REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Minister finansów chce zmienić system poboru podatków

Minister finansów chce zmienić system poboru podatków
Minister finansów chce zmienić system poboru podatków
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Celem MF jest to, by pobór podatków był tańszy, bardziej efektywny i przyjazny dla podatnika, bo OECD i Komisja Europejska wytykają nam wysokie koszty poboru i słabość administracji podatkowej, a luka podatkowa jest duża - mówi PAP wiceszef MF Jacek Kapica.

"Według raportu PwC w roku 2013 luka podatkowa w naszym kraju wyniosła 36,9 mld zł. Dzięki zmianom wprowadzonym od zeszłego roku, w 2014 r. luka ta spadła do 31,5 mld zł" - powiedział Kapica. Wiceminister wyjaśnił, że blisko 5-miliardowe zmniejszenie luki podatkowej w ubiegłym roku, to efekt wielu zmian wprowadzanych przez Ministerstwo Finansów - zarówno w zakresie prawa podatkowego, zmiany rozliczeń VAT-owskich, działania kontroli skarbowych i urzędów skarbowych.

Autopromocja

100 pytań o samochód w firmie + CD

Zgodnie z nowymi regułami - opisywał Kapica - oczekiwana jest mniejsza liczba kontroli i przeniesienie akcentu na analizę rozliczeń i kontakt telefoniczny lub czynności sprawdzające. "A jeżeli już kontrola podatkowa jest wszczynana, to powinna być dobrze przygotowana, wsparta analizą przedkontrolną i przeprowadzana w przypadku poważniejszych spraw" - wskazał. Podał, że już w 2014 r. liczba kontroli spadła o 22 tys., z czego 19 tys. dotyczyło mikroprzedsiębiorców.

"Dzisiaj mówimy, że kontroli urzędu skarbowego ma być mniej, ale skuteczniejsze w ujawnianiu unikania opodatkowania. Oczywiście może to rodzić obawy zarówno kontrolerów, wobec których wymagania są większe, jak i tych, którzy nie płacą podatków. Jednak naszym celem jest podniesienie efektywności działania administracji w tym zakresie" - mówił Kapica, pytany skąd tak gwałtowne reakcje na zmianę działania administracji podatkowej.

"To oczywiście narusza dotychczasowe przyzwyczajenia kontrolerów, którzy prowadzili dużo kontroli, których efektem była tylko niepotrzebna ingerencja w biznes tych, którzy prawidłowo się rozliczali z podatków. Taki system pasował zapewne tym, którzy podatków nie płacili" - przyznał.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z kolei jeśli chodzi o reakcje środowisk pracodawców, to - jak mówił - rozumie "obawy wynikające z nieufności". "Ta nieufność jest dla mnie zrozumiała. Do tej pory brakowało pozytywnych doświadczeń, może zabrakło prezentacji propozycji zmian w tej sprawie. By rozwiać wątpliwości i uspokoić nastroje, spotkamy się z zainteresowanymi" - powiedział wiceszef MF.

Związek Przedsiębiorców i Pracodawców doniósł do prokuratury o podejrzeniu popełnienia przestępstwa m.in. przez ministra finansów Mateusza Szczurka - podał w czwartek związek w komunikacie. Według MF doniesienie jest absurdalne. Według ZPP przedstawiciele Ministerstwa Finansów mieli przekroczyć swoje uprawnienia nakłaniając pracowników Izb Skarbowych do takiego prowadzenia kontroli, by kończyły się one nakładaniem na przedsiębiorców kar finansowych. Dowodem w sprawie ma być notatka "Protokół z narady naczelników urzędów skarbowych województwa opolskiego z dnia 4 listopada 2014 r. w Izbie Skarbowej w Opolu", która została przekazana do ZPP z anonimowego źródła.

Podatkowa Księga Przychodów i Rozchodów 2015 (książka + CD)

Na poniedziałek 9 marca 2015 r. minister finansów zaprosił przedsiębiorców do dyskusji nt. kierunków transformacji administracji podatkowej. Według MF udział w spotkaniu potwierdzili liderzy największych organizacji zrzeszających przedsiębiorców i podatników: Andrzej Malinowski – prezydent Pracodawców Rzeczypospolitej Polskiej, Marek Goliszewski - prezes Business Centre Club, Rafał Iniewski, wiceprzewodniczący - Konfederacji Lewiatan, Ryszard Petru – przewodniczący Rady Towarzystwa Ekonomistów Polskich, prof. Andrzej Blikle - Prezes Zarządu Stowarzyszenia Inicjatywa Firm Rodzinnych, Andrzej Sadowski – Prezydent Centrum im. A. Smitha. Do dyskusji zaproszono również przedstawicieli Krajowej Izby Gospodarczej i Związku Przedsiębiorców i Pracodawców. Gospodarzami spotkania będą minister finansów Mateusz Szczurek, sekretarz stanu w MF Janusz Cichoń oraz Jacek Kapica.

W intencji resortu spotkanie ma być pierwszym krokiem do stworzenia platformy umożliwiającej merytoryczną dyskusję z liderami wiodących organizacji zrzeszających przedsiębiorców na tematy dotyczące relacji z administracją podatkową.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Podczas spotkania przedstawione zostaną planowane kierunki zmian w funkcjonowaniu administracji podatkowej. Zaprezentowane zostaną główne elementy nowego systemu obsługi i wsparcia podatników, w tym projekt wzmocnienia Krajowej Informacji Podatkowej, utworzenie centrów obsługi, powołanie asystentów podatnika (wsparcie osób rozpoczynających działalność gospodarczą w ciągu pierwszych 18 miesięcy od jej zarejestrowania), zmiany w wyspecjalizowanych urzędach skarbowych oraz nowe podejście do systemu weryfikacji prawidłowości rozliczeń podatkowych, jego elementów i standardów. (PAP)

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Minister Finansów: KSeF dopiero od 2026 roku. Dwie daty dla dwóch grup podatników

Na konferencji prasowej w dniu 26 kwietnia 2024 r. minister finansów Andrzej Domański podał dwie daty planowanego wdrożenia obowiązkowego modelu KSeF. Od 1 lutego 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować przedsiębiorcy, których wartość sprzedaży w poprzednim roku podatkowym przekroczyła 200 mln zł. Natomiast od 1 kwietnia 2026 r. obowiązkowy KSeF mają stosować pozostali podatnicy VAT.

Globalny podatek minimalny - zasady GloBE również w Polsce. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury rachunkowe i podatkowe

System globalnego podatku minimalnego (zasad GloBE) zawita do Polski. Przedsiębiorstwa będą musiały dostosować swoje procedury wewnętrzne, w szczególności dotyczące gromadzenia informacji rachunkowych i podatkowych.

Kasowy PIT: Projekt ustawy trafił do konsultacji. Nowe przepisy od 1 stycznia 2025 r. Kto z nich skorzysta?

Prawo do tzw. kasowego PIT będzie warunkowane wysokością przychodów z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie osiągniętych w roku poprzednim - nie będzie ona mogła przekroczyć kwoty odpowiadającej równowartości 250 tys. euro. Projekt ustawy wprowadzającej kasowy PIT trafił do konsultacji międzyresortowych.

Jak przygotować się do ESG? Oto przetłumaczony unijny dokument dla firm: Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie

Jak małe i średnie firmy mogą przygotować się do ESG? Krajowa Izba Gospodarcza przetłumaczyła unijny dokument dla MŚP: „Dobrowolne ESRS dla MŚP Nienotowanych na Giełdzie”. Dokumentu po polsku jest dostępny bezpłatnie.

Czy to nie dyskryminacja? Jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności, a inny już nie, bo spółka miała jednego wierzyciela

Czy mamy do czynienia z dyskryminacją, gdy jeden członek zarządu może się uwolnić od odpowiedzialności za zobowiązania spółki przez zgłoszenie w porę wniosku o ogłoszenie jej upadłości, podczas gdy inny nie może tego zrobić tylko dlatego, że spółka miała jednego wierzyciela? Czy organy skarbowe mogą dochodzić zapłaty podatków od takiego członka zarządu bez wcześniejszego wykazania, że działał on w złej wierze albo w sposób niedbały? Z takimi pytaniami do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej wystąpił niedawno polski sąd.

Kasowy PIT - projekt ustawy opublikowany

Projekt ustawy o kasowym PIT został opublikowany. Od kiedy wchodzi w życie? Dla kogo jest kasowy PIT? Co to jest i na czym polega?

Obligacje skarbowe [maj 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

Ministerstwo Finansów w komunikacie z 24 kwietnia 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa nowych emisji, które będą sprzedawane w maju 2024 roku. Oprocentowanie i marże tych obligacji nie zmieniły się w porównaniu do oferowanych w kwietniu br. Od 25 kwietnia można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

Kasowy PIT dla przedsiębiorców z przychodami do 250 tys. euro od 2025 roku. I tylko do transakcji fakturowanych [projekt ustawy]

Ministerstwo Finansów przygotowało i opublikowało 24 kwietnia 2024 r. projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne. Ta nowelizacja przewiduje wprowadzenie kasowej metody rozliczania podatku dochodowego. Z tej metody będą mogli skorzystać przedsiębiorcy, którzy rozpoczynają działalność, a także ci przedsiębiorcy, których przychody w roku poprzednim nie przekraczały 250 tys. euro.

Coraz więcej kontroli firm logistycznych. Urzędy celno-skarbowe sprawdzają pozwolenia na uproszczenia celne

Urzędy celno-skarbowe zintensyfikowały kontrole firm logistycznych. Chodzi o monitoring pozwoleń na uproszczenia celne, szczególnie tych wydanych w czasie pandemii. Jeśli organy celno-skarbowe natrafią na jakiekolwiek uchybienia, to może dojść do zawieszenia pozwolenia, a nawet jego odebrania.

Ostatnie dni na złożenia PIT-a. W pośpiechu nie daj szansy cyberoszustowi! Podstawowe zasady bezpieczeństwa

Obecnie już prawie co drugi Polak (49%) przyznaje, że otrzymuje podejrzane wiadomości drogą mailową. Tak wynika z najnowszego raportu SMSAPI „Bezpieczeństwo Cyfrowe Polaków 2024”. Ok. 20% Polaków niestety klika w linki zawarte w mailu, gdy wiadomość dotyczy ważnych spraw. Jak zauważa Leszek Tasiemski, VP w firmie WithSecure – ostatnie dni składania zeznań podatkowych to idealna okazja dla oszustów do przeprowadzenia ataków phishingowych i polowania na nieuważnych podatników.

REKLAMA