Łagodna, nieformalna korespondencja z podatnikiem jest skuteczna

REKLAMA
REKLAMA
Celem powyższego badania realizowanego przez Ministerstwo Finansów oraz Izbę Skarbową w Zielonej Górze oraz Izbę Skarbową w Poznaniu w maju/czerwcu 2015 r., jest promowanie przestrzegania przepisów podatkowych poprzez zastosowanie eksperymentalnych, nisko-kosztowych metod przy wykorzystaniu istniejących systemów i środków oraz bez potrzeby tworzenia nowego prawodawstwa.
REKLAMA
50 Ściąg Księgowego z aktualizacją online
Polecamy: Biura rachunkowe
Metodą zastosowaną w badaniu było wysłanie listów o zróżnicowanej treści do podatników, którzy nie zapłacili należnego podatku dochodowego za rok 2014.
REKLAMA
Powyższy eksperyment wykazał, że największą skłonność do zapłacenia podatku wykazali podatnicy, którzy otrzymali list nieformalny (zwykłą pocztą a nie listem poleconym) z elementami ekonomii behawioralnej, odwołujący się do norm społecznych, charakteryzujący się prostotą/jasnością, personalizacją wiadomości oraz w tonie łagodnym (skłonność ta jest aż o 400 % wyższa w porównaniu z grupą w stosunku do, której nie wysłano żadnej korespondencji ). W grupie tej także zauważono kwotowy wzrost spłaty zadłużenia aż o 8%. Dużą skuteczność zaobserwowano także w przypadku tradycyjnego upomnienia, jakkolwiek prawdopodobieństwo zapłacenia podatku było w tym przypadku niższe niż dla listu nieformalnego.
Działanie korespondencji nieformalnej przyczynić się może do podniesienia poziomu komunikacji z podatnikiem przy jednoczesnym obniżeniu kosztów (porównując z kosztami związanymi z obsługą upomnienia klasycznego stosowanego przez urzędy skarbowe, zawierającego informację o wszczęciu działań egzekucyjnych, które zostało wysłane do drugiej grupy).
Biorąc pod uwagę pozytywne efekty badania, zarówno Bank Światowy jak i strona polska wyrazili zainteresowanie dalszą współpracą i rozszerzeniem działania także na inne obszary (podatek VAT, CIT).
Koszty pracy po zmianach - multipakiet: książka, program, CD, teleporadnia
REKLAMA
REKLAMA