REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przelew 1 proc. nie będzie pomniejszony o koszty bankowe

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Urząd skarbowy przekaże 1 proc. podatku dla organizacji, którą w zeznaniu wskaże podatnik. Przelew nie będzie pomniejszony o koszty bankowe, bo od wpłat fiskusa nie są pobierane opłaty.

Zprzepisów ustawy o PIT wynika, że przekazania kwoty 1 proc. podatku dla organizacji pożytku publicznego dokonuje naczelnik urzędu skarbowego na wniosek podatnika. Przepisy przewidują ponadto, że kwota ta pomniejszona jest o koszty przelewu bankowego.

REKLAMA

Autopromocja

Problem w tym, że od żadnych operacji fiskusa nie są pobierane opłaty bankowe. Po co zatem taki przepis? Zdaniem ekspertów to skutek nieuwagi i pośpiechu ustawodawcy.

Problem był zgłaszany

Już w momencie przyjmowania tego przepisu przez sejmową Komisję Finansów Publicznych przedstawiciel Ministerstwa Finansów zwrócił uwagę, że NBP prowadzący rachunki bankowe resortu finansów w rzeczywistości przelewy takie zwalnia z opłat. Przypomina o tym Michał Lejman, starszy asystent podatkowy w BDO Numerica, który podkreśla, że informacja ta 7 stycznia 2008 r. została potwierdzona przez biuro prasowe NBP. Z oświadczenia wynikało, że NBP nie będzie pobierał od urzędów skarbowych prowizji od poleceń przelewu na rzecz organizacji pożytku publicznego.

Fiskus bez strat

Dalszy ciąg materiału pod wideo

- Zatem obecny przepis mówiący o obniżeniu kwot przekazywanych przez urząd skarbowy na rzecz organizacji pożytku publicznego o koszty bankowe jest zbędny i nie ma w praktyce żadnego znaczenia - argumentuje Michał Lejman.

Według Macieja Hadasa, starszego konsultanta w HLB Frąckowiak i Wspólnicy, ustawodawca, wprowadzając zasadę, że organ podatkowy przekazuje pieniądze na rachunek bankowy organizacji pożytku publicznego, po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego, wyszedł zapewne z założenia, że nie ma podstaw do tego, by to fiskus ponosił koszty dobroczynności podatników.

- W rezultacie każdorazowo kwota przekazywana przez podatnika na cele dobroczynne powinna być niższa o koszty przelewu pobierane przez bank. W poprzednim stanie prawnym, gdy to podatnicy sami przekazywali 1 proc. podatku na cele charytatywne, to oni ponosili dodatkowe koszty przelewu - wyjaśnia Maciej Hadas.

Dodaje, że konta urzędów skarbowych są obsługiwane przez NBP, gdyż do niego należy prowadzenie bankowej obsługi budżetu państwa. Na razie nie pobiera on opłat od przelewów, realizowanych przez urzędy skarbowe. Gdyby jednak sytuacja się zmieniła, pomniejszenie przekazywanej kwoty o koszty przelewu byłoby uzasadnione.

Joanna Kanicka, partner w Independent Tax Advisers Doradztwo Podatkowe, uważa, że wygląda na to, że przepis ten jest pozbawiony sensu, chociaż urzędy skarbowe mogłyby na mocy tego przepisu potrącać z wypłacanych na rzecz organizacji pożytku publicznego pobranych przez bank prowizje. W efekcie mogłoby się okazać, że na konto organizacji nie wypłynęłaby deklarowana kwota.

Przepis na wszelki wypadek

- Przepis ten zabezpiecza interesy urzędów skarbowych. Natomiast faktem jest, że w tym roku NBP nie pobierze opłat od transakcji dokonywanych w ramach prowadzonych przez siebie rachunków. Minister finansów podpisał porozumienie z NBP w zakresie niepobierania prowizji z tytułu przekazywanych na rzecz organizacji pożytku publicznego wpłat - tłumaczy Joanna Kanicka.

EWA MATYSZEWSKA

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Składka zdrowotna 2025: Projekt kompromisowy, zamiast projektu MF

Jeżeli w najbliższym czasie nie będzie ostatecznego projektu Ministerstwa Finansów i Ministerstwa Zdrowia dotyczącego składki zdrowotnej, to PSL ma przygotowany kompromisowy projekt. W Sejmie mógłby liczyć na głosy ponad 400 posłów. Takiego zdania jest wicepremier, prezes PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wynajem mieszkania a VAT. Czy czynsz ze spółdzielni wlicza się do podstawy opodatkowania?

Wiele osób wynajmuje swoje mieszkania, także spółdzielcze. Powstaje w tym przypadku pytanie, czy czynsze ze spółdzielni należy wliczać do podstawy opodatkowania VAT z tytułu najmu nieruchomości. 

Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

REKLAMA

Nowości w KSeF: faktury papierowe, konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

REKLAMA

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA