reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zasiłki na dzieci w Wielkiej Brytanii

Zasiłki na dzieci w Wielkiej Brytanii

Wsparcie finansowe w postaci zasiłków na dzieci skutecznie redukuje poziom ubóstwa wśród najmłodszych w Wielkiej Brytanii - mówi PAP dr Kitty Steward z London School of Economics. Jak wskazuje, zasiłki na dzieci otrzymuje w tym kraju do 90 proc. rodzin, nie dostają ich jedynie najbogatsi. Child benefit wynosi obecnie (2015 r.) 20,7 funta tygodniowo na pierwsze dziecko, na każde kolejne dziecko dostaje się 13,7 funta na tydzień.

Według jednej z flagowych propozycji PiS, które zwyciężyło w niedzielnych wyborach parlamentarnych, rodziny mają otrzymywać 500 zł miesięcznie na każde drugie i następne dziecko, a najuboższe rodziny - już na pierwsze dziecka. Program "500 plus" ma zostać wprowadzony w 2016 roku. Koszt tej propozycji PiS szacuje na 21,5 mld zł.

Nowe prawa rodziców – zasiłki, urlopy, zwolnienia

O brytyjskich rozwiązaniach wspierających rodziny mówi PAP ekspertka z London School of Economics. "Mamy system zasiłków na dziecko, który oferuje stałą, tygodniową kwotę na każde dziecko. Dostaje je do 90 proc. rodzin, nie dostają tylko najbogatsi. Dodatkowo mamy system zasiłków +tax credits+, który rodzinom o niskich dochodach oferuje bardziej hojne wsparcie" - mówi Steward.

W Wielkiej Brytanii zasiłek (ang. child benefit) na pierwsze dziecko wynosi obecnie 20,7 funta tygodniowo, na każde kolejne dziecko dostaje się 13,7 funta na tydzień. Dodatkowe zasiłki, tzw. tax credits, zależą od indywidualnej sytuacji rodziny.

Świadczenia rodzinne 2015 - PDF

Karta dużej rodziny - PDF (wersja elektroniczna)

Jak dodaje Steward, w Wielkiej Brytanii jest też dofinansowanie do opieki nad dziećmi. "Wszystkie 3 i 4-latki są upranione do 15 godzin tygodniowo bezpłatnej opieki w przedszkolach, niektóre 2-latki też mają taką możliwość" - wyjaśnia. Rodzinom o niskich zarobkach finansuje się nawet 70 proc. kosztów opieki nad dziećmi.

"Są dowody na to, że bezpłatne miejsca w przedszkolach zachęciły kobiety do powrotu na rynek pracy" - mówi ekspertka. Jednak, jej zdaniem, bezpłatna opieka przedszkolna w niepełnym wymiarze godzin nie jest zbyt skuteczną polityką. "Jeśli chodzi o wsparcie finansowe, to skutecznie redukuje ono poziom ubóstwa wśród dzieci" - ocenia. Jak zaznacza, w tej kwestii szczególne znaczenie mają zasiłki dla najbiedniejszych. "Po ich wprowadzeniu ubóstwo wśród dzieci zmalało z jednego z najwyższych poziomów w UE do średniego" - dodaje.

Steward podkreśla, że rząd konserwatystów jest zdecydowanie przeciwny tym zasiłkom. "Mówi często o uzależnieniu od zasiłków i chce zredukować ich wysokość. Obecnie rozważa się ograniczenie wsparcia dla rodzin wielodzietnych, zasiłki byłyby płacone tylko na dwoje dzieci, na trzecie dziecko dziecko nie byłoby wsparcia. To poważny zwrot w sposobie wsparcia, nigdy nie ograniczaliśmy go w ten sposób" - mówi.(PAP)

500 zł miesięcznie na każde drugie i kolejne dziecko?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama