reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Co z tym podatkiem Religi?

Co z tym podatkiem Religi?

Media informowały w ostatnim czasie o planach nowego ministra zdrowia odnośnie powrotu do tzw. podatku Religi. Marian Zembala zdementował informację, twierdząc, że na tę chwilę rozwiązanie to jest niemożliwe do wprowadzenia. Jest to jednak swego rodzaju kierunek, do którego chce zmierzać w ciągu najbliższych lat. Do czego zatem zmierza minister zdrowia? Czym jest tzw. podatek Religi?

Na czym polega tzw. podatek Religi?

Podatek Religi to inicjatywa rządu PIS, której pomysłodawcą był ówczesny minister zdrowia – Zygmunt Religa. System zaproponowany przez Religę polegał na pokrywaniu kosztów leczenia ofiar wypadków z polis ubezpieczeniowych ich sprawców. Po wejściu ustaleń w 2007 roku, ubezpieczyciele zobligowani byli do przekazywania na konto Narodowego Funduszu Zdrowia 12% przychodów z tytułu składki na ubezpieczenie OC. Podatek został zniesiony przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w 2008  roku. Obecny minister zdrowia wspominał o zmodyfikowanej wersji podatku Religi, który zakładałby pobieranie 5-8% podatku.

Niższy wiek emerytalny i kwota wolna od PIT w wysokości 8 tys. zł - pierwszymi projektami Prezydenta Dudy

Podatek Religi: za i przeciw

Polska służba zdrowia jest tą sferą, w której dodatkowe fundusze przydadzą się jak nigdzie indziej. Pieniądze z podatku przekazywane byłyby na medycynę ratunkową, czyli leczenie osób poszkodowanych w wypadkach. Wpływy z tzw. podatku Religi znacząco odciążyłyby budżet szpitali.

Szczurek: kwota wolna od podatku to "tępy instrument"

Jednak przeciwnicy takiej formy wsparcia dla NFZ krytykują pokrycie jego kosztów z kieszeni kierowców  i wskazują na alternatywne formy wsparcia medycyny ratunkowej. Ich zdaniem dużo bardziej efektywne byłoby udoskonalenie systemu szkoleń dla kierowców, a także wyposażenie samochodów policji czy straży pożarnej w zestawy ratunkowe.

Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Podyskutuj o tym na naszym FORUM

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

KORONAWIRUS - podatki, prawo

Jakie zmiany w podatkach i ZUS wprowadza Tarcza antykryzysowa 4.0

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Horyzonty®-Szkolenia dla Biznesu

Szkolenia dla Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama