REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dochody giełdowe trzeba rozliczyć do 30 kwietnia

Krzysztof Tomaszewski
Krzysztof Tomaszewski

REKLAMA

Osoby, które w 2007 roku uzyskały podlegające opodatkowaniu dochody ze sprzedaży papierów wartościowych, muszą złożyć roczne zeznanie na formularzu PIT-38. Z obowiązku tego należy wywiązać się do 30 kwietnia. W tym terminie trzeba też zapłacić podatek.

Do rozliczenia dochodów z odpłatnego zbycia papierów wartościowych służy formularz PIT-38. Przeznaczony jest dla osób, które z zyskiem sprzedawały m.in. na giełdzie papiery wartościowe, w tym akcje. Ale nie tylko. PIT-38 muszą również wypełnić podatnicy, którzy uzyskali przychody z objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

REKLAMA

Autopromocja

19-proc. podatek

Od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych, pochodnych instrumentów finansowych itp. pobierany jest 19-proc. podatek. Obliczając dochód, podatnicy mają prawo uwzględnić poniesione koszty. Generalnie można powiedzieć, że kwoty przychodów, koszty uzyskania przychodów, dochody lub straty należy wykazać na podstawie informacji PIT-8C i innych posiadanych dokumentów dotyczących uzyskanych przychodów i poniesionych kosztów. Wyjaśnijmy, że osoby korzystające z usług biur maklerskich otrzymują informację PIT-8C z tych właśnie instytucji.

Rozliczanie strat

Rozliczając się z fiskusem, można również uwzględnić straty. W formularzu PIT-38 znajduje się pozycja 28. Tę pozycję wypełniają podatnicy, którzy w latach 2002-2006 wykazali straty i w 2007 roku mają prawo do odliczenia straty z lat ubiegłych. Odliczenie dotyczy wyłącznie strat poniesionych z przychodów podlegających w latach 2002-2006 opodatkowaniu z tytułu odpłatnego zbycia: papierów wartościowych, pożyczonych papierów wartościowych (sprzedaż krótka), pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających, udziałów w spółkach mających osobowość prawną, a także z tytułu objęcia udziałów (akcji) albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50 proc. kwoty tej straty.

Do końca kwietnia

Warto podkreślić, że w przypadku dochodów z odpłatnej sprzedaży papierów wartościowych nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na podatek dochodowy w trakcie roku.

Trzeba natomiast złożyć zeznanie roczne PIT-38 do 30 kwietnia 2008 r. W terminie tym należy również zapłacić podatek, którego stawka - jak już wspomnieliśmy - wynosi 19 proc.

Bez płacenia podatku

Warto wspomnieć o przypadku, w którym nie trzeba płacić podatku od dochodu ze sprzedaży nabytych na giełdzie akcji. Otóż nie jest opodatkowany dochód uzyskany ze zbycia akcji nabytych przed 1 stycznia 2004 r.

Przypomnijmy bowiem, że do 31 grudnia 2003 r. obowiązywało zwolnienie podatkowe dla dochodów nazywanych umownie giełdowymi. Podatek w wysokości 19-proc. wprowadzono z początkiem 2004 roku.

Fundusze inwestycyjne

Wiele osób w latach ubiegłych zdecydowało się na zakup jednostek uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych. Jeżeli osoby te sprzedały te jednostki w 2007 roku, a otrzymany dochód podlegał opodatkowaniu, to pobrany został 19-proc. podatek. Podatek ten potrącił i odprowadził do urzędu skarbowego fundusz. Inwestorzy zaś otrzymali kwoty obniżone o pobrany podatek. W takim przypadku osoby te nie muszą już same rozliczać się z fiskusem.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Formularz PIT-38

KRZYSZTOF TOMASZEWSKI

krzysztof.tomaszewski@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA