu specjalistów podatkowych.

Redakcja: Czy trwają już zapisy?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Trzeba się spieszyć, bo tylko do 14 września br. drogą elektroniczną: www.irk.uw.edu.pl, a dokumenty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 17 września br. Zapraszamy, bo ilość miejsc jest ograniczona a zainteresowania kierunkiem bardzo duże. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Redakcja: Kto będzie wykładał na tym kierunku?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Wszyscy Wykładowcy mają bogate doświadczenie dydaktyczne i praktyczne. Dominują naukowcy i praktycy związani z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi innych wydziałów (Wydział Zarządzania) i uczelni (SGH). Gościmy również takie sławy jak byłą szefową NBP, byłych wiceministrów finansów oraz sędziów NSA.

Redakcja: Dziękuję za rozmowę.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

ODO 24

ODO 24 – to firma, która od 2012 roku oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie ochrony danych osobowych i bezpieczeństwa informacji. Stawia na merytorykę, praktyczne rozwiązania oraz trwałe relacje z klientami budowane w oparciu o partnerstwo, uczciwość i zaufanie. Swoim klientom pomaga chronić dane, minimalizując ryzyko związane z kontrolą, wyciekiem lub ich utratą.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »