reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Elektroniczne biuro podawcze w sądach

Elektroniczne biuro podawcze w sądach

Wnoszenie pism procesowych w postaci elektronicznej, rozprawa na odległość, internetowy dostęp do akt – to rozwiązania, które pod nazwą elektroniczne biuro podawcze wprowadziła nowelizacja kodeksów cywilnych. W czwartek 10 września 2015 r. o EBP rozmawiali specjaliści w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Jak przypomniał pełnomocnik ministra sprawiedliwości, koordynator krajowy ds. wdrożenia systemów teleinformatycznych w sądach powszechnych prof. Jacek Gołaczyński, dotychczas droga elektroniczna jest możliwa w przypadku zakładania spółek z o.o. i spółek akcyjnych, a także w postępowaniu upominawczym. Elektroniczne postępowanie upominawcze stało się wzorcem dla EBP, które będzie dostępne w każdej sprawie cywilnej.

„To pierwsze postępowanie w Polsce przed sądami powszechnymi, w którym akta sprawy mają oryginalnie postać elektroniczną i w tej postaci są wiążące” – powiedział Gołaczyński.

Formuła ta przewiduje elektroniczne składanie pism procesowych, doręczanie pism stronom (do tej pory możliwe tylko w niektórych postępowaniach), dostęp do akt przez internet, rozpoznanie dowodu i rozprawa będą mogły się toczyć na odległość. Obecnie rozpoznanie dowodu na odległość bywa stosowane, sądy wykorzystują wtedy videokonferencje; początkowo ten sposób stosowano w sprawach karnych, później także cywilnych.

Nowością jest jednak rozprawa na odległość – dzięki niej strony będą mogły uczestniczyć w rozprawach w sądach blisko ich miejsca zamieszkania.

Weź udział w bezpłatnym wideoszkoleniu na www.wideoszkolenia.infor.pl

EBP będzie fakultatywne, będzie je można stosować w każdym postępowaniu cywilnym. Jeżeli choć jedna ze stron je wybierze, a druga będzie dostarczać dokumenty na papierze, rozprawa będzie się toczyć w trybie EBP.

Przewiduje on także elektroniczną egzekucję komorniczą – wierzyciel będzie mógł ją wszcząć w każdym postępowaniu, a komornik będzie mógł podejmować czynności, w tym wydawać orzeczenia elektronicznie.

Podatek od spadków i darowizn 2015 - PDF

Spadki - testament, zachowek, dziedziczenie. Zmiany w prawie spadkowym 2015 – PDF

Jak zauważył prof. Jacek Widło z KUL, sędziowie muszą się przyzwyczaić do akt na monitorze, „dziś akta są formowane modłę dziewiętnastowieczną, tu mamy odmienną koncepcję”.

Większa informatyzacja postępowań cywilnych była głównym celem nowelizacji kodeksów cywilnych, podpisanej w sierpniu przez prezydenta Bronisława Komorowskiego. Na wprowadzenie nowych rozwiązań przewidziano trzy; będzie to możliwe wcześniej tam, gdzie sądy zostaną przygotowane technicznie. Ma to umożliwić sukcesywne wprowadzanie systemu. Do składania dokumentów sądowych drogą elektroniczną mają służyć portal i aplikacja pod nazwą elektroniczne biuro podawcze. (PAP) brw/ par/

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Łapacz

Radca Prawny, ekspert z zakresu prawa pracy, ochrony danych osobowych i prawa gospodarczego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama