REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

10 lat więzienia za wyłudzanie VAT

10 lat więzienia za wyłudzanie VAT
10 lat więzienia za wyłudzanie VAT

REKLAMA

REKLAMA

Sąd Okręgowy w Olsztynie skazał szefa grupy przestępczej wyłudzającej VAT na 10 lat pozbawienia wolności, a jego wspólnika na 4 lata. Są to rekordowe wyroki skazujące za przestępstwa podatkowe. Likwidacja grupy, która dokonała szeregu oszustw polegających na wyłudzeniu m.in. 50 mln nienależnego zwrotu VAT, to ogromny sukces warmińsko-mazurskiej Kontroli Skarbowej i organów ścigania.

Zdaniem Ministerstwa Finansów skoordynowane działania i ścisła współpraca okazały się kluczem do sukcesu w walce ze zorganizowaną przestępczością podatkową. W wyniku wspólnych działań Kontroli Skarbowej, policji i prokuratury ujawniono sieć powiązań pomiędzy kilkudziesięcioma podmiotami, które wprowadzały do obrotu gospodarczego fikcyjne faktury VAT w zakresie usług IT i SMS w celu wyłudzenia podatku VAT.

REKLAMA

Autopromocja

Jak ustalono grupa działała w latach 2009-2011. Dzięki odkryciu łańcucha zależności pomiędzy osobami, które miały dokonać szeregu oszustw podatkowych Urzędy Kontroli Skarbowej w Olsztynie i Warszawie wszczęły kilkadziesiąt postępowań kontrolnych. Zakończone kontrole, oprócz wielomilionowych ustaleń podatkowych udaremniły również wyłudzenie zwrotu podatku VAT w wysokości ponad 56 mln złotych. Efektem wspólnych działań służb skarbowych i organów ścigania było zatrzymanie przez policję ponad 90 osób, które usłyszały prokuratorskie zarzuty. Zabezpieczono wówczas środki finansowe w kwocie ponad 6 mln złotych.

Biuletyn VAT

Była to jedna z największych spraw dotyczących wyłudzenia VAT prowadzona na terenie województwa warmińsko-mazurskiego. Z uwagi na to podzielono sprawę na kilka aktów oskarżenia. W 2014 r. zapadły pierwsze wyroki. Jeden z nich dotyczył 71 osób pełniących rolę „słupów", które zakładając firmy i wystawiając fikcyjne faktury uczestniczyły w przestępczym procederze.

Zwerbowane osoby często nie uświadamiały sobie konsekwencji swoich czynów. Według zleceniodawcy osoby te wykonywały prace informatyczne dotyczące obsługi urządzeń bilingowych. W rzeczywistości nie miały one żadnej wiedzy informatycznej, część osób nie posiadała nawet dostępu do komputera. Przyznali się oni do zarzucanych im przestępstw i wnieśli o dobrowolne poddanie się karze.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kolejnym aktem oskarżenia objęto 18 osób kierujących zorganizowaną grupą przestępczą, w tym organizatora procederu. 14 marca 2016 r. Sąd Okręgowy w Olsztynie wydał wyrok 10 lat pozbawienia wolności oraz 500 tys. kary grzywny dla pomysłodawcy i organizatora grupy przestępczej wyłudzającej VAT. Sąd nakazał również zwrot całej wyłudzonej kwoty.

Wspólnika, zajmującego się werbowaniem „słupów" sąd skazał na 4 lata pozbawienia wolności i karę grzywny w wysokości 160 tys. zł.

Wyroki wydane przez olsztyński sąd są, zdaniem MF, jasnym sygnałem, że koniec z bezkarnością oszustów podatkowych.

Źródło: Ministerstwo Finansów

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ordynacja podatkowa - liczne zmiany od 2026 r. Przedawnienie, zapłata podatku, zwrot nadpłaty, MDR i kilkadziesiąt innych nowości w projekcie nowelizacji

W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany są bardzo liczne i mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. Ministerstwo Finansów informuje, że celem tej nowelizacji jest poprawa relacji między podatnikami i organami podatkowymi, zwiększenie efektywności działania organów podatkowych oraz doprecyzowanie przepisów, których stosowanie budzi wątpliwości. Zobaczmy jakie zmiany czekają podatników od początku przyszłego roku.

Obowiązkowe e-Doręczenia od 1 kwietnia 2025 r. dla firm zarejestrowanych w KRS. Jak założyć skrzynkę i aktywować Adres do Doręczeń Elektronicznych (ADE)

W komunikacie z 27 marca 2025 r. Poczta Polska przypomina o nadchodzącym terminie: 1 kwietnia 2025 r., kiedy to obowiązek korzystania z systemu e-Doręczeń zostanie rozszerzony na przedsiębiorstwa zarejestrowane w Krajowym Rejestrze Sądowym przed początkiem bieżącego roku.

Ekologiczne opakowania w e-handlu - ogromne wyzwanie dla logistyki

Europejski klient e-commerce ma sprzeczne oczekiwania wobec opakowań, w których dostarczane są jego zamówienia. Domaga się ekologicznych rozwiązań, ale rzadko zrezygnuje z zakupu, jeśli nie otrzyma alternatywy zrównoważonej klimatycznie. Nie chce też płacić za spełnienie postulatów środowiskowych, a długa lista rozbieżności generuje ogromne wyzwania po stronie sprzedawców i logistyki. Ekologiczna rewolucja nie jest tania, dodatkowo nowe unijne przepisy wymuszają daleko idące zmiany w procesie realizacji zamówień.

Praca w KAS - rekrutacja 2025. Gdzie szukać ogłoszeń?

Praca w KAS a rekrutacja w 2025 roku. Jakie zadania ma Krajowa Administracja Państwowa? Kto może pracować w KAS? Gdzie szukać ogłoszeń? Jakie są wymagania są w trakcie rekrutacji w 2025 roku?

REKLAMA

Roczne zeznanie podatkowe CIT tylko do 31 marca. Jak złożyć CIT-8

Ministerstwo Finansów i Krajowa Administracja Skarbowa przypominają, że 31 marca 2025 r. upływa termin złożenia zeznania CIT-8 za 2024 rok dla tych podatników, których rok podatkowy pokrywa się z rokiem kalendarzowym. CIT-8 można złożyć także elektronicznie w serwisie e-Urząd Skarbowy bez konieczności posiadania podpisu kwalifikowanego.

PKPiR 2026: będzie 15 poważnych zmian i nowe rozporządzenie od 1 stycznia. Terminy wpisów, dodatkowe kolumny do KSeF, dowody księgowe i inne nowości

Minister Finansów przygotował projekt nowego rozporządzenia w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (pkpir). Nowe przepisy zaczną obowiązywać od 1 stycznia 2026 r. Sprawdziliśmy co się zmieni w zasadach prowadzenia pkpir w porównaniu do obecnego stanu prawnego.

Odpisy amortyzacyjne spółek nieruchomościowych

Najnowsze orzeczenia Naczelnego Sądu Administracyjnego (NSA) przynoszą istotne zmiany dla spółek nieruchomościowych w zakresie możliwości rozpoznawania odpisów amortyzacyjnych w kosztach podatkowych. W styczniu tego roku NSA w kilku wyrokach (sygn. II FSK 788/23, II FSK 789/23, II FSK 987/23, II FSK 1086/23, II FSK 1652/23) potwierdził korzystne dla podatników stanowisko wojewódzkich sądów administracyjnych (WSA).

CIT estoński a optymalizacja podatkowa. Czy to się opłaca?

Przedsiębiorcy coraz częściej poszukują skutecznych sposobów na obniżenie obciążeń podatkowych. Jednym z rozwiązań, które zyskuje na popularności, jest estoński CIT. Czy rzeczywiście ta forma opodatkowania przynosi realne korzyści? Przyjrzyjmy się, na czym polega ten model, kto może z niego skorzystać i jakie są jego zalety oraz wady dla polskich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Składka zdrowotna w 2026 roku – będzie ewolucja czy rewolucja?

Planowane na 2026 rok zmiany w składce zdrowotnej dla przedsiębiorców stanowią jeden z najbardziej dyskutowanych tematów w sferze podatkowej, mimo iż sama składka podatkiem nie jest. Tak jak każda kwestia dotycząca finansów osobistych a równocześnie publicznych, wywołuje liczne pytania zarówno wśród prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą, jak i wśród polityków, gdzie widoczne są wyraźne podziały.

Podatnik już nie będzie karany za przypadkowe błędy, nie będzie udowadniał niewinności

Szef rządu Donald Tusk poinformował, że za niecelowe, przypadkowe błędy nie będzie się już karać podatnika. Teraz to urząd skarbowy będzie musiał udowadniać jak jest.

REKLAMA