| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Podatnicy pracujący za granicą od 2002 roku, którzy mimo takiego obowiązku nie rozliczyli się w Polsce, zostaną objęci abolicją podatkową. Projekt ustawy w tym zakresie jest już gotowy.


ZMIANA PRAWA

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski poinformowali wczoraj, że zakończono prace nad abolicją podatkową. Ma ona zostać wprowadzona ustawą i będzie dotyczyć dochodów uzyskanych przez Polaków poza krajem począwszy od 2002 roku.

Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Zbigniew Chlebowski z PO abolicja obejmie osoby zarabiające za granicą w latach 2002-2007. Podatnikom, którzy zapłacili podatek, zostanie zwrócona cała różnica między zapłaconym podatkiem za granicą i w Polsce. A zatem osoby, które dodatkowo zapłaciły podatek w Polsce, otrzymają zwrot. Podatnikom, którzy w tym okresie nie dopełnili swoich obowiązków podatkowych, czyli nie złożyli zeznań podatkowych, należny podatek zostanie umorzony.

- Podatnicy będą musieli w związku z tym wypełnić deklarację podatkową - wyjaśnia Zbigniew Chlebowski.

Natomiast - jak podał minister finansów - abolicja od 1 stycznia 2008 r. ma polegać na uldze w podatku dochodowym. Podatnik, który zapłacił podatek od zagranicznych dochodów w kraju świadczenia pracy, będzie mógł odpisać cały zapłacony podatek w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że skutki wprowadzenia abolicji dla budżetu nie są zbyt wielkie i sięgają 200 mln zł.

Według Radosława Czarneckiego, partnera w Accreo Taxand, aby skomentować propozycję abolicji, trzeba przeanalizować konkretne przepisy. Co do samych pomysłów, nie jest to tylko abolicja, czyli uchylenie karalności, lecz dużo więcej, tj. odpuszczenie podatków za darmo i bez racjonalnego powodu.

- Niedogodności wynikające z wyższych kosztów utrzymania zatrudnionych za granicą można zniwelować subtelniejszymi metodami niż psując system podatkowy poprzez nagradzanie niepłacenia podatków. Niezwykle trudno będzie sformułować tę ustawę systemowo poprawnie i tak, by nie otwierać furtki szarej strefie - dodaje Radosław Czarnecki.

Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i docenta UW zaproponowane rozwiązanie opiera się na podstawie ustawowej i jest to właściwe podejście. Problem abolicji podatkowej może być całościowo rozwiązany jedynie na podstawie ustawowej, a z kolei szczególna kwestia umorzenia tzw. zaległości podatkowych wymaga indywidualnej decyzji podjętej na wniosek danego podatnika.

- Co do modelowej koncepcji prawnej nie można mieć zastrzeżeń. Pozostaje jednak wątpliwość, czy tysiące podatników będą w stanie złożyć w urzędzie skarbowym poprawnie sporządzone zeznania podatkowe za ubiegłe lata - wymagane do wniosku o umorzenie zaległości podatkowych, szczególnie gdy nie posiadają już stosownych danych. Ten element może okazać się najsłabszym ogniwem skądinąd prawidłowej koncepcji ogólnej - podsumowuje dr Janusz Fiszer.

Ważne!

Abolicja podatkowa ma dotyczyć podatników, którzy w kraju muszą rozliczyć się po raz drugi z dochodów uzyskanych i opodatkowanych za granicą. Ta ulga ma objąć m.in. podatników, którzy nie wywiązali się z obowiązku złożenia zeznania w latach 2002-2007

200 mln zł wyniosą koszty wprowadzenia abolicji podatkowej

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Współpraca

MAGDALENA MAJKOWSKA,

ŁUKASZ ZALEWSKI

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Przemysław Dybała

Doradca podatkowy nr 11590

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »