REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW

Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW
Prawo Finansowe i Skarbowość – nowy kierunek studiów na UW
fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Na Wydziale Prawa I Administracji Uniwersytetu Warszawskiego powstał nowy kierunek studiów magisterskich: Prawo Finansowe i Skarbowość. Zapisy trwają tylko do 14 września 2014 r. Absolwenci tego kierunku najprawdopodobniej nie będą musieli zdawać egzaminu pisemnego na doradcę podatkowego. O specyfice tych studiów rozmawiamy z prof. dr hab. Witoldem Modzelewskim z UW.

Redakcja: W przypadku tych studiów prawniczych z góry wybieramy określoną specjalizację.

Autopromocja

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Tak, przy czym dział prawa finansowego i skarbowości, którego dotyczą studia, dzieli się wewnętrznie na cztery specjalizacje dotyczące: prawa podatkowego, administracji podatkowej i skarbowej, podmiotów sektora finansów publicznych oraz ostatni – być może najważniejszy – instytucji finansowych. Są to dziedziny życia publicznego i gospodarczego, które potrzebują prawników mających tu specjalistyczne przygotowanie.

Redakcja: Absolwenci nowych studiów mogą znaleźć zatrudnienie zarówno w administracji skarbowej jak i jednostkach budżetowych, bankowości, ubezpieczeniach i obsłudze rozliczeń podatkowych. Czy studia przygotowują również do wykonywania doradztwa podatkowego?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście, a od 10 sierpnia br. znowelizowana ustawa o doradztwie podatkowym daje możliwość zwolnienia z części pisemnej egzaminu na doradcę podatkowego absolwentów niektórych uczelni. Podstawą tego przywileju jest umowa zawarta z Państwową Komisją Egzaminacyjną do Spraw Doradztwa Podatkowego. Władze Wydziału podjęły już działania zmierzające do zawarcia tej umowy. Sądzę, że pierwsi absolwenci naszego kierunku będą mogli przystąpić tylko do części ustnej tego egzaminu aby stać się doradcami podatkowymi.

Redakcja: Kiedy to będzie?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Już za dwa lata, gdy mury Uniwersytetu opuszczą pierwsi absolwenci kierunku Prawo Finansowe i Skarbowość.

Redakcja: A nie za pięć? Przecież studia prawnicze trwają pięć lat.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Nasze studia są studiami magisterskimi II stopnia, czyli przyjmujemy absolwentów kierunków licencjackich.

Redakcja: Z jakich kierunków studiów? Przecież w Polsce nie ma – jak dotąd – licencjackich studiów prawniczych.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: To bardzo ważna informacja: na nasz kierunek mogą być przyjęte osoby, które ukończyły każdy kierunek studiów licencjackich – nie ma tu jakiegokolwiek ograniczenia. Na tym zresztą polega główna idea utworzenia nowego kierunku: osoby, które zdobyły wyższe wykształcenie licencjackie, zwłaszcza o charakterze ekonomicznym, menadżerskim czy administracyjnym, mogą ukończyć drugie wyższe studia prawnicze, stając się wszechstronnymi specjalistami będąc jednocześnie prawnikami i ekonomistami.

Redakcja: Czy sądzi Pan, że pracodawcy poszukują absolwentów o takim wykształceniu?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście. Zatrudniając pracownika w tych dziedzinach oczekuje się od niego przygotowania ekonomicznego, prawniczego a nawet rachunkowego.

Kalkulatory

Wskaźniki i stawki

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Redakcja: Czy problematyka rachunkowości jest również przedmiotem nowych studiów?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Oczywiście, zarówno na pierwszym jak i na drugim roku.

Redakcja: To rzeczywiście sytuacja wyjątkowa: dotychczas prawnicy, nawet zajmujący się spółkami prawa handlowego, nie mają podstaw rachunkowości.

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Najczęściej muszą zdobyć tę wiedzę już jako absolwenci studiów prawniczych, albo zmuszeni są do współpracy z przedstawicielami innych zawodów, a to zawsze jest droższe dla zatrudniających.

Redakcja: Jak najprościej przedstawić profil absolwenta tego kierunku?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Jest to prawnik w dziedzinie prawa finansowego, bankowego, ubezpieczeniowego, podatkowego i administracyjnego, który ma pogłębioną wiedzą interdyscyplinarną w dziedzinie finansów i rachunkowości.

Redakcja: I może mieć skróconą drogę do zawodu doradcy podatkowego?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Tak, ale nawet bez tytułu doradcy podatkowego absolwent może prowadzić działalność w zakresie obsługi podatkowej, w tym prowadzenia ewidencji i składania deklaracji.

Redakcja: Czy nowe studia dadzą tu dostateczną wiedzę?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Jestem przekonany, że tak, bo obejmują całość problematyki podatkowej, szerzej danin publicznych.

Redakcja: Czy studia te mają charakter stacjonarny?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Nie – wieczorowy, co umożliwi studentom łączenie pracy zawodowej z nauką na Uniwersytecie, który od lat jest liderem w kształceniu specjalistów podatkowych.

Redakcja: Czy trwają już zapisy?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Trzeba się spieszyć, bo tylko do 14 września br. drogą elektroniczną: www.irk.uw.edu.pl, a dokumenty należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do 17 września br. Zapraszamy, bo ilość miejsc jest ograniczona a zainteresowania kierunkiem bardzo duże. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Redakcja: Kto będzie wykładał na tym kierunku?

Prof. dr hab. Witold Modzelewski: Wszyscy Wykładowcy mają bogate doświadczenie dydaktyczne i praktyczne. Dominują naukowcy i praktycy związani z Wydziałem Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego, ale również pracownicy naukowi innych wydziałów (Wydział Zarządzania) i uczelni (SGH). Gościmy również takie sławy jak byłą szefową NBP, byłych wiceministrów finansów oraz sędziów NSA.

Redakcja: Dziękuję za rozmowę.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA