| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R bez opłaty skarbowej

Zgłoszenie rejestracyjne VAT-R bez opłaty skarbowej

Rozpoczynający działalność przedsiębiorcy nie muszą już uiszczać opłaty skarbowej w wysokości 170 zł z tytułu zgłoszenia rejestracyjnego VAT-R. Opłata ta została zniesiona przez czwartą ustawę deregulacyjną, która weszła w życie na początku tego roku.

W myśl nowych przepisów, Urząd Skarbowy potwierdzi zarejestrowanie podatnika w tym obszarze wyłącznie na wniosek zainteresowanego.

Jak przypomniał w komunikacie resort gospodarki, nie każdy rejestrujący swoją działalność takiego potwierdzenia potrzebuje. Przykładowo - jak pisze MG - "nie będą ich raczej potrzebować drobni przedsiębiorcy jak tynkarz, sklepikarz, malarz, itp. czy też przedsiębiorcy współpracujący przede wszystkim ze znanymi sobie kontrahentami". Przy czym - jak zaznaczyło MG - może być ono wydane w każdej chwili - wówczas opłata skarbowa wyniesie 21 zł.

Ułatwienia w wykonywaniu działalności gospodarczej wprowadzone w 2015 r.

Ministerstwo Gospodarki zwróciło też uwagę, że złożenia zgłoszenia rejestracyjnego lub aktualizacyjnego VAT przez przedsiębiorców-osoby fizyczne można dokonać elektronicznie wraz z wnioskiem o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG).

Pod rządami starych regulacji, każdy nowy przedsiębiorca, jako podatnik VAT, po zarejestrowaniu się i przed rozpoczęciem działalności miał obowiązek złożyć do urzędu skarbowego zgłoszenie rejestracyjne VAT-R. Urząd Skarbowy na podstawie ustawy o podatku od towarów i usług rejestrował przedsiębiorcę i potwierdzał (VAT-5) jako "podatnika VAT czynnego" lub jako "podatnika VAT zwolnionego”. Opłata skarbowa za taką czynność wynosiła 170 zł.

Polecamy produkt: Kasy rejestrujące 2015 - PDF

To jeden z przepisów ustawy o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (tzw. czwartej transzy deregulacji), która wprowadziła m.in. pakiet portowy, skracający czas trwania kontroli granicznych w portach morskich do 24 godzin oraz wydłużający termin dla przedsiębiorców na rozliczenie VAT w imporcie przez upoważnionych przedsiębiorców (AEO). (PAP)

mww/ son/

Zwrot VAT dla podróżnych - będą ułatwienia

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Adwokacka Ziobrowski Tax & Law

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »