| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > JPK_VAT nie trzeba będzie opatrywać podpisem elektronicznym

JPK_VAT nie trzeba będzie opatrywać podpisem elektronicznym

Ministerstwo Finansów pracuje nad udostępnieniem wszystkim podatnikom przesyłającym do MF pliki JPK alternatywnych metod uwierzytelniania (podpisywania) tych plików. Innych niż wymagany obecnie kwalifikowany podpis elektroniczny. MF stara się aby alternatywne metody uwierzytelniania było wdrożone od 1 lutego 2017 r. Ponadto MF zamierza umożliwić stosowanie do podpisywania plików JPK także podpisów elektronicznych z innych państw.

Obecnie podatnicy zobowiązani do przesyłania do MF plików JPK (w szczególności ewidencji VAT w formacie JPK_VAT) muszą podpisywać te pliki kwalifikowanym podpisem elektronicznym. Jako, że obecnie obowiązek w zakresie wysyłania plików JPK spoczywa na dużych podmiotach nie jest to dla nich wielkim problemem ani istotnym kosztem. Wiele z dużych firm już dysponowało wcześniej takim podpisem.

Jednak od 1 stycznia 2017 r. obowiązkiem przesyłania JPK_VAT objęte zostaną małe i średnie firmy. Już 17 sierpnia 2016 r. na spotkaniu z dziennikarzami Robert Kietliński, zastępca Zastępca Dyrektora Departamentu Informatyzacji Ministerstwa Finansów informował, że Ministerstwo Finansów chce dać mikro-, małym i średnim przedsiębiorcom (ale nie tylko nim) alternatywną do kwalifikowanego podpisu elektronicznego ścieżkę uwierzytelniania plików JPK przesyłanych administracji podatkowej.

Polecamy książkę: VAT 2017. Komentarz

Nasza redakcja zapytała Ministerstwo Finansów, czy resort pracuje nad takimi rozwiązaniami.

Biuro Komunikacji i Promocji Ministerstwa Finansów 7 listopada 2016 r. poinformowało, że obecnie MF przygotowuje się do przyjęcia ewidencji zakupu i sprzedaży VAT w formacie plików JPK od małych i średnich przedsiębiorców. W tym kontekście w chwili obecnej trwają w MF prace architektoniczne dotyczące możliwości implementacji alternatywnych (do podpisu elektronicznego) metod uwierzytelniania, które stosowane są już w innych systemach resortu finansów, w tym Profilu Zaufanego.  

Ponadto MF pracuje nad wprowadzeniem możliwości weryfikacji  i stosowania podpisów elektronicznych z innych państw.

MF stara się aby alternatywne metody uwierzytelniania było wdrożone od 1 lutego 2017 r.  - zgodnie z rozpoczęciem obowiązku sprawozdawczego za styczeń 2017 r.

Polecamy: Jednolity Plik Kontrolny – praktyczny poradnik (książka)

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Tomasz Wojciechowski

Radca prawny

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »