| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP

Aktualności

Interpretacje/udziały

Aktualizacja: 21.03.2006

Wypłata udziału kapitałowego na rzecz występującego ze spółki wspólnika ponad kwotę zwróconego wkładu stanowi dla niego przysporzenie majątkowe i podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych »

Rachunkowość/Sprawozdania

Aktualizacja: 20.03.2006

Tylko do końca marca księgowi mają czas, aby sporządzić roczne sprawozdanie finansowe i przedstawić je właściwym organom. »

Deklaracje

Aktualizacja: 20.03.2006

Dziś mija termin złożenia deklaracji podatkowych: CIT-2, PIT-4, PIT-5, PIT-5L, PIT-8A i wpłacenia przez płatników zaliczek na podatek dochodowy od osób fizycznych z tytułu wypłaconych wynagrodzeń. »

Ulga czeka na Trybunał

Aktualizacja: 20.03.2006

Obowiązująca od początku tego roku ulga na kluby sportowe przewiduje możliwość odliczenia od podstawy opodatkowania wydatków w wysokości nieprzekraczającej 10 proc. dochodu. Żeby z odliczenia skorzystać, trzeba ponieść wydatki na działalność klubów sportowych mających osobowość prawną. »

Zabrakło jednego zarzutu

Aktualizacja: 17.03.2006

Naczelny Sąd Administracyjny nie rozstrzygnął, czy podatnik, mimo braku pisemnej umowy o załadunek eksportowych towarów, mógł stosować do swoich usług zerową stawkę VAT. Wszystko dlatego, że w skardze zabrakło zarzutu naruszenia prawa procesowego. »

Biegły rewident musi być wiarygodny

Aktualizacja: 17.03.2006

Kandydaci na biegłych rewidentów muszą zdać dziesięć egzaminów z rachunkowości, podatków i finansów, odbyć praktykę i aplikację. Zajmuje to średnio 3-4 lata. Musi tyle trwać, aby biegły rewident był wiarygodny. »

Kasy rejestrujące

Aktualizacja: 17.03.2006

Naczelna Rada Zrzeszeń Handlu i Usług negatywnie oceniła projekt rozporządzenia ministra finansów w sprawie kas rejestrujących. »

Błędy we wnioskach o zwrot VAT

Aktualizacja: 17.03.2006

Do urzędów skarbowych trafia coraz więcej wniosków o zwrot VAT zawartego w cenie materiałów budowlanych. Należy się spodziewać, że w najbliższym czasie będzie ich jeszcze więcej. Na razie ruch jest umiarkowany. »

Kto zdaje egzamin

Aktualizacja: 16.03.2006

Ubiegający się o certyfikat księgowego pierwszy raz mają większe szanse na zdanie egzaminu niż te osoby, które przystępują do niego po raz kolejny - wynika z obserwacji Ministerstwa Finansów. »

Projekty są gotowe, ale kosztowne

Aktualizacja: 16.03.2006

Posłowie wyprzedzili rząd i przygotowali własne projekty ustaw podatkowych. Dotyczą PIT i ustawy o podatku od spadków i darowizn. Rząd nie zgodzi się jednak na przyjęcie kosztownych pomysłów posłów. Zapowiada, że pod koniec marca przedstawi własne propozycje zmian w podatkach. »

Kasy fiskalne pojawią się i znikną

Aktualizacja: 16.03.2006

Zgodnie z przygotowywanym rozporządzeniem ministra finansów od 1 września kasy fiskalne będą musieli zainstalować sprzedawcy między innymi sprzętu RTV i AGD, płyt CD i DVD oraz aparatów fotograficznych. »

Interpretacje/Ordynacja

Aktualizacja: 16.03.2006

Przepisy prawa nakładają na podatnika obowiązek przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie w sposób umożliwiający organowi podatkowemu wydanie interpretacji, »

NSA/VAT

Aktualizacja: 15.03.2006

Wczoraj Naczelny Sąd Administracyjny nie mógł odnieść się do kwestii, czy brak ustnej umowy o świadczenie usług załadunku towarów eksportowych pozbawiał skarżącą prawa do zastosowania 0-proc. stawki VAT w 2000 roku. »

RPO/Menedżerowie

Aktualizacja: 15.03.2006

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył do Trybunału Konstytucyjnego ustawę o podatku dochodowym od osób fizycznych w części dotyczącej kontraktów menedżerskich. Zdaniem RPO, art. 13 pkt 9 ustawy o PIT narusza zasadę poprawnej legislacji. »

Jak rozliczy się opiekun prawny

Aktualizacja: 15.03.2006

Wspólne opodatkowanie dochodów jest możliwe także w przypadku rodzeństwa. Jednak z takiego sposobu rozliczeń mogą skorzystać tylko osoby będące samotnymi opiekunami prawnymi ubezwłasnowolnionego brata lub siostry. »

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Paweł Ludwiczak

Radca prawny, specjalizujący się w tematach związanych z obsługą prawną przedsiębiorców, prawem korporacyjnym, zamówieniami in house, publicznym transportem zbiorowym i Compliance.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK