| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Budżet zyska dodatkowo 15-16 mld zł z podatków

Budżet zyska dodatkowo 15-16 mld zł z podatków

Rząd oczekuje, że do 2013 roku w wyniku realizacji programu "Solidarność pokoleń 50+" do budżetu wpłynie 15-16 mld zł, a oszczędności dla systemu ubezpieczeń społecznych wyniosą 16 mld zł - powiedział w środę Michał Boni, szef zespołu doradców strategicznych premiera Donalda Tuska.

"Jeżeli pracę podejmie 700-800 tys. osób powyżej 50. roku życia, to budżet z tytułu wpływów podatkowych zyska 15-16 mld zł. Ulga dla systemu ubezpieczeń społecznych, który nie będzie musiał wypłacać świadczeń osobom zatrudnionym, to kolejne 16 mld złotych" - powiedział minister na spotkaniu Amerykańskiej Izby Handlowej.


Dodał, że rząd w swoim działaniu będzie kierował się zasadą prymatu zatrudnienia nad transferami socjalnymi.


Rząd proponuje pracodawcom obniżenie kosztów zatrudnienia osób po 50. roku życia w formie: przeniesienia wypłaty zasiłków chorobowych całkowicie na ZUS, zwolnienia ze składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych oraz zniesienia okresu ochronnego dla pracownika będącego 4 lata przed emeryturą. Pracownikom proponuje się dostęp do środków publicznych przy okazji zmiany pracy lub zmiany kwalifikacji zawodowych.


Boni zapowiedział, że w czwartek projekt zostanie omówiony na obradach Komisji Trójstronnej.


Wcześniej resort pracy zapowiedział, że efektem programu "Solidarność pokoleń-50+" ma być wzrost zatrudnienia osób w wieku 55-64 lata do poziomu 40 proc. w 2013 r. i 50 proc. w 2020 r., a łączne skutki realizacji programu w latach 2009-2015 wyniosą około 19 mld zł. Wydatki na emerytury pomostowe, zgodnie z założeniami zaproponowanymi w programie, wyniosą w tym okresie ok. 670 mln złotych.

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

noRisk

noRisk to firma, która świadczy usługi prawne w zakresie wsparcia przy uzyskiwaniu odszkodowania.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »