Dzień Wolności Podatkowej
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega idea Dnia Wolności Podatkowej?
REKLAMA
Dzień Wolności Podatkowej to symboliczna granica, po przekroczeniu której pracownik przestaje zarabiać na rzecz państwa, a zaczyna zarabiać na siebie i swoją rodzinę. Idea ogłaszania tego dnia narodziła się w Stanach Zjednoczonych, zaś w Polsce wprowadzili ją w 1994 roku eksperci z Centrum im. Adama Smitha. Głównym założeniem inicjatywy jest naświetlenie opinii publicznej problemu nadmiernego obciążenia podatkowego płac pracowników. Warto zaznaczyć, że aktualnie podatki i obowiązkowe składki zabierają aż 69% polskich pensji!
Kidawa-Błońska: rząd myśli o podniesieniu kwoty wolnej od podatku
Potrzebne zmiany?
Co prawda Dzień Wolności Podatkowej w Polsce przypada w tym roku najwcześniej w historii, jednak wcale nie oznacza to, że obciążenia podatkowe uległy zmniejszeniu. Wcześniejszy termin w głównej mierze spowodowany jest przejęciem przez państwo środków z Otwartych Funduszy Emerytalnych. Polskie płace są wciąż wysoko opodatkowane, a eksperci z Centrum im. Adama Smitha nawołują do przeprowadzenia gruntownych zmian w systemie dochodów publicznych. Aktualna sytuacja wywołuje negatywne reperkusje w postaci zwiększonego bezrobocia i wzmożonej emigracji, a to wpływa na osłabienie demograficzne kraju.
Eksperci z wspomnianego Centrum już w 2003 roku zaproponowali rozwiązanie, według którego wprowadzony miałby zostać zintegrowany podatek w wysokości 25% płacy netto, podatek CIT zastąpiony zostałby 1% podatkiem od wartości sprzedaży, zaś stawka VAT zostałaby ujednolicona i obniżona. Jak dotychczas władza nie była jednak przychylna tej inicjatywie.
Polecamy: 50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Edyta Grubek
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat