REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

MF nie może oszacować skali transferów do rajów podatkowych

MF nie może oszacować skali transferów do rajów podatkowych
MF nie może oszacować skali transferów do rajów podatkowych
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Oszacowanie skali transferów do rajów podatkowych, jakich dokonują polskie firmy, jest w tej chwili niewykonalne. Podatnicy stosują bowiem zbyt skomplikowane i różnorodne mechanizmy w kontaktach z zagranicznymi podmiotami, podaje Ministerstwo Finansów.

"Dla stwierdzenia takich praktyk, niezbędne byłoby gruntowne przeanalizowanie transakcji tych podmiotów z partnerami zagranicznymi w celu ustalenia rzeczywistej treści czynności prawnej i ekonomicznych czynników determinujących jej istnienie. Dodatkowo, należy stwierdzić, że m.in. z uwagi na ogromną różnorodność i złożoność stosowanych przez podatników mechanizmów, wiarygodne oszacowanie takich transferów w chwili obecnej nie jest możliwe", napisało Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytanie PAP o skalę transferów dokonywanych przez polskie podmioty do rajów podatkowych.

Autopromocja

Jak podał resort, określenie, czy "dana transakcja, konstrukcja prawna czy struktura, ma na celu głównie transfer środków za granicę, a nie jest elementem zwykłej działalności biznesowej jest możliwe wyłącznie w procesie szczegółowej kontroli każdej struktury i transakcji – z oceną zamiaru i rodzaju podejmowanych działań. W konsekwencji, kontrole podmiotów zaangażowanych w transakcje zagraniczne prowadzone są przez właściwe organy podatkowe i kontroli skarbowej. Jednakże, przeprowadzenie takiej kontroli i oceny w odniesieniu do wszystkich transakcji zagranicznych polskich podmiotów z tzw. rajami podatkowymi nie jest wykonalne".

Resort zapewnił jednak w informacji przesłanej PAP, że "Polska jako kraj członkowski Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD), przy współpracy z innymi krajami członkowskimi bierze udział w koordynacji działań legislacyjnych, a także w pracach grup roboczych w ramach projektu BEPS (Base Erosion Profit Shifting) mających m.in. na celu oszacowanie skali zjawiska niezgodnego z prawem transferu dochodów, w tym również do rajów podatkowych".

Temat unikania opodatkowania powrócił wraz z ujawnieniem na początku listopada tzw. afery LuxLeaks. Według wyników dziennikarskiego śledztwa, opisanych przez 40 europejskich gazet, w latach 2003-2012 ponad trzysta firm, w tym Pepsi, Apple, Amazon czy Ikea zawarło z władzami Luksemburga tajne umowy, dzięki którym płaciły one bardzo niskie podatki. Wskutek takich praktyk państwa, gdzie przedsiębiorstwa te osiągały zyski, straciły miliardy euro niezapłaconych podatków - wynika z ustaleń Międzynarodowego Konsorcjum Dziennikarstwa Śledczego (ICIJ). Dochodzenie nazwano Luxemburg Leaks (LuxLeaks).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wcześniej szerokim echem odbiła się sprawa - ujawnionego przez "Rz" - opóźnienia przez RCL publikacji nowelizacji ustawy o CIT dotyczącej opodatkowania tzw. zagranicznych spółek kontrolowanych (CFC), które zarejestrowane są w rajach podatkowych. Ustawa, dzięki której rząd chciał od przyszłego roku ograniczyć wyprowadzanie przez firmy zysków za granicę, została podpisana 17 września i - by zaczęła obowiązywać od 1 stycznia 2015 r. - powinna była zostać opublikowana przed końcem września. RCL opublikowało ją jednak 3 października - istniały obawy, że nowe przepisy wejdą w życie z aż rocznym opóźnieniem.

Aby do tego nie dopuścić, posłowie PO w porozumieniu z resortem finansów błyskawicznie przygotowali projekt zakładający, że przepisy o spółkach CFC wejdą w życie 1 stycznia 2015 roku. Zmianę szybko przeprowadzono przez parlament, pod koniec października ustawę podpisał prezydent Bronisław Komorowski.

Nowe umowy zlecenia i inne umowy cywilnoprawne

To, czy fiskus dobrze nadzoruje rozliczenia firm powiązanych z podmiotami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, będzie przedmiotem kontroli Najwyższej Izby Kontroli. Jak mówił PAP rzecznik NIK Paweł Biedziak, raport w tej sprawie ma być gotowy na przełomie lutego i marca 2015 r.

"Raport z kontroli powinien być gotowy na przełomie lutego i marca 2015 r." - podkreślał Biedziak. "Kontrola ma za zadanie ustalić, jakie działania podejmował polski aparat skarbowy, żeby przeciwdziałać unikaniu opodatkowania w Polsce przez transfer zysków do spółek powiązanych i zarejestrowanych w rajach podatkowych. Sprawdzimy też, jakie zmiany prawne przygotowywano w Ministerstwie Finansów, aby tym zjawiskom zapobiegać" - dodał.

Przewodnik po zmianach przepisów 2014/2015

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Kontroli zostały poddane przede wszystkim Ministerstwo Finansów, ale także wybrane urzędy skarbowe. Jak wyjaśnił Biedziak, kilkunastu kontrolerów sprawdza m.in., czy polski aparat skarbowy typował do kontroli podmioty powiązane z firmami zarejestrowanymi w rajach podatkowych, czy urzędy kontroli skarbowej obserwowały firmy, które pokazywały znaczne przychody, ale niskie dochody lub straty i jakie kroki wobec nich podejmowały. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Przedsiębiorca uiści podatek tylko gdy klient mu zapłaci. Tak będzie działał kasowy PIT. Od kiedy? Pod jakimi warunkami?

Resort finansów przygotował właśnie projekt nowelizacji ustawy o PIT oraz ustawy o ryczałcie ewidencjonowanym. Celem tej zmiany jest wprowadzenie od 2025 roku kasowej metody rozliczania podatku dochodowego, polegającej na tym, że przychód- podatkowy będzie powstawał w dacie zapłaty za fakturę. Z metody kasowej będą mogli korzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność oraz ci, których przychody z działalności gospodarczej w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Minister Domański o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Nowe daty uruchomienia

Minister finansów Andrzej Domański wypowiedział się dziś o audycie Krajowego Systemu e-Faktur i przyszłości KSeF. Zmiany legislacyjne w KSeF to będzie proces podzielony na dwa etapy.

Panele fotowoltaiczne - obowiązek podatkowy w akcyzie [część 2]

W katalogu czynności podlegających opodatkowaniu akcyzą znajduje się również przypadek konsumpcji. Chodzi tutaj o zużycie energii elektrycznej przez podmiot posiadający koncesję jak i przez podmiot, który koncesji nie posiada, ale zużywa wytworzoną przez siebie energię elektryczną.

KSeF dopiero od 2026 roku. Minister Finansów podał dwie daty wdrożenia dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

REKLAMA