Coraz trudniej o pracowników
REKLAMA
REKLAMA
Bezrobocie sięga obecnie 8,6 procent, co oznacza, że 1,36 mln osób pozostaje bez pracy. Pomimo to pracodawcy sygnalizują problemy ze znalezieniem nowych pracowników, ponieważ ponad 56 procent to osoby długotrwale bezrobotne, które od ponad 20 lat nie były aktywizowane.
REKLAMA
Z najnowszych badań Work Service wynika, że niemal 30 procent pracodawców planuje rozpoczynać rekrutacje jeszcze w 2016 roku. W głównej mierze będą one dotyczyć podstawowych stanowisk pracy, w takich sektorach jak usługi i produkcja. Jednak w dzisiejszych warunkach poszukiwanie pracowników jest mocno utrudnione. W porównaniu do lipca ubiegłego roku, liczba osób bezrobotnych spadła o 224,2 tysięcy a jednocześnie w samym 2015 roku z Polski w efekcie procesów emigracyjnych opuściło kraj ponad 77 tysięcy potencjalnych pracowników.
Resort pracy wspiera młodych bezrobotnych
Eksperci podkreślają, że długotrwale bezrobotni to grupa, która w najbliższych latach może stanowić główne zaplecze kapitału ludzkiego w Polsce.
- Jednym z kluczowych wyzwań dla polskiej gospodarki w nadchodzących latach będzie skuteczne przywracanie na rynek pracy osób długotrwale pozostających bez zatrudnienia. Szczególnie, że dotychczas tylko 31% bezrobotnych było objętych jakąkolwiek formą wsparcia - komentuje Grzegorz Tokarski, wiceprezes Zarządu Krajowego Centrum Pracy.
Źródło: NSZZ Solidarność
Zobacz więcej aktualności na IFK Platformie Księgowych i Kadrowych >>
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat