REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nowy standard rachunkowości wyjaśni zagadnienie leasingu zwrotnego

Agnieszka Pokojska
Agnieszka Pokojska

REKLAMA

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości regulują zagadnienie leasingu zwrotnego.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Autopromocja

MARCIN PIELASZEK

biegły rewident, doktor, adiunkt w Katedrze Rachunkowości Menedżerskiej SGH

W polskim prawie po raz pierwszy pojawia się ono dopiero w przyjętym niedawno krajowym standardzie Leasing dzierżawa najem. Na czym polega leasing zwrotny?

- Leasing zwrotny jest szczególną formą leasingu, która polega na sprzedaży będącego własnością przedsiębiorstwa składnika aktywów przyszłemu leasingodawcy, a następnie zawarcie z tym leasingodawcą umowy leasingu tego samego składnika aktywów. W rezultacie następuje zmiana właściciela przedmiotu, a korzystającym pozostaje cały czas leasingobiorca-sprzedawca. Leasing zwrotny jest więc bardzo interesującą formą finansowania działalności przedsiębiorstw. Pozwala na pozyskanie (uwolnienie) znaczących środków pieniężnych wynikających z transakcji sprzedaży, a jednocześnie aktywa są cały czas użytkowane przez pierwotnego właściciela.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jaka jest różnica w ewidencji leasingu zwrotnego w stosunku do standardowej umowy leasingu?

- Wpływ leasingu zwrotnego na ewidencje księgową zależy od rodzaju leasingu. Jeżeli leasing zwrotny jest leasingiem finansowym, to do transakcji sprzedaży doszło jedynie z prawnego punktu widzenia. Oznacza to, że ujmując w księgach rachunkowych finansowy leasing zwrotny, należy różnicę pomiędzy ceną sprzedaży a wartością księgową rozliczać w czasie (tak żeby nie wykazać wyniku na transakcji). Różnica ta powinna zostać ujęta jako rozliczenia międzyokresowe a następnie stopniowo korygować koszty amortyzacji.

Jeżeli leasing zwrotny jest leasingiem operacyjnym, mamy do czynienia z transakcją sprzedaży zarówno z prawnego, jak i ekonomicznego punktu widzenia. W takim wypadku leasing zwrotny powinien zostać ujęty przez leasingobiorcę jak normalna transakcja sprzedaży, na której wynik będzie równy różnicy pomiędzy ceną sprzedaży a dotychczasową wartością księgową.

Czy brak ujęcia umowy leasingu zwrotnego wpływa na sprawozdanie finansowe?

- W zasadzie nie jest możliwy brak ujęcia leasingu zwrotnego. Z transakcją tą związane jest przekazanie środków pieniężnych przez leasingodawcę na rzecz leasingobiorcy. Trudno wyobrazić sobie firmę, która nie księguje wpływów środków pieniężnych. Możliwe jest natomiast błędne zaksięgowanie umowy leasingu zwrotnego finansowego jako zwykłej transakcji sprzedaży. W takiej sytuacji będziemy mieli do czynienia u leasingobiorcy z zaniżeniem aktywów i zobowiązań oraz błędnym ujęciem wyniku na sprzedaży, do której z ekonomicznego punktu widzenia nie doszło.

Rozmawiała AGNIESZKA POKOJSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  Od marca 2024 r. posiadacze obligacji zaczną tracić pieniądze. Opłaca się zamienić obligacje starych emisji na nowe

  Mocne hamowanie inflacji w Polsce jakie obserwujemy w ostatnich miesiącach powoduje nawet kilkukrotny spadek oprocentowania obligacji skarbowych indeksowanych inflacją. Na razie dotyczy to obligacji cztero- i dziesięcioletnich o łącznej wartości około 4,5 miliardów złotych, ale w najbliższych miesiącach kwota ta może szybko rosnąć. Rozwiązaniem jest zamiana posiadanych papierów na nowe. Dzięki temu Polacy (w sumie) mogą zarobić  nawet około o 65 milionów złotych więcej.

  Projekt nowelizacji ustawy o rachunkowości przyjęty przez rząd

  Projektowane przepisy nakładają na firmy z siedzibą w Polsce obowiązek publikacji danych o podatkach zapłaconych w krajach Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

  REKLAMA