| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > IFK poleca: Umowa będzie podpisywana przed podjęciem pracy

IFK poleca: Umowa będzie podpisywana przed podjęciem pracy

Do Sejmu trafił projekt nowelizacji trzech ustaw - Kodeksu karnego, Kodeku pracy oraz ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Warunkiem rozpoczęcia pracy przez pracownika będzie uprzednie podpisanie przez niego umowy o pracę. Nowe przepisy mają na celu wyeliminować zjawisko zatrudniania pracowników „na czarno”, które jest w Polsce nagminne.

Nowy serwis: Biura rachunkowe

Wprawdzie pracownik (osoba zatrudniona) jest wyposażony w szereg uprawnień umożliwiających mu dochodzenie wykonania obowiązków ustawowych przez pracodawcę, ale w praktyce - jako strona słabsza – ulega dyktatowi pracodawcy godząc się na bardzo złe warunki pracy w warunkach pozornej legalności lub na pracę „na czarno”.

Zmiany przewidziane w Kodeksie pracy mają na celu wpisanie zasady, że warunkiem rozpoczęcia pracy przez pracownika będzie uprzednie podpisanie przez niego umowy o pracę, najpóźniej dzień przed rozpoczęciem pracy. Taki zapis oznacza, że wyeliminowana zostanie możliwość podjęcia pracy bez zawarcia pisemnej umowy.

Obecny zapis jest przez pracodawców skutecznie obchodzony, gdyż w przypadku kontroli inspektorów PIP łatwo jest wyjaśnić, że pracownik pracuje „dopiero od dzisiaj” i że pracodawca ma czas na podpisanie z pracownikiem umowy do końca dniówki. W przypadku braku kontroli stan bezumowny może więc trwać miesiącami, czy latami. Dzięki zaproponowanej zmianie pracodawca nie będzie mógł się wytłumaczyć i zostanie za naruszenie prawa skutecznie ukarany.

Polecamy: Monitor prawa pracy i ubezpieczeń

Po wprowadzeniu wnioskowanych zmian w życie zwiększy się ochrona pracy osób zatrudnionych. Nadto znacząco pomniejszy się wykonywanie „pracy na czarno”, gdyż taki proceder nie będzie się opłacał. Może to spowodować także zwiększenie wpływów do budżetu państwa z tytułu zalegalizowania zatrudnienia osób dotychczas pracujących w szarej strefie.

Projekt przewiduje, że zmiany wejdą w życie po upływie 30 dni od dnia ogłoszenia.

Oprac. Alicja Fal

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Wróbel

doradca, interim manager PM Doradztwo Gospodarcze Sp. z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »