REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nie będzie podwyżki podatków w 2017 r.

Nie będzie podwyżki podatków w 2017 r. /Fot. Fotolia
Nie będzie podwyżki podatków w 2017 r. /Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Premier Beata Szydło powiedziała, że "podnoszenie podatków nie jest dobrym sposobem na rozwój gospodarczy; jesteśmy nastawieni na rozwój więc na pewno podatków podnosić nie będziemy". Wstępny projekt budżetu na 2017 r. oceniła jako odpowiedzialny i stabilny.

Premier pytana w piątek (26 sierpnia) w wieczornym programie TVP Info o krytyczne opinie opozycji dot. przyjętego w czwartek wstępnego projektu budżetu państwa na 2017 r. powiedziała, że "taka jest rola opozycji". "Minister finansów przygotował budżet, który jest budżetem odpowiedzialnym, stabilnym" - mówiła premier.

REKLAMA

Autopromocja

Przyjęty w czwartek wstępny projekt ustawy budżetowej na 2017 r. zakłada m.in. deficyt nie większy niż 59,3 mld zł, wzrost PKB o 3,6 proc., deficyt sektora finansów publicznych na poziomie 2,9 proc. PKB i inflację 1,3 proc.

"Deficyt jest poniżej 3 proc., czyli jest deficytem bezpiecznym. Na pewno te programy prorodzinne, prospołeczne są bezpieczne i będą realizowane" - zaznaczyła szefowa rządu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki VAT w 2017 roku bez zmian

Dodała: "Myślę, że opozycja rozczaruje się mile". "Ja jestem spokojna o realizację tego budżetu" - podkreśliła.

Pytana o możliwość podniesienia podatków dla obywateli premier odpowiedziała, że "podnoszenie podatków nie jest dobrym sposobem na rozwój gospodarczy". "My jesteśmy nastawieni na rozwój, więc na pewno podatków podnosić nie będziemy" - podkreśliła.

"Prace nad podatkiem jednolitym trwają" - dodała premier. Powiedziała, że ostateczne decyzję dotyczące przyszłości podatku jednolitego zostaną podjęte we wrześniu br., a nad analizami związanym z nim pracują w tej chwili minister Henryk Kowalczyk, Paweł Szałamacha i Mateusz Morawiecki.

W 2017 roku spadną stawki podatków i opłat lokalnych

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (wydanie II z dodatkiem specjalnym) (książka)

Podkreśliła, że prace nad budżetem jeszcze trwają.


Premier została także zapytana o rozwój sprawy dotyczącej reprywatyzacji działki obok Pałacu Kultury, pod dawnym adresem Chmielna 70. Miasto zwróciło ją w 2012 r. w prywatne ręce, mimo że najprawdopodobniej wcześniej przyznano za nią odszkodowanie na podstawie umowy międzynarodowej. Wartość działki szacowana jest nawet na 160 mln zł.

W piątek odbyła się konferencja prasowa prezydent stolicy Hanny Gronkiewicz-Waltz, na której ogłosiła ona rozwiązanie Biura Gospodarki Nieruchomościami oraz dyscyplinarne zwolnienia w ratuszu w związku z reprywatyzacją. Ponadto prezydent oświadczyła, że oczekuje decyzji personalnych w resorcie finansów. Gronkiewicz-Waltz dodała też, że za nieprawidłowości odpowiedzialni są przede wszystkim urzędnicy, a nie prezydent czy wiceprezydent stolicy.

Premier Szydło odnosząc się do decyzji i ocen prezydent Warszawy powiedziała, że "Hanna Gronkiewicz-Waltz pełni swoją funkcję w Warszawie blisko dekadę (...) i w związku z tym musi wiedzieć, że jako polityk i jako zarządca w Warszawie bierze odpowiedzialność polityczną za to, co przez ten czas w Warszawie się działo".

Premier podkreśliła, że "każdy z polityków musi być odpowiedzialny". "Odpowiedzialność polityczna to jest m.in. potrafienie w odpowiednim momencie zachować się jak trzeba, czyli w tym momencie, kiedy jest wątpliwość, trzeba umieć wycofać się i zaczekać na to aż sprawa się wyjaśni, ale to jest decyzja każdego z polityków indywidualna; (...) niewątpliwie sprawa jest bardzo bulwersująca, bardzo trudna i musi być bezwzględnie wyjaśniona" - powiedziała.

Projekt budżetu państwa na 2017 rok - wzrost dochodów z VAT i CIT

Premier została także zapytana o nowe kontrowersje wokół Trybunału Konstytucyjnego. Portal tvp.info opublikował w piątek trzy maile, napisane - jak podano - przez prezesa TK Andrzeja Rzeplińskiego (jego kadencja skończy się 19 grudnia), wiceprezesa Biernata i sędziego Marka Zubika. Według portalu w mailach chodziło o ustalenie taktyki dotyczącej wydawania wyroków.

Szefowa rządu powiedziała, że ujawnione informacje utwierdzają ją w przekonaniu, że "część sędziów Trybunału uprawia politykę, a nie jest sędziami Trybunału Konstytucyjnego".

"My szukamy rozwiązań" - podkreśliła premier. Zapewniła, że obecnie ze strony rządu, większości parlamentarnej oraz ze środowiska Prawa i Sprawiedliwości zostało przygotowanych już kilka rozwiązań, które mają uspokoić sytuację wokół TK. (PAP)

kfk/ gma/

Źródło: PAP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Niezdolny do służby ale zdolny do pracy (funkcjonariusz z III grupą inwalidzką). Czy może skorzystać z podatkowej ulgi rehabilitacyjnej?

Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej w interpretacji podatkowej uznał, że funkcjonariusze służb mundurowych, którym przyznano III grupę inwalidztwa (obejmującą zdolnych do pracy ale niezdolnych do służby) - nie mają prawa do odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej.

Kompas Konkurencyjności dla UE – ogólniki i brak konkretnych działań. Stanowisko PIPC

W dniu 29 stycznia 2025 r. Komisja Europejska przedstawiła „Kompas Konkurencyjności dla UE”. Jest to pierwsza inicjatywa nowej Komisji Europejskiej, która ustanawia konkurencyjność jako jedną z nadrzędnych zasad działania UE na czas trwania obecnej kadencji (2024-2029). Poniżej prezentujemy stanowisko Polskiej Izby Przemysłu Chemicznego dotyczące ww. dokumentu Komisji Europejskiej.

Ulga termomodernizacyjna 2025: Co nowego w przepisach dla podatników?

Ulga termomodernizacyjna po zmianach. Od początku 2025 roku właściciele lub współwłaściciele domów jednorodzinnych mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej także w przypadku zakupu i montażu magazynów energii. Jest to kolejna forma wsparcia rozwoju energetyki odnawialnej i zwiększenia opłacalności instalacji prosumenckich.

Uwaga na fałszywe e-maile na temat konieczności dokonania korekty PIT

Ministerstwo Finansów poinformowało, że pojawiły się fałszywe wiadomości podszywające się pod Krajową Administrację Skarbową (KAS) zawierające miedzy innymi informacje o konieczności dokonania korekty PIT-17.

REKLAMA

WIBOR zostanie zastąpiony przez POLSTR - nowy wskaźnik referencyjny. Od kiedy?

POLSTR – tak będzie nazywał się nowy wskaźnik referencyjny, który zastąpi WIBOR. Taką decyzję podjął 30 stycznia 2025 r. Komitet Sterujący Narodowej Grupy Roboczej ds. wskaźników referencyjnych.

Sądy masowo popierają przedsiębiorców w sporze o Mały ZUS Plus

Sądy Okręgowe w całej Polsce wydały ponad 60 wyroków zgodnych z interpretacją Rzecznika MŚP, uznając, że przedsiębiorcy mogą ponownie skorzystać z Małego ZUS Plus po dwóch latach przerwy. ZUS stoi na stanowisku, że okres ten powinien wynosić trzy lata. Spór trwa, a część spraw trafia do Sądu Najwyższego.

Czy komputery kwantowe są zagrożeniem dla blockchaina i bezpieczeństwa cyfrowych transakcji?

Blockchain od lat jest symbolem bezpieczeństwa i niezmienności danych. Jego zastosowanie wykracza daleko poza kryptowaluty – wykorzystuje się go w finansach, administracji, logistyce czy ochronie zdrowia. Jednak pojawienie się komputerów kwantowych, zdolnych do przeprowadzania obliczeń niewyobrażalnych dla klasycznych komputerów, rodzi pytanie: czy blockchain przestanie być odporny na złamanie? A jeśli tak, jakie będą tego konsekwencje dla transakcji, danych i całej gospodarki cyfrowej?

Przelewy natychmiastowe – czy europejskie banki są gotowe do zmian?

Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego przelewy w euro mają docierać na konta klientów w UE w ciągu 10 sekund. Bankom, które nie spełnią tego wymogu, mogą grozić nie tylko kary, ale i utrata klientów.

REKLAMA

Przedsiębiorców niepokoją podatki i niestabilność prawa. Dużym problemem są też rosnące koszty energii

Rosnące koszty energii, wysokie podatki i niestabilność prawa to największe obawy polskich przedsiębiorców. Firmy mierzą się także z problemem braków kadrowych, a większość nie spodziewa się poprawy warunków gospodarczych w najbliższym czasie.

4%, 5% a nawet 8% - w którym banku można tyle dostać? Oprocentowanie lokat i kont oszczędnościowych - koniec stycznia 2025 r.

W styczniu 2025 r. nastąpiły zmiany w czołówce promocyjnych depozytów bankowych. Dwa banki przestały oferować 8% w skali roku. Ale inna instytucja postanowiła właśnie na początku 2025 r. taką ofertę udostępnić. Mimo licznych promocji lokat i rachunków oszczędnościowych widoczny jest trend stopniowego pogarszania się oferty depozytowej - już od 2 lat. Skutkiem tego - jak pokazują dane NBP - przeciętna lokata zakładana jest z oprocentowaniem mniejszym niż 4% w skali roku.

REKLAMA