reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej

Dzień Wolności Podatkowej przypada w tym roku 11 czerwca, czyli najszybciej od 22 lat – czy oznacza to, że polskim pracownikom wiedzie się lepiej?

Na czym polega idea Dnia Wolności Podatkowej?

Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna granica, po przekroczeniu której pracownik przestaje zarabiać na rzecz państwa, a zaczyna zarabiać na siebie i swoją rodzinę. Idea ogłaszania tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych, zaś w Polsce wprowadzili ją w 1994 roku eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Głównym założeniem inicjatywy jest naświetlenie opinii publicznej problemu nadmiernego obciążenia podatkowego płac pracowników. Warto zaznaczyć, że aktualnie podatki i obowiązkowe składki zabierają  aż 69% polskich pensji!

Kidawa-Błońska: rząd myśli o podniesieniu kwoty wolnej od podatku

Potrzebne zmiany?

Co prawda Dzień Wolności Podatkowej w Polsce przypada w tym roku najwcześniej w historii, jednak wcale nie oznacza to, że obciążenia podatkowe uległy zmniejszeniu. Wcześniejszy termin w głównej mierze spowodowany jest przejęciem przez państwo środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polskie płace są wciąż wysoko opodatkowane, a eksperci z Centrum im. Adama Smitha nawołują do przeprowadzenia gruntownych zmian w systemie dochodów publicznych. Aktualna sytuacja wywołuje negatywne reperkusje w postaci zwiększonego bezrobocia i wzmożonej emigracji, a to wpływa na osłabienie demograficzne kraju.

Eksperci z wspomnianego Centrum już w 2003 roku zaproponowali rozwiązanie, według którego wprowadzony miałby zostać zintegrowany podatek w wysokości 25% płacy netto, podatek CIT zastąpiony zostałby 1% podatkiem od wartości sprzedaży, zaś stawka VAT zostałaby ujednolicona i obniżona. Jak dotychczas władza nie była jednak przychylna tej inicjatywie.

Polecamy: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Sponsorowany

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Clifford Chance, Janicka, Krużewski, Namiotkiewicz i wspólnicy sp.k.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama