IFK poleca: Zaświadczenie o przychodzie emeryta do końca lutego
REKLAMA
REKLAMA
Emeryt i rencista muszą niezwłocznie powiadomić ZUS o podjęciu działalności zarobkowej wpływającej na zawieszenie lub zmniejszenie świadczenia. Niezależnie od tego, po zakończeniu roku kalendarzowego, w terminie do końca lutego następnego roku, muszą poinformować ZUS o kwocie przychodu osiągniętego w całym minionym roku. W tym celu powinni złożyć w ZUS:
REKLAMA
- zaświadczenie wystawione przez płatnika składek, jeśli są u niego zatrudnieni, lub
- własne oświadczenie ubezpieczonego – w przypadku opłacania składek na ubezpieczenia społeczne za siebie (np. prowadzący działalność gospodarczą).
Obowiązek poinformowania ZUS o przychodzie (zarówno w trakcie roku, jak i po jego zakończeniu) ciąży odpowiednio na pracodawcy i zleceniodawcy, a w przypadku osoby pełniącej służbę – na właściwej komórce kadrowej. Płatnik składek, niezależnie od faktu wydania odpowiedniego zaświadczenia, np. na prośbę emeryta, musi wysłać zaświadczenie o przychodzie emeryta i rencisty do ZUS.
Zakład pracy powinien w zaświadczeniu o przychodzie uwzględnić przede wszystkim te składniki, które stanowiły podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe.
Monitor prawa pracy i ubezpieczeń
W zaświadczeniu należy wykazać przychód za cały 2015 r. – łącznie i w rozbiciu na poszczególne miesiące. Należy zatem wykazać przychód, jaki został wypłacony lub postawiony do dyspozycji pracownika w danym miesiącu i w całym roku.
Czytaj więcej w artykule: "Jak prawidłowo wystawić dla ZUS zaświadczenie o przychodzie emeryta/rencisty za 2015 r." >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat