REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Abolicja podatkowa będzie wprowadzona ustawą

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Podatnicy pracujący za granicą od 2002 roku, którzy mimo takiego obowiązku nie rozliczyli się w Polsce, zostaną objęci abolicją podatkową. Projekt ustawy w tym zakresie jest już gotowy.

ZMIANA PRAWA

REKLAMA

Autopromocja

Premier Donald Tusk i minister finansów Jacek Rostowski poinformowali wczoraj, że zakończono prace nad abolicją podatkową. Ma ona zostać wprowadzona ustawą i będzie dotyczyć dochodów uzyskanych przez Polaków poza krajem począwszy od 2002 roku.

Jak wyjaśnił Gazecie Prawnej przewodniczący Komisji Finansów Publicznych Zbigniew Chlebowski z PO abolicja obejmie osoby zarabiające za granicą w latach 2002-2007. Podatnikom, którzy zapłacili podatek, zostanie zwrócona cała różnica między zapłaconym podatkiem za granicą i w Polsce. A zatem osoby, które dodatkowo zapłaciły podatek w Polsce, otrzymają zwrot. Podatnikom, którzy w tym okresie nie dopełnili swoich obowiązków podatkowych, czyli nie złożyli zeznań podatkowych, należny podatek zostanie umorzony.

- Podatnicy będą musieli w związku z tym wypełnić deklarację podatkową - wyjaśnia Zbigniew Chlebowski.

Natomiast - jak podał minister finansów - abolicja od 1 stycznia 2008 r. ma polegać na uldze w podatku dochodowym. Podatnik, który zapłacił podatek od zagranicznych dochodów w kraju świadczenia pracy, będzie mógł odpisać cały zapłacony podatek w zeznaniu podatkowym składanym w Polsce. Z danych Ministerstwa Finansów wynika, że skutki wprowadzenia abolicji dla budżetu nie są zbyt wielkie i sięgają 200 mln zł.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Według Radosława Czarneckiego, partnera w Accreo Taxand, aby skomentować propozycję abolicji, trzeba przeanalizować konkretne przepisy. Co do samych pomysłów, nie jest to tylko abolicja, czyli uchylenie karalności, lecz dużo więcej, tj. odpuszczenie podatków za darmo i bez racjonalnego powodu.

- Niedogodności wynikające z wyższych kosztów utrzymania zatrudnionych za granicą można zniwelować subtelniejszymi metodami niż psując system podatkowy poprzez nagradzanie niepłacenia podatków. Niezwykle trudno będzie sformułować tę ustawę systemowo poprawnie i tak, by nie otwierać furtki szarej strefie - dodaje Radosław Czarnecki.

REKLAMA

Według dr. Janusza Fiszera, partnera w Kancelarii Prawnej White & Case i docenta UW zaproponowane rozwiązanie opiera się na podstawie ustawowej i jest to właściwe podejście. Problem abolicji podatkowej może być całościowo rozwiązany jedynie na podstawie ustawowej, a z kolei szczególna kwestia umorzenia tzw. zaległości podatkowych wymaga indywidualnej decyzji podjętej na wniosek danego podatnika.

- Co do modelowej koncepcji prawnej nie można mieć zastrzeżeń. Pozostaje jednak wątpliwość, czy tysiące podatników będą w stanie złożyć w urzędzie skarbowym poprawnie sporządzone zeznania podatkowe za ubiegłe lata - wymagane do wniosku o umorzenie zaległości podatkowych, szczególnie gdy nie posiadają już stosownych danych. Ten element może okazać się najsłabszym ogniwem skądinąd prawidłowej koncepcji ogólnej - podsumowuje dr Janusz Fiszer.

Ważne!

Abolicja podatkowa ma dotyczyć podatników, którzy w kraju muszą rozliczyć się po raz drugi z dochodów uzyskanych i opodatkowanych za granicą. Ta ulga ma objąć m.in. podatników, którzy nie wywiązali się z obowiązku złożenia zeznania w latach 2002-2007

200 mln zł wyniosą koszty wprowadzenia abolicji podatkowej

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Współpraca

MAGDALENA MAJKOWSKA,

ŁUKASZ ZALEWSKI

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spółki odetchną z ulgą. Minister finansów szykuje ważne zmiany w podatku

Sprawa dotyczy podatku u źródła. Ministerstwo Finansów chce, aby obcokrajowiec, który zasiada w zarządzie polskiej spółki, nie musiał już musiał mieć polskiego numeru PESEL lub NIP do podpisania oświadczenia, które pozwoli spółce nie potrącać i nie płacić polskiemu fiskusowi podatku u źródła od należności wypłacanych za granicę. Pisze o tym "Dziennik Gazeta Prawna".

Wakacje od ZUS już w 2024 roku - kto i kiedy może skorzystać? Jak to zrobić?

Wielu przedsiębiorców na to czekało. Wakacje od ZUS już niedługo staną się faktem. 9 maja 2024 roku uchwalono nowelizację ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych oraz niektórych innych ustaw, która wprowadza do polskiego prawa tzw. wakacje składkowe. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 listopada 2024 roku. Podpowiadamy, od kiedy można skorzystać z tego rozwiązania i jakie warunki należy spełnić.

Urlop wypoczynkowy 2024 (od A do Z). Wymiar, zasady, wynagrodzenie, zmiana pracodawcy, prawa i obowiązki pracownika oraz zakładu pracy

Jaki jest wymiar urlopu wypoczynkowego i od czego zależy? Jak powinien być udzielany urlop wypoczynkowy? Co to jest urlop proporcjonalny? Jakie są prawa i obowiązki pracodawcy a jakie pracownika? Wyjaśnia specjalistka ds. kadr i płac.

Samofakturowanie - kto powinien wystawić duplikat faktury?

W imieniu niektórych sprzedawców wystawiam faktury na zasadzie samofakturowania. Jak powinienem postąpić, jeżeli jeden ze sprzedawców zgłosił mi, że zgubił fakturę, którą dla niego wystawiłem. Czy mogę mu wystawić duplikat?

REKLAMA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest zakazane, jest naturalnym prawem każdego podatnika. Takie jest stanowisko NSA

Dążenie do płacenia jak najniższych podatków nie jest prawnie zakazane, a jest niejako naturalnym prawem każdego podatnika. Organy, a później sądy, mogą jedyni oceniać zgodność z prawem tych dążeń. Przypomniał sąd administracyjny, uchylając zaskarżoną przez przedsiębiorcę decyzję naczelnika urzędu celno-skarbowego.

Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu. Będą zmiany w przepisach

Polski Ład kojarzy się przedsiębiorcom głównie ze składką zdrowotną. Właściciele firm płacą zdecydowanie więcej niż przed reformą. "Składka zdrowotna odpowiada za likwidację niejednego mikroprzedsiębiorstwa. To największy grzech Polskiego Ładu" – uważa Damian Trepanowski, członek zarządu Business Tax Group. Rząd obiecuje zmianę problematycznych przepisów.

Cena LPG o 20% w górę na jesieni 2024 r. Po 20 grudnia pełne embargo na gaz z Rosji

Ilość LPG na polskim rynku w 2024 r. bardzo wzrosła, więc efektu wstrzymania dostaw tego paliwa z Rosji jeszcze nie widać - ocenił dla PAP dyrektor Generalny Polskiej Organizacji Gazu Płynnego Bartosz Kwiatkowski. Jego zdaniem wzrost cen LPG, o co najmniej 20 proc. będzie odczuwalny jesienią.

Podatek od nieruchomości 2025: Czym jest całość techniczno-użytkowa budowli?

Centrum projektu zmian w podatku od nieruchomości, które mają wejść w życie z dniem 1 stycznia 2025 r., jest rozszerzenie definicji budowli o instalacje i urządzenia, które stanowią wraz z tym obiektem całość techniczno-użytkową. Czym ona jest, czyli – gdzie budowla ma mieć początek, a gdzie koniec? Dlaczego, to taki problem dla podatników?

REKLAMA

Będą zmiany w podatku od nieruchomości. Ale przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji

Nowe przepisy dotyczące podatku od nieruchomości są bardzo niekorzystne dla firm. Propozycje zmian definicji budynku i budowli na potrzeby podatku od nieruchomości spowodują drastyczny wzrost opodatkowania majątku firm. Przedsiębiorcy wyrażają zdecydowany sprzeciw wobec tych propozycji.

Plany KAS: nowe e-usługi dla podatników 2024-2028. Co jeszcze w tym roku?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) ma szeroko zakrojone plany wdrażania swoich nowych elektronicznych usług dla podatników. Chce o tych planach informować z wyprzedzeniem. W opublikowanej 5 lipca 2024 r. prezentacji znalazły się plany na lata 2024-2028. Niektóre już konkretnie omówione a niektóre wskazane hasłowo.

REKLAMA