Studencka praca za granicą bez zeznania w kraju
REKLAMA
To, czy student musi wykazać dochody także w zeznaniu składanym w Polsce, zależy od:
REKLAMA
- uzyskania lub nieuzyskania w danym roku dochodów w Polsce podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych (wedle skali podatkowej),
- kraju, w którym pracował, a dokładniej od tego, jaką metodę unikania podwójnego opodatkowania dochodów przyjęto w umowie międzynarodowej zawartej przez Polskę z danym krajem,
- wysokości zagranicznych dochodów.
Jeśli student nie miał w Polsce dochodów podlegających opodatkowaniu wedle skali podatkowej, tylko wyjątkowo rozlicza się z polskim fiskusem z zagranicznych dochodów z pracy.
W razie braku w kraju dochodów opodatkowanych wedle skali podatkowej, obowiązek rozliczenia się w kraju z dochodów z pracy za granicą może wchodzić w rachubę - ale nie musi. Dzieje się tak tylko wówczas, gdy student czy uczeń uzyskali w krajach, z którymi umowy przyjęły jako metodę unikania podwójnego opodatkowania proporcjonalne odliczenie.
Jeśli pracowali w kraju, z którym umowa przewiduje wyłączenie z progresją, w Polsce z tamtejszych dochodów się nie rozliczają (nie składa zeznania).
Jeśli student lub uczeń dorabiał w krajach, z którymi umowy przyjmują proporcjonalne odliczenie, a nie miał dochodów w Polsce, musi złożyć tu zeznanie podatkowe na PIT-36 (z załącznikiem PIT-ZG) tylko wówczas, gdy jego zagraniczne dochody przekraczały równowartość diet przysługujących podróżującym do danego kraju służbowo za każdy dzień pobytu za granicą.
Więcej w dzisiejszym wydaniu "Rzeczpospolitej"
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA