reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Coraz trudniej o pracowników

Coraz trudniej o pracowników

Możliwości kadrowe rynku pracy się wyczerpują - wynika z analizy Work Service. Przedsiębiorcy planują zwiększać zatrudnienie, ale brakuje pracowników. Trzeba aktywizować długotrwale bezrobotnych, podkreślają eksperci.

Bezrobocie sięga obecnie 8,6 procent, co oznacza, że 1,36 mln osób pozostaje bez pracy. Pomimo to pracodawcy sygnalizują problemy ze znalezieniem nowych pracowników, ponieważ ponad 56 procent to osoby długotrwale bezrobotne, które od ponad 20 lat nie były aktywizowane.

Z najnowszych badań Work Service wynika, że niemal 30 procent pracodawców planuje rozpoczynać rekrutacje jeszcze w 2016 roku. W głównej mierze będą one dotyczyć podstawowych stanowisk pracy, w takich sektorach jak usługi i produkcja. Jednak w dzisiejszych warunkach poszukiwanie pracowników jest mocno utrudnione. W porównaniu do lipca ubiegłego roku, liczba osób bezrobotnych spadła o 224,2 tysięcy a jednocześnie w samym 2015 roku z Polski w efekcie procesów emigracyjnych opuściło kraj ponad 77 tysięcy potencjalnych pracowników.

Resort pracy wspiera młodych bezrobotnych

Eksperci podkreślają, że długotrwale bezrobotni to grupa, która w najbliższych latach może stanowić główne zaplecze kapitału ludzkiego w Polsce.

- Jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących latach będzie skuteczne przywracanie na rynek pracy osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Szczególnie, że dotychczas tylko 31% bezrobotnych było objętych jakąkolwiek formą wsparcia - komentuje Grzegorz Tokarski, wiceprezes Zarządu Krajowego Centrum Pracy.

Źródło: NSZZ Solidarność

Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Nowy JPK_VAT

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Moduł partnerski

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dariusz Mojecki Kancelaria Radcy Prawnego

Kompleksowa pomoc prawna dla przedsiębiorców

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama