| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Dochody giełdowe trzeba rozliczyć do 30 kwietnia

Dochody giełdowe trzeba rozliczyć do 30 kwietnia

Osoby, które w 2007 roku uzyskały podlegające opodatkowaniu dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, muszą złożyć roczne zeznanie na formularzu PIT-38. Z obowiązku tego należy wywiązać się do 30 kwietnia. W tym terminie trzeba też zapłacić podatek.


Do rozliczenia dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych służy formularz PIT-38. Przeznaczony jest dla osób, które z zyskiem sprzedawały m.in. na giełdzie papiery wartościowe, w tym akcje. Ale nie tylko. PIT-38 muszą również wypełnić podatnicy, którzy uzyskali przychody z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych itp. pobierany jest 19-proc. podatek. Obliczając dochód, podatnicy mają prawo uwzględnić poniesione koszty. Generalnie można powiedzieć, że kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty należy wykazać na podstawie informacji PIT-8C i innych posiadanych dokumentów dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. Wyjaśnijmy, że osoby korzystające z usług biur maklerskich otrzymują informację PIT-8C z tych właśnie instytucji.

Rozliczając się z fiskusem, można również uwzględnić straty. W formularzu PIT-38 znajduje się pozycja 28. Tę pozycję wypełniają podatnicy, którzy w latach 2002-2006 wykazali straty i w 2007 roku mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów podlegających w latach 2002-2006 opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a także z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Warto podkreślić, że w przypadku dochodów z odpłatnej sprzedaży papierów wartościowych nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku.

Trzeba natomiast złożyć zeznanie roczne PIT-38 do 30 kwietnia 2008 r. W terminie tym należy również zapłacić podatek, którego stawka - jak już wspomnieliśmy - wynosi 19 proc.

Warto wspomnieć o przypadku, w którym nie trzeba płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nabytych na giełdzie akcji. Otóż nie jest opodatkowany dochód uzyskany ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r.

Przypomnijmy bowiem, że do 31 grudnia 2003 r. obowiązywało zwolnienie podatkowe dla dochodów nazywanych umownie giełdowymi. Podatek w wysokości 19-proc. wprowadzono z początkiem 2004 roku.

Wiele osób w latach ubiegłych zdecydowało się na zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Jeżeli osoby te sprzedały te jednostki w 2007 roku, a otrzymany dochód podlegał opodatkowaniu, to pobrany został 19-proc. podatek. Podatek ten potrącił i odprowadził do urzędu skarbowego fundusz. Inwestorzy zaś otrzymali kwoty obniżone o pobrany podatek. W takim przypadku osoby te nie muszą już same rozliczać się z fiskusem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Formularz PIT-38

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »