Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R bez opłaty skarbowej
REKLAMA
REKLAMA
W myśl nowych przepisów, Urząd Skarbowy potwierdzi zarejestrowanie podatnika w tym obszarze wyłącznie na wniosek zainteresowanego.
REKLAMA
Jak przypomniał w komunikacie resort gospodarki, nie każdy rejestrujący swoją działalność takiego potwierdzenia potrzebuje. Przykładowo - jak pisze MG - "nie będą ich raczej potrzebować drobni przedsiębiorcy jak tynkarz, sklepikarz, malarz, itp. czy też przedsiębiorcy współpracujący przede wszystkim ze znanymi sobie kontrahentami". Przy czym - jak zaznaczyło MG - może być ono wydane w każdej chwili - wówczas opłata skarbowa wyniesie 21 zł.
Ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej wprowadzone w 2015 r.
Ministerstwo Gospodarki zwróciło też uwagę, że złożenia zgłoszenia rejestracyjnego lub aktualizacyjnego VAT przez przedsiębiorców-osoby fizyczne można dokonać elektronicznie wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).
Pod rządami starych regulacji, każdy nowy przedsiębiorca, jako podatnik VAT, po zarejestrowaniu się i przed rozpoczęciem działalności miał obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Urząd Skarbowy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług rejestrował przedsiębiorcę i potwierdzał (VAT-5) jako "podatnika VAT czynnego" lub jako "podatnika VAT zwolnionego”. Opłata skarbowa za taką czynność wynosiła 170 zł.
Polecamy produkt: Kasy rejestrujące 2015 - PDF
To jeden z przepisów ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwartej transzy deregulacji), która wprowadziła m.in. pakiet portowy, skracający czas trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużający termin dla przedsiębiorców na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). (PAP)
mww/ son/
Zwrot VAT dla podróżnych - będą ułatwienia
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat