| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Program MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”

Program MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim”

W ciągu 12 miesięcy funkcjonowania rządowego programu MdM zawarto ponad 14,6 tys. umów kredytowych. Oznacza to znacznie lepszy wynik niż poprzednio obowiązującej „Rodziny na Swoim”. Na starcie RnS udzielono zaledwie 4 tys. kredytów.

Program „Mieszkanie dla Młodych” już po pół roku obowiązywania osiągnął znacznie lepszy wynik niż poprzednio obowiązujący „Rodzina na Swoim”. Od stycznia do czerwca 2014 roku z rządowej pomocy w zakupie pierwszej nieruchomości w ramach MdM skorzystało 6 tys. młodych ludzi. W ciągu całego ubiegłego roku zawarto ponad 14,6 tys. umów. „Rodzina na Swoim” nie miała tak dobrego startu. W pierwszym roku funkcjonowania programu zawarto zaledwie 4 tys. umów kredytowych. Program szybko się jednak rozkręcił. W rekordowym 2011 roku udzielono ponad 51 tys. kredytów na preferencyjnych warunkach.

Program MdM będzie bardziej prorodzinny

Z każdym miesiącem więcej

Szansę na rozkręcenie ma także program MdM. Z każdym miesiącem przybywa chętnych, by skorzystać z rządowej pomocy w zakupie pierwszego domu lub mieszkania. – Z każdym miesiącem obserwujemy wzrost ilości wniosków składanych do BGK o przyznanie dofinansowania wkładu własnego na zakup mieszkania. Rekordowy był grudzień 2014 roku, w którym złożono ponad 2 140 wniosków na kwotę wsparcia ponad 50 milionów złotych. Według stanu na koniec stycznia 2015 roku w programie „Mieszkanie dla Młodych” złożono blisko 17 tysięcy wniosków na łączną kwotę wsparcia przekraczającą 389 mln zł – mówi Bogusław Białowąs, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.

Częściej na mieszkanie

Młodzi ludzie preferencyjny kredyt częściej zaciągają na zakup mieszkania, rzadziej domu. Na 14 663 umowy kredytowe zawarte w roku ubiegłym, aż 14 327 dotyczyło zakupu lokalu mieszkalnego, a tylko 336 kupna domu. Jak wynika z danych Ministerstwa Infrastruktury, średnia powierzchnia kupowanego na preferencyjny kredyt mieszkania wynosi 53,15 metrów kwadratowych, a jego cena to 230 tys. zł. Średnia powierzchnia domu natomiast wynosi 84,09 metrów kwadratowych, a cena to średnio 303 tys. zł. Największe zainteresowanie programem MdM wykazują mieszkańcy województw: mazowieckiego,

Polecamy produkt: PITY 2015 z płytą CD

pomorskiego i wielkopolskiego. Najrzadziej kredyt zaciągany był jak dotąd w województwach świętokrzyskim i opolskim. Choć program MdM miał być dedykowany szczególnie rodzinom z dziećmi, na razie częściej zaciągają go osoby samotne. – Z programu „Mieszkanie dla Młodych” nieco częściej korzystają osoby samotne, tj. około 56% niż małżeństwa – 44%. Warto wspomnieć, że wśród osób samotnych, które otrzymały dofinansowanie, są osoby z dziećmi – 6% posiadało jedno dziecko – mówi Bogusław Białowąs, dyrektor Banku Gospodarstwa Krajowego.

Czytaj także

Ekspert:

Portal Skarbiec.Biz S.A.

Portal Skarbiec.Biz S.A. - największy w Polsce niezależny serwis o prawie, finansowaniu, gospodarce i rynku kapitałowym, który zachowuje pełną niezależność od banków, firm inwestycyjnych i instytucji kredytowych.

Zdjęcia

MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim” /Fotolia
MdM bardziej popularny niż „Rodzina na swoim” /Fotolia

Praktyczny leksykon VAT 2018 Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

HAYS Poland

Doradztwo personalne

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK