Rozważane zmiany w przepisach VAT
REKLAMA
Komisja na podstawie zebranych opinii zadecyduje, czy przedstawić propozycje zmodyfikowania obowiązujących regulacji. Według obecnej – generalnej – zasady, w przypadku usług świadczonych dla prywatnych konsumentów stosowana jest stawka VAT obowiązująca w kraju, w którym znajduje się miejsce siedziby usługodawcy. Rozliczenia te jednak komplikują się w miarę, jak przybiera na sile zjawisko świadczenia takich usług. Obowiązujące regulacje mogą ponadto wypaczać konkurencję, jeżeli chodzi o świadczenie tego rodzaju usługi wśród firm unijnych, jak też spoza UE. Świadczący tego rodzaju usługi mogą np. wybierać na miejsce swojej siedziby państwa członkowskie z niską stawką VAT albo działać spoza UE, żeby zminimalizować lub uniknąć VAT.
REKLAMA
W wydanym w związku z tym dokumencie władz unijnych proponuje się utrzymanie obecnych podstawowych zasad opodatkowania w przypadku świadczenia usług o bardziej lokalnym charakterze. Rozważane są natomiast zmiany dotyczące miejsca opodatkowania usług związanych m.in. z transportem pasażerskim, gastronomią, krótkookresowym wynajmowaniem środków transportu, wydarzeniami kulturalnymi oraz innymi, które mogą być świadczone na odległość.
– Chcemy usłyszeć zdanie opinii publicznej na temat tego, jak zapewnić właściwe stosowanie regulacji VAT w międzynarodowym środowisku – powiedział Laszlo Kovacs, komisarz odpowiedzialny za sprawy dotyczące podatków i ceł w UE. Podkreślił, że globalizacja i zmiany w technologii w coraz większym stopniu ułatwiają świadczenie usług dla prywatnych konsumentów w UE na odległość, w tym spoza Unii. Powstają jednocześnie w związku z tym określone problemy podatkowe. Obszerne informacje na temat konsultacji mających na celu zebranie opinii na temat ewentualnych zmian przepisów VAT w sytuacji, gdy usługi są świadczone dla prywatnych konsumentów, zamieszczono na unijnej stronie internetowej http://europa.eu.int/comm/taxation_customs.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat