| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy czeka nas wprowadzenie podatku katastralnego?

Czy czeka nas wprowadzenie podatku katastralnego?

Podatek katastralny to pomysł, który rodzi kontrowersje. Z jednej strony generuje zyski dla samorządów, z drugiej – mocno obciąża kieszenie właścicieli nieruchomości. Temat wprowadzenia podatku katastralnego regularnie powraca w dyskusjach nad polską polityką fiskalną. Warto zwrócić uwagę, że to rozwiązanie obowiązuje już w większości państw europejskich. Czy zostanie wprowadzone również w Polsce? Jakie niesie to ze sobą konsekwencje?

Na czym polega podatek katastralny?

Podatek katastralny jest nazywany również podatkiem ad valorem (od wartości). Jest to rodzaj opodatkowania nieruchomości, w którym wysokość podatku zależy od jej wartości, nie zaś od jej powierzchni – jak w obecnie obowiązującym w Polsce podatku od nieruchomości. Nie da się ukryć, że ów podatek od nieruchomości świadczy to o lekkim opóźnieniu gospodarczym Polski w stosunku do innych krajów europejskich.

Podatek katastralny obowiązuje już niemal w całej Europie, nawet w krajach nie należących do najbogatszych i najbardziej rozwiniętych gospodarczo. Czy uda się go wprowadzić na terenie Polski? Jakie niesie to ze sobą korzyści i zagrożenia?

Gminy nie będą pobierać podatku od nieruchomości od samych siebie

Podatek katastrofalny w Polsce – wady i zalety jego wprowadzenia

Jak mawiają eksperci, wprowadzenie podatku katastralnego w Polsce zaowocowałoby destabilizacją gospodarki. Najmocniej uderzyłoby to w spłacające kredyty młode rodziny czy uboższych i starszych właścicieli mieszkań w kamienicach wartych miliony – po wprowadzeniu podatku od katastru nie byliby w stanie ich utrzymać. Symulacje wskazują, że wprowadzenie standardowego, czyli 1%-owego podatku spowodowałoby ok. 50-krotny wzrost podatku. Innymi słowy oznacza to, że utrzymanie mieszkania, które dotychczas zamykało się w kilkuset złotych rocznie, przy nowym podatku kosztowałoby ok 5-8 tys. złotych.

Podatek katastralny w Polsce – na razie nie jest planowany

Nie da się jednak ukryć, że podatek katastralny niesie ze sobą wiele korzyści. Mowa tu choćby o zwiększonych wpływach do kas samorządów, które mogłyby zostać przeznaczone na działania zmierzające do poprawienia stanu infrastruktury i stymulacji lokalnego obrotu gospodarczego nieruchomościami.

Polecamy produkt: Dokumentacja VAT  po zmianach od 1 lipca 2015 r.

Edyta Grubek

www.eguk.com.pl

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Daniela Wybrańczyk

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK