reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Z PIT zwalnia nawet meldunek sprzed lat

Z PIT zwalnia nawet meldunek sprzed lat

Jeśli podatnik chce przy sprzedaży domu skorzystać z ulgi meldunkowej, musi być w nim zameldowany przez 12 miesięcy. Okres zameldowania nie musi być liczony wstecz od momentu zbycia - uważa Izba Skarbowa w Warszawie. Taka interpretacja pozwoli uniknąć PIT wszystkim osobom, które kiedyś były zameldowane w sprzedawanej nieruchomości.


INTERPRETACJA

Izba Skarbowa w Warszawie w interpretacji z 12 marca 2008 r. (nr IS. I/2-4151/9/07, IS. I/2-4151/ 10/07) wyjaśniła, że 12-miesięcznego okresu zameldowania potrzebnego do skorzystania ze zwolnienia od PIT przy sprzedaży nieruchomości nie trzeba liczyć wstecz od momentu zbycia. Istotny jest bowiem sam fakt zameldowania na pobyt stały w danym lokalu czy budynku, natomiast istniejące stosunki własnościowe przypadające na okres 12 miesięcy pozostają bez wpływu na możliwość skorzystania ze zwolnienia.

Interpretacja Izby Skarbowej w Warszawie wydaje się być sprzeczna z ogólną interpretacją ministra finansów w sprawie ulgi meldunkowej z 19 lutego 2008 r. (nr DD2/ 033/0557/SKT/07/168), która trafiła do wszystkich dyrektorów izb skarbowych i urzędów kontroli skarbowej. Minister w wydanym dokumencie podkreśla, że okres zameldowania potrzebny do skorzystania z ulgi obejmuje (co najmniej) 12 miesięcy wstecz od daty zbycia nieruchomości. Ta rozbieżność dodatkowo dziwi, biorąc pod uwagę fakt, że od 1 lipca 2007 r. w imieniu ministra finansów cztery izby skarbowe wydają interpretacje podatkowe. Są to izby: warszawska, bydgoska, katowicka i poznańska. Wynika z tego, że albo minister - w postaci Izby Skarbowej w Warszawie - zmienił przez miesiąc zdanie, albo pracownicy warszawskiej izby nie zapoznali się z pismem swojego przełożonego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Korzystanie z ulgi meldunkowej

Czytając wprost przepisy ustawy o PIT - wolne od podatku są przychody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych związanych z nieruchomościami, jeżeli podatnik był zameldowany w budynku lub lokalu na pobyt stały przez okres nie krótszy niż 12 miesięcy przed datą zbycia - można uznać, że stanowisko warszawskiej izby jest uzasadnione.

Ustawa nie wskazuje, że 12 miesięcy zameldowania trzeba liczyć bezpośrednio wstecz od momentu sprzedaży nieruchomości. Co więcej, jeśli stanowisko izby zaczęłoby obowiązywać, jako np. ogólna interpretacja MF, nikt nie płaciłby podatku od sprzedaży nieruchomości. Dlaczego? Zgodnie z dotychczasowym stanowiskiem MF do 12-miesięcznego okresu zameldowania podatnika na pobyt stały wlicza się okres zameldowania zarówno przed 1 stycznia 2007 r., jak i przed datą nabycia nieruchomości. Dodając do tej wykładni stanowisko Izby Skarbowej w Warszawie, zgodnie z którym ważny jest jakikolwiek okres 12-miesięcznego meldunku potrzebny do skorzystania z ulgi meldunkowej, praktycznie każdy z niej będzie mógł skorzystać. Każdy od urodzenia był gdzieś zameldowany, zwłaszcza w mieszkaniu lub domu rodziców. Jest jednak jeden warunek: podatnik, który ze zwolnienia przy sprzedaży nieruchomości będzie chciał skorzystać, będzie musiał stać się jej właścicielem po 1 stycznia 2007 r.

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Gorące tematy dla biur rachunkowych. Poradnik Gazety Prawnej 9/202039.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Milena Bernacka-Stachniałek

Adwokat i doradca restrukturyzacyjny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama