| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Podatnicy pracujący za granicą od 2002 roku, którzy mimo takiego obowiązku nie rozliczyli się w Polsce, zostaną objęci abolicją podatkową. Projekt ustawy w tym zakresie jest już gotowy.


ZMIANA PRAWA

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski poinformowali wczoraj, że zakończono prace nad abolicją podatkową. Ma ona zostać wprowadzona ustawą i będzie dotyczyć dochodów uzyskanych przez Polaków poza krajem począwszy od 2002 roku.

Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Zbigniew Chlebowski z PO abolicja obejmie osoby zarabiające za granicą w latach 2002-2007. Podatnikom, którzy zapłacili podatek, zostanie zwrócona cała różnica między zapłaconym podatkiem za granicą i w Polsce. A zatem osoby, które dodatkowo zapłaciły podatek w Polsce, otrzymają zwrot. Podatnikom, którzy w tym okresie nie dopełnili swoich obowiązków podatkowych, czyli nie złożyli zeznań podatkowych, należny podatek zostanie umorzony.

- Podatnicy będą musieli w związku z tym wypełnić deklarację podatkową - wyjaśnia Zbigniew Chlebowski.

Natomiast - jak podał minister finansów - abolicja od 1 stycznia 2008 r. ma polegać na uldze w podatku dochodowym. Podatnik, który zapłacił podatek od zagranicznych dochodów w kraju świadczenia pracy, będzie mógł odpisać cały zapłacony podatek w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że skutki wprowadzenia abolicji dla budżetu nie są zbyt wielkie i sięgają 200 mln zł.

Według Radosława Czarneckiego, partnera w Accreo Taxand, aby skomentować propozycję abolicji, trzeba przeanalizować konkretne przepisy. Co do samych pomysłów, nie jest to tylko abolicja, czyli uchylenie karalności, lecz dużo więcej, tj. odpuszczenie podatków za darmo i bez racjonalnego powodu.

- Niedogodności wynikające z wyższych kosztów utrzymania zatrudnionych za granicą można zniwelować subtelniejszymi metodami niż psując system podatkowy poprzez nagradzanie niepłacenia podatków. Niezwykle trudno będzie sformułować tę ustawę systemowo poprawnie i tak, by nie otwierać furtki szarej strefie - dodaje Radosław Czarnecki.

Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i docenta UW zaproponowane rozwiązanie opiera się na podstawie ustawowej i jest to właściwe podejście. Problem abolicji podatkowej może być całościowo rozwiązany jedynie na podstawie ustawowej, a z kolei szczególna kwestia umorzenia tzw. zaległości podatkowych wymaga indywidualnej decyzji podjętej na wniosek danego podatnika.

- Co do modelowej koncepcji prawnej nie można mieć zastrzeżeń. Pozostaje jednak wątpliwość, czy tysiące podatników będą w stanie złożyć w urzędzie skarbowym poprawnie sporządzone zeznania podatkowe za ubiegłe lata - wymagane do wniosku o umorzenie zaległości podatkowych, szczególnie gdy nie posiadają już stosownych danych. Ten element może okazać się najsłabszym ogniwem skądinąd prawidłowej koncepcji ogólnej - podsumowuje dr Janusz Fiszer.

Ważne!

Abolicja podatkowa ma dotyczyć podatników, którzy w kraju muszą rozliczyć się po raz drugi z dochodów uzyskanych i opodatkowanych za granicą. Ta ulga ma objąć m.in. podatników, którzy nie wywiązali się z obowiązku złożenia zeznania w latach 2002-2007

200 mln zł wyniosą koszty wprowadzenia abolicji podatkowej

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Współpraca

MAGDALENA MAJKOWSKA,

ŁUKASZ ZALEWSKI

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria LTCA

Kancelaria LTCA Zarzycki Niebudek Adwokaci i Doradcy Podatkowi sp.k. specjalizuje się w profesjonalnym doradztwie prawnym i podatkowym na rzecz podmiotów prawa gospodarczego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »