REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Europa chce uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej i światowej rachunkowości. Dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Również Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Jest pani ekspertem w Grupie Ekspertów Technicznych Europejskiej Grupy Doradczej do spraw Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). Czym ta grupa się zajmuje?

Autopromocja

- EFRAG ocenia merytorycznie standardy rachunkowości, jeszcze zanim staną się one obowiązującym w Unii Europejskiej prawem.

Doradzanie Komisji Europejskiej wymaga zaangażowania EFRAG-u od samego początku powstawania standardów. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wydawane są przez niezależną od UE Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB), a ich interpretacje przez Komitet do spraw Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC). Do tych organizacji przesyłamy nasze komentarze, jak jeszcze prace są na etapie konsultacji. Potem ostateczne wersje standardów lub ich interpretacje są publikowane.

I na tym praca EFRAG się kończy?

- Nie. Wtedy ponownie EFRAG ocenia standardy i przekazuje swoje wnioski Komisji Europejskiej. Oczywiście zbieramy też komentarze i opinie zainteresowanych stron z państw UE - takich, jak krajowe organy stanowiące standardy rachunkowości, stowarzyszenia gospodarcze oraz poszczególne firmy. Staramy się zwracać szczególną uwagę na analizę kosztów i korzyści wynikające z nowych lub zmienianych standardów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy EFRAG zajmuje się zatem tylko wydawaniem opinii?

- Nie. EFRAG to nie tylko ciało opiniotwórcze. Staramy się działać proaktywnie, głównie w ramach tzw. PAAinE (Proactive Accounting Activities in Europe). O rachunkowości dyskutuje się obecnie nie tylko w Europie, ale też na całym świecie.

Europa powinna uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości. Czy w zakresie światowym też?

- Oczywiście. Jeżeli Europa chce aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej, światowej rachunkowości - a moim zdaniem absolutnie powinna - to musi wyprzedzać działania IASB, czyli mieć swoje zdanie zanim IASB coś opublikuje. I taka jest też rola EFRAG - koordynatora i kreatora forum do merytorycznych dyskusji dotyczących rozwoju rachunkowości.

Kto wchodzi w skład zespołu EFRAG?

- Grupa Ekspertów Technicznych to obecnie 15 osób z różnych środowisk, z których 12 ma prawo głosowania. Są wśród nas osoby, które same sporządzają sprawozdania finansowe, są też ich użytkownicy (np. analitycy), przedstawiciele krajowych (w ramach Unii) organów tworzących standardy rachunkowości oraz biegli rewidenci. Ponadto w spotkaniach uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, IASB oraz CESR (Komitet Europejskich Regulatorów Rynku Papierów Wartościowych) jako obserwatorzy.

Jak wygląda praca ekspertów?

- Na regularnych, comiesięcznych spotkaniach omawiamy prowadzone przez IASB projekty i przygotowujemy nasze dokumenty, uwzględniając uwagi zgłoszone w ramach publicznego procesu prowadzonych przez nas konsultacji.

Czym obecnie się państwo zajmujecie?

- Teraz niecierpliwie czekamy na komentarze dotyczące dwóch projektów PAAinE - klasyfikacji pasywów, jako zobowiązania versus kapitały oraz płatności emerytalnych. Komentarze można przesyłać przez stronę internetową www.efrag.org. IFRIC wkrótce opublikuje jako Agreements for the Construction of Real Estate interpretację, której robocza nazwa to D 21 Real Esteta Sales i będziemy wtedy zbierać komentarze związane z wdrożeniem jej w prawie europejskim. Dotyczy ona rozpoznawania przychodów w przypadku budowy i sprzedaży mieszkań.

A nad czym prace właśnie się zakończyły?

- Niedawno zakończyliśmy prace związane z interpretacją KIMSF 13 Programy lojalnościowe.

Jaki jest pani udział w tym zespole ekspertów?

- Przedstawiam swój punkt widzenia i argumenty merytoryczne związane z omawianymi zagadnieniami. Często są to aspekty niedostrzegane przez przedstawicieli innych krajów unijnych. Przykładowo w Polsce jest relatywnie więcej jednostkowych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z MSSF.

Czy otrzymuje pani sugestie np. od innych polskich ekspertów odnośnie do koniecznych zmian w MSSF?

- W swoich pracach w ramach EFRAG staram się prezentować polską perspektywę - nasza historia gospodarcza, w tym hiperinflacja i duże zaangażowanie państwa w gospodarkę powodują, że zmiany w standardach mogą mieć dla polskich firm zupełnie inne skutki niż dla firm z rozwiniętych krajów Unii. Ale nie tylko - interpretacja, o której wspomniałam, dotycząca przychodów ze sprzedaży mieszkań na pewno boleśnie dotknie kilku publicznych deweloperów, zmieniając wysokość ich przychodów ze sprzedaży. Może warto więc, żeby zaangażowali się w procesy konsultacji EFRAG, przedstawili swoje argumenty, tak jak zrobiły to poprzednio firmy z branży budowlanej, wtedy gdy dyskutowano nad IFRIC 12 Umowy Koncesyjne. Chcę również działać na rzecz większego zaangażowania się Komitetu Standardów Rachunkowości w europejskie procesy konsultacji. Europa dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace IASB. Oznacza to przedstawianie odpowiednich argumentów we właściwym momencie procesu. Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Czy można do pani zgłaszać takie problemy?

- Oczywiście, że tak. Dlatego zapraszam do regularnego odwiedzania strony www.efrag.org. Przez tę stronę można zgłaszać swoje uwagi i komentarze - na pewno do mnie trafią. Podsumowania naszych prac w ramach Grupy Ekspertów Technicznych w języku polskim są również dostępne na stronie http://www.kibr.org.pl/pl/efrag.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Arch.

Anna Sirocka, partner firmy Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

•ANNA SIROCKA

partner Ernst & Young, członek w Grupie Ekspertów Technicznych Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Ulga na złe długi w VAT w 2024 r. Czy może z niej skorzystać podatnik stosujący metodę kasową?

Podatnik prowadzi przedsiębiorstwo rzemieślnicze, ma status małego podatnika i rozlicza VAT według metody kasowej. Czy w takiej sytuacji mały podatnik rozliczający VAT metodą kasową może skorzystać z ulgi na złe długi, gdy ma nieopłacone faktury?

11,532 mln uncji złota w skarbcu NBP. Ich wartość rośnie

W marcu 2024 r. wartość złota w posiadaniu Narodowego Banku Polskiego wzrosła o ponad 8,5 mld zł, choć same zasoby złota pozostały niezmienione w stosunku do lutego. Tak wynika z opublikowanych 19 kwietnia 2024 r. danych NBP o płynnych aktywach i pasywach w walutach obcych.

MF: awaria na e-Urząd Skarbowy. Twój e-PIT działa poprawnie ale trzeba się logować przez epit.podatki.gov.pl

W dniu 19 kwietnia 2024 r. w godzinach przedpołudniowych nastąpiła przerwa w działaniu witryny urzadskarbowy.gov.pl, spowodowana najprawdopodobniej jakąś awarią. Ministerstwo Finansów poinformowało, że usługa Twój e-PIT działa poprawnie tylko, że trzeba się logować wchodząc z linka epit.podatki.gov.pl.

MF przygotowało ustawę o obowiązkowym raportowaniu ESG, implementującą dyrektywę UE

Ministerstwo Finansów przygotowało projekt ustawy implementujący dyrektywę UE o obowiązkowym raportowaniu ESG. MF szacuje, że koszty dla przedsiębiorstw objętych obowiązkiem raportowania w ciągu 10 lat wyniosą 8,7 mld zł.

Twój e-PIT – przedsiębiorca musi uważać! Może pozbawić korzyści finansowych, a nawet narazić na straty

Twój e-PIT, czyli oferowana przez MF usługa jest dla podatnika bardzo wygodna, bo deklarację rozliczeniową wypełnia za niego skarbówka. Ale z racji tego, że żaden system czy urzędnik nie ma pełnej wiedzy na temat zmian jakie zachodzą w życiu podatnika, może pozbawić go wymiernych korzyści finansowych, czyli mówiąc wprost – narazić na straty.

System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

REKLAMA