reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Oszustwa związane z wyłudzaniem VAT w obrocie elektroniką

Oszustwa związane z wyłudzaniem VAT w obrocie elektroniką

Ministerstwo Finansów i Ministerstwo Gospodarki informują o zagrożeniu oszustwami w zakresie podatku VAT, zidentyfikowanymi w obrocie elektroniką. Opublikowane w poniedziałek 25 sierpnia i przygotowane przez Ministerstwo Finansów ostrzeżenie nie wnosi niestety nic nowego do dyskusji w jaki sposób ochronić uczciwy biznes przed nieświadomym wplątaniem w łańcuch dostaw służący wyłudzeniom VAT - zauważa Business Centre Club.

Oszustwa związane z wyłudzaniem podatku VAT przez nieuczciwe podmioty nie są zjawiskiem nowym zarówno w Polsce jak i w Europie. Od wielu lat organy podatkowe próbują walczyć z tym procederem, niestety jednak dość często oszuści pozostają o kilka kroków przed służbami podatkowymi, wymyślając coraz to nowe formy wyłudzeń, czy też towary na których opierają swoje przestępcze działania, których ofiarami często padają również uczciwi przedsiębiorcy.

Zdaniem Michała Borowskiego, eksperta ds. podatków BCC, działania organów podatkowych i organów kontroli skarbowej są często spóźnione i nawet jeżeli uda się wykryć oszustwo VAT (ostatnio MF wskazywał na poprawę wykrywalności takich przestępstw), to problemem pozostaje nadal efektywne odzyskanie od oszustów wyłudzonego podatku. Niestety, najczęściej w takich przypadkach negatywne konsekwencje wykrycia procederu przestępczego ponoszą przedsiębiorcy, którzy również nieświadomie i pomimo dochowania wszelkiej racjonalnej ostrożności biznesowej zostali wplątani w taki proceder – te bowiem podmioty nie znikają, lecz nadal prowadzą działalność i dlatego egzekucja podatku z ich majątku jest znacznie prostsza z punktu widzenia aparatu skarbowego.

Obawiam się jednocześnie - komentuje Borowski - że taki list ostrzegawczy może być wykorzystywany przez organy skarbowe na niekorzyść podatników. W sytuacjach, w których podatnik wskazywać będzie, iż nieświadomie stał się ofiarą nieuczciwego procederu, pomimo iż  działał w dobrej wierze i dochował należytej staranności (co w świetle orzecznictwa ETS powinno uchronić podatnika przed utratą prawa do odliczenia VAT) organy podatkowe mogą wskazywać na pismo ostrzegawcze MF i argumentować, że podatnik powinien jeszcze bardziej wnikliwie weryfikować swoich kontrahentów, gdyż o zagrożeniu ostrzegał bezpośrednio resort finansów, a zatem nie można mówić o należytej staranności po stronie podatnika.

List ostrzegawczy dotyczący oszustw w VAT w branży elektronicznej

Niestety, konstrukcja systemu VAT powoduje, iż jest on, i będzie, podatny na próby nieuczciwego wyłudzania podatku. Ostatnie działania zarówno na poziomie UE, jak i prowadzone przez resort finansów pokazują jednak, że istnieją skuteczne metody walki z wyłudzeniami VAT. Bardzo dobrym przykładem jest objęcie w 2013 r. systemem reverse-charge handlu wyrobami stalowymi. Obecnie, MF pracuje nad podobnymi mechanizmami w handlu elektroniką.

Problem polega jednak na tym, że przestępcy mogą zawczasu zmienić asortyment, za pomocą którego dokonują wyłudzeń VAT, a w tym zakresie MF i uczciwi przedsiębiorcy zawsze będą na przegranej pozycji w stosunku do nieuczciwych podmiotów. Ministerstwo Finansów – dlatego, że uszczelnianie systemu wymaga zmian w przepisach prawa, a o tych zawczasu dowiedzą się również nieuczciwe podmioty zmieniając swój sposób działania. Uczciwi przedsiębiorcy – dlatego, że każda zmiana przepisów wymaga kosztownego dostosowania się do nowych zasad rozliczeń.

Potwierdzenie zgłoszenia VAT-R nie będzie konieczne od 2015 roku

Działania resortu i podległych mu służb kontrolnych powinny być prowadzone tak, aby nie karać uczciwych przedsiębiorców, którzy zostali wplątani w proceder wyłudzeń, a jednocześnie zwiększyć skuteczność odzyskiwania od oszustów należnego podatku.

Zapraszamy do dyskusji na forum


Źródło: BCC

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama