Co z tym podatkiem Religi?
REKLAMA
REKLAMA
Na czym polega tzw. podatek Religi?
REKLAMA
Podatek Religi to inicjatywa rządu PIS, której pomysłodawcą był ówczesny minister zdrowia – Zygmunt Religa. System zaproponowany przez Religę polegał na pokrywaniu kosztów leczenia ofiar wypadków z polis ubezpieczeniowych ich sprawców. Po wejściu ustaleń w 2007 roku, ubezpieczyciele zobligowani byli do przekazywania na konto Narodowego Funduszu Zdrowia 12% przychodów z tytułu składki na ubezpieczenie OC. Podatek został zniesiony przez koalicję Platformy Obywatelskiej i Polskiego Stronnictwa Ludowego w 2008 roku. Obecny minister zdrowia wspominał o zmodyfikowanej wersji podatku Religi, który zakładałby pobieranie 5-8% podatku.
Podatek Religi: za i przeciw
Polska służba zdrowia jest tą sferą, w której dodatkowe fundusze przydadzą się jak nigdzie indziej. Pieniądze z podatku przekazywane byłyby na medycynę ratunkową, czyli leczenie osób poszkodowanych w wypadkach. Wpływy z tzw. podatku Religi znacząco odciążyłyby budżet szpitali.
Szczurek: kwota wolna od podatku to "tępy instrument"
Jednak przeciwnicy takiej formy wsparcia dla NFZ krytykują pokrycie jego kosztów z kieszeni kierowców i wskazują na alternatywne formy wsparcia medycyny ratunkowej. Ich zdaniem dużo bardziej efektywne byłoby udoskonalenie systemu szkoleń dla kierowców, a także wyposażenie samochodów policji czy straży pożarnej w zestawy ratunkowe.
Polecamy produkt: VAT po zmianach od 1 lipca 2015 r.
Edyta Grubek
Podyskutuj o tym na naszym FORUM
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat