reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Bez obowiązku sprawdzania rozliczeń z ZUS

IFK poleca: Bez obowiązku sprawdzania rozliczeń z ZUS

Od 1 stycznia 2015 r. płatnicy składek nie mają obowiązku sprawdzenia prawidłowości danych przekazanych do ZUS w dokumentach rozliczeniowych dotyczących danego roku kalendarzowego w terminie do 30 kwietnia następnego roku. Dotychczas każdy płatnik w terminie do końca kwietnia miał obowiązek sprawdzić poprawność tych rozliczeń za rok ubiegły i w razie stwierdzenia nieprawidłowości złożyć korektę dokumentów.

Jednak przepisy ustawy systemowej nie regulowały kwestii dokumentowania wykonania tego obowiązku. Płatnik składek lub osoba zobowiązana do działania w jego imieniu mogli udokumentować to w każdy dopuszczalny przez prawo sposób, np. przez sporządzenie protokołu z przeprowadzonej weryfikacji prawidłowości dokumentów rozliczeniowych za dany rok.

Niedopełnienie obowiązku dokonania wymaganej korekty stanowiło wykroczenie, za które płatnikowi składek albo osobie zobowiązanej do działania w jego imieniu mogła zostać wymierzona przez sąd na wniosek ZUS grzywna w wysokości do 5000 zł (art. 98 ust. 1 pkt 6a ustawy systemowej). Osobą zobowiązaną do działania w imieniu płatnika składek mogła być np. osoba prowadząca biuro rachunkowe, która na podstawie zawartej z płatnikiem składek umowy zobowiązała się do działania w jego imieniu wobec ZUS, w tym do sporządzania i przekazywania dokumentów ubezpieczeniowych.

Płatnik nie powinien być karany za złożenie korekty dokumentów rozliczeniowych za rok ubiegły po 30 kwietnia, jeśli dopiero po tym dniu odkrył pomyłkę, m.in. uzyskał informację, że określony przychód, od którego nie naliczał składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne, powinien być wliczony do podstawy ich wymiaru. Taka sytuacja mogła powstać zarówno wówczas, gdy płatnik sam stwierdził pomyłkę, jak i gdy jego nieprawidłowe postępowanie zostało zakwestionowane podczas kontroli przeprowadzanej przez ZUS.

Zniesienie obowiązku weryfikowania poprawności rozliczeń z ZUS za rok ubiegły nie zwalnia płatników z obowiązku bieżącego składania korekt dokumentów ubezpieczeniowych.

Uchylenie obowiązku przekazywania corocznej korekty dokumentów rozliczeniowych poprawia sytuację płatników i znosi możliwość nałożenia na nich kary grzywny. Omawiana zmiana jednak w żaden sposób nie zwalnia płatników z obowiązku składania korekt dokumentów ubezpieczeniowych w przypadku stwierdzenia nieprawidłowości.

Czytaj więcej na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych w artykule: "Ograniczenie obowiązków pracodawców wobec pracowników – zmiany od 1 stycznia 2015 r." >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Martyna Owsiak

Aplikantka radcowska

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama