REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Program MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”

MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim” /Fotolia
MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim” /Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W ciągu 12 miesięcy funkcjonowania rządowego programu MdM zawarto ponad 14,6 tys. umów kredytowych. Oznacza to znacznie lepszy wynik niż poprzednio obowiązującej „Rodziny na Swoim”. Na starcie RnS udzielono zaledwie 4 tys. kredytów.

Autopromocja

Program „Mieszkanie dla Młodych” już po pół roku obowiązywania osiągnął znacznie lepszy wynik niż poprzednio obowiązujący „Rodzina na Swoim”. Od stycznia do czerwca 2014 roku z rządowej pomocy w zakupie pierwszej nieruchomości w ramach MdM skorzystało 6 tys. młodych ludzi. W ciągu całego ubiegłego roku zawarto ponad 14,6 tys. umów. „Rodzina na Swoim” nie miała tak dobrego startu. W pierwszym roku funkcjonowania programu zawarto zaledwie 4 tys. umów kredytowych. Program szybko się jednak rozkręcił. W rekordowym 2011 roku udzielono ponad 51 tys. kredytów na preferencyjnych warunkach.

Program MdM będzie bardziej prorodzinny

Z każdym miesiącem więcej

Szansę na rozkręcenie ma także program MdM. Z każdym miesiącem przybywa chętnych, by skorzystać z rządowej pomocy w zakupie pierwszego domu lub mieszkania. – Z każdym miesiącem obserwujemy wzrost ilości wniosków składanych do BGK o przyznanie dofinansowania wkładu własnego na zakup mieszkania. Rekordowy był grudzień 2014 roku, w którym złożono ponad 2 140 wniosków na kwotę wsparcia ponad 50 milionów złotych. Według stanu na koniec stycznia 2015 roku w programie „Mieszkanie dla Młodych” złożono blisko 17 tysięcy wniosków na łączną kwotę wsparcia przekraczającą 389 mln zł – mówi Bogusław Białowąs, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Częściej na mieszkanie

Młodzi ludzie preferencyjny kredyt częściej zaciągają na zakup mieszkania, rzadziej domu. Na 14 663 umowy kredytowe zawarte w roku ubiegłym, aż 14 327 dotyczyło zakupu lokalu mieszkalnego, a tylko 336 kupna domu. Jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, średnia powierzchnia kupowanego na preferencyjny kredyt mieszkania wynosi 53,15 metrów kwadratowych, a jego cena to 230 tys. zł. Średnia powierzchnia domu natomiast wynosi 84,09 metrów kwadratowych, a cena to średnio 303 tys. zł. Największe zainteresowanie programem MdM wykazują mieszkańcy województw: mazowieckiego,

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

pomorskiego i wielkopolskiego. Najrzadziej kredyt zaciągany był jak dotąd w województwach świętokrzyskim i opolskim. Choć program MdM miał być dedykowany szczególnie rodzinom z dziećmi, na razie częściej zaciągają go osoby samotne. – Z programu „Mieszkanie dla Młodych” nieco częściej korzystają osoby samotne, tj. około 56% niż małżeństwa – 44%. Warto wspomnieć, że wśród osób samotnych, które otrzymały dofinansowanie, są osoby z dziećmi – 6% posiadało jedno dziecko – mówi Bogusław Białowąs, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.


Będzie lepiej?

Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad korektą programu, która ma spowodować większe zainteresowanie programem wśród rodzin z dziećmi. W listopadzie poprawki trafiły do uzgodnień międzyresortowych. Na razie nie wiadomo, kiedy zmiany zaczną obowiązywać. Resort wstępnie szacuje, że od połowy tego roku. Po korekcie programu, rodziny z dwójką dzieci będą mogły liczyć na wyższe dofinansowanie, prawdopodobnie w wysokości 20% (teraz 15%), zaś rodziny i osoby z co najmniej trójką dzieci otrzymają pomoc w wysokości 30% (teraz 15%) wartości odtworzeniowej mieszkania. Resort chce także umożliwić zakup nowych mieszkań od spółdzielni mieszkaniowych. Jeśli młodzi ludzie nie będą mieli zdolności kredytowej, resort przewiduje możliwość przystąpienia do umowy razem z rodziną (nie tylko małżonkiem).

Umorzone kredyty hipoteczne bez podatku - projekt rozporządzenia MF

Do 35 roku życia

Na razie założenia programu pozostają bez zmian. MdM umożliwia dofinansowanie wkładu własnego dla osób do 35 lat, kupujących pierwsze własne mieszkanie na rynku pierwotnym. Dla singli i rodzin bezdzietnych 10% wskaźnika odzwierciedlającego przeciętne koszty budowy mieszkań w danej lokalizacji, dla osób i rodzin wychowujących przynajmniej jedno dziecko – 15%. Dodatkowe wsparcie – w postaci spłaty części kredytu – przewidziano w rodzinach, które korzystały z programu MdM, a w których w ciągu 5 lat od nabycia mieszkania liczba dzieci zwiększy się o trzecie lub kolejne po trzecim dziecko.

Autopromocja

Portal Skarbiec.Biznajwiększy, niezależny serwis o prawie, finansowaniu i gospodarce.

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

Autopromocja
Autopromocja
Portal Skarbiec.Biz S.A.
Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Progi statystyczne w systemie INTRASTAT na 2024 rok

  Prezes Głównego Urzędu Statystycznego zaakceptował wysokości progów statystycznych na 2024 r. w systemie INTRASTAT. Progi te (zarówno podstawowe i szczegółowe) wzrosły w porównaniu do obowiązujących w 2023 roku.

  Egzamin na doradcę podatkowego - zmiany od 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że 1 stycznia 2024 r. wejdzie w życie rozporządzenie Ministra Finansów zmieniające rozporządzenie w sprawie Państwowej Komisji Egzaminacyjnej do Spraw Doradztwa Podatkowego i przeprowadzania egzaminu na doradcę podatkowego. Jak wskazuje MF, głównym celem nowelizacji jest usprawnienie procesu egzaminacyjnego.

  Tabela kursów średnich NBP z 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 6 grudnia 2023 roku - nr 236/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3382 zł.

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku

  Komentarz do posiedzenia RPP z 5-6 grudnia 2023 roku. "Wszystko wskazuje na to, iż mamy obecnie do czynienia ze stabilizacją stóp procentowych na bieżącym poziomie przez najbliższe kilka miesięcy, najprawdopodobniej do następnej projekcji inflacyjnej, która zostanie opublikowana przez Narodowy Bank Polski w marcu 2024 r."

  Stopy procentowe NBP bez zmian od 6 grudnia 2023 r.

  Rada Polityki Pieniężnej na posiedzeniu w dniach 5-6 grudnia 2023 r. postanowiła pozostawić wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Stopa referencyjna wynosi nadal 5,75 proc. - podał w komunikacie Narodowy Bank Polski. Decyzja była zgodna z oczekiwaniami rynku.

  Co dostaniemy zamiast podwyżki w 2024 roku? Firmy szukają oszczędności. Ale pracownicy mogą na tym zyskać!

  Widmo wysokich kosztów firmowych skłania pracodawców do szukania rozwiązań, które pozwolą optymalizować wydatki. Jednym z nich jest wdrożenie strategii pozapłacowej bazującej na benefitach żywieniowych, która zapewnia oszczędności zarówno firmie, jak i zatrudnionym. Aby przyciągnąć i zatrzymać talenty, firmy coraz częściej już na etapie rekrutacji informują o wartości finansowej benefitów, ponieważ kandydaci nie mają świadomości, z czego składa się całkowity pakiet wynagrodzeń. 

  Pracownik wystawił pustą fakturę. Kto za to odpowiada? Pracodawca (podatnik VAT)?

  W codziennej praktyce biznesowej wielokrotnie powstaje pytanie, czy za pustą fakturę zawsze odpowiada podatnik (firma), gdy to pracownik, bez wiedzy i zgody pracodawcy, wystawiał fikcyjne faktury, umożliwiając innym podmiotom odliczenie VAT. Jedna z takich spraw trafiła do sądu, a w wyniku zadanego pytania prejudycjalnego – do TSUE. Poznaliśmy właśnie opinię Rzecznika Generalnego TSUE, który uznał, że co do zasady administracja skarbowa nie powinna egzekwować VAT od przedsiębiorcy. Zobaczymy, czy Trybunał weźmie pod uwagę tę opinię (bo z reguły tak robi), wydając wyrok, na który trzeba jeszcze trochę poczekać.

  Jaki dochód do ulgi rehabilitacyjnej?

  Kwota limitu dochodu osoby niepełnosprawnej, która uprawnia jej opiekuna do skorzystania z ulgi rehabilitacyjnej do własnych dochodów, wynosi obecnie 19 061,28 zł. Kwota ta będzie miała zastosowanie w rozliczeniu rocznym PIT w 2024 roku (dokonywanym za rok 2023).

  Czy faktury dla konsumentów będą wystawiane w KSeF?

  Faktury w systemie KSeF. Czy faktury dla osób fizycznych (konsumentów) będą mogły być dobrowolnie wystawiane w KSeF?

  Zerowy VAT na żywność 2024. "Większość sejmowa nie chce tego rozwiązania"

  Projekt ustawy o zerowym VAT na żywność w pierwszym półroczu 2024 roku jest gotowy, ale nowa większość sejmowa ma problem z jego przyjęciem, bo jest autorstwa naszego rządu; za ich podejście, niestety, zapłacą Polacy - powiedział dzisiaj premier Mateusz Morawiecki.

  REKLAMA