REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska musi uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Europa chce uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej i światowej rachunkowości. Dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace Rady Międzynarodowych Standardów Rachunkowości. Również Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Jest pani ekspertem w Grupie Ekspertów Technicznych Europejskiej Grupy Doradczej do spraw Sprawozdawczości Finansowej (EFRAG). Czym ta grupa się zajmuje?

Autopromocja

- EFRAG ocenia merytorycznie standardy rachunkowości, jeszcze zanim staną się one obowiązującym w Unii Europejskiej prawem.

Doradzanie Komisji Europejskiej wymaga zaangażowania EFRAG-u od samego początku powstawania standardów. Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej wydawane są przez niezależną od UE Radę Międzynarodowych Standardów Rachunkowości (IASB), a ich interpretacje przez Komitet do spraw Interpretacji Międzynarodowej Sprawozdawczości Finansowej (IFRIC). Do tych organizacji przesyłamy nasze komentarze, jak jeszcze prace są na etapie konsultacji. Potem ostateczne wersje standardów lub ich interpretacje są publikowane.

I na tym praca EFRAG się kończy?

- Nie. Wtedy ponownie EFRAG ocenia standardy i przekazuje swoje wnioski Komisji Europejskiej. Oczywiście zbieramy też komentarze i opinie zainteresowanych stron z państw UE - takich, jak krajowe organy stanowiące standardy rachunkowości, stowarzyszenia gospodarcze oraz poszczególne firmy. Staramy się zwracać szczególną uwagę na analizę kosztów i korzyści wynikające z nowych lub zmienianych standardów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy EFRAG zajmuje się zatem tylko wydawaniem opinii?

- Nie. EFRAG to nie tylko ciało opiniotwórcze. Staramy się działać proaktywnie, głównie w ramach tzw. PAAinE (Proactive Accounting Activities in Europe). O rachunkowości dyskutuje się obecnie nie tylko w Europie, ale też na całym świecie.

Europa powinna uczestniczyć w kształtowaniu rachunkowości. Czy w zakresie światowym też?

- Oczywiście. Jeżeli Europa chce aktywnie uczestniczyć w kształtowaniu przyszłej, światowej rachunkowości - a moim zdaniem absolutnie powinna - to musi wyprzedzać działania IASB, czyli mieć swoje zdanie zanim IASB coś opublikuje. I taka jest też rola EFRAG - koordynatora i kreatora forum do merytorycznych dyskusji dotyczących rozwoju rachunkowości.

Kto wchodzi w skład zespołu EFRAG?

- Grupa Ekspertów Technicznych to obecnie 15 osób z różnych środowisk, z których 12 ma prawo głosowania. Są wśród nas osoby, które same sporządzają sprawozdania finansowe, są też ich użytkownicy (np. analitycy), przedstawiciele krajowych (w ramach Unii) organów tworzących standardy rachunkowości oraz biegli rewidenci. Ponadto w spotkaniach uczestniczą przedstawiciele Komisji Europejskiej, IASB oraz CESR (Komitet Europejskich Regulatorów Rynku Papierów Wartościowych) jako obserwatorzy.

Jak wygląda praca ekspertów?

- Na regularnych, comiesięcznych spotkaniach omawiamy prowadzone przez IASB projekty i przygotowujemy nasze dokumenty, uwzględniając uwagi zgłoszone w ramach publicznego procesu prowadzonych przez nas konsultacji.

Czym obecnie się państwo zajmujecie?

- Teraz niecierpliwie czekamy na komentarze dotyczące dwóch projektów PAAinE - klasyfikacji pasywów, jako zobowiązania versus kapitały oraz płatności emerytalnych. Komentarze można przesyłać przez stronę internetową www.efrag.org. IFRIC wkrótce opublikuje jako Agreements for the Construction of Real Estate interpretację, której robocza nazwa to D 21 Real Esteta Sales i będziemy wtedy zbierać komentarze związane z wdrożeniem jej w prawie europejskim. Dotyczy ona rozpoznawania przychodów w przypadku budowy i sprzedaży mieszkań.

Autopromocja

A nad czym prace właśnie się zakończyły?

- Niedawno zakończyliśmy prace związane z interpretacją KIMSF 13 Programy lojalnościowe.

Jaki jest pani udział w tym zespole ekspertów?

- Przedstawiam swój punkt widzenia i argumenty merytoryczne związane z omawianymi zagadnieniami. Często są to aspekty niedostrzegane przez przedstawicieli innych krajów unijnych. Przykładowo w Polsce jest relatywnie więcej jednostkowych sprawozdań finansowych sporządzanych zgodnie z MSSF.

Czy otrzymuje pani sugestie np. od innych polskich ekspertów odnośnie do koniecznych zmian w MSSF?

- W swoich pracach w ramach EFRAG staram się prezentować polską perspektywę - nasza historia gospodarcza, w tym hiperinflacja i duże zaangażowanie państwa w gospodarkę powodują, że zmiany w standardach mogą mieć dla polskich firm zupełnie inne skutki niż dla firm z rozwiniętych krajów Unii. Ale nie tylko - interpretacja, o której wspomniałam, dotycząca przychodów ze sprzedaży mieszkań na pewno boleśnie dotknie kilku publicznych deweloperów, zmieniając wysokość ich przychodów ze sprzedaży. Może warto więc, żeby zaangażowali się w procesy konsultacji EFRAG, przedstawili swoje argumenty, tak jak zrobiły to poprzednio firmy z branży budowlanej, wtedy gdy dyskutowano nad IFRIC 12 Umowy Koncesyjne. Chcę również działać na rzecz większego zaangażowania się Komitetu Standardów Rachunkowości w europejskie procesy konsultacji. Europa dąży do zapewnienia sobie możliwości wywierania większego wpływu na prace IASB. Oznacza to przedstawianie odpowiednich argumentów we właściwym momencie procesu. Polska powinna dołączyć aktywnie do tego europejskiego głosu.

Czy można do pani zgłaszać takie problemy?

- Oczywiście, że tak. Dlatego zapraszam do regularnego odwiedzania strony www.efrag.org. Przez tę stronę można zgłaszać swoje uwagi i komentarze - na pewno do mnie trafią. Podsumowania naszych prac w ramach Grupy Ekspertów Technicznych w języku polskim są również dostępne na stronie http://www.kibr.org.pl/pl/efrag.

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Fot. Arch.

Anna Sirocka, partner firmy Ernst & Young

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

•ANNA SIROCKA

partner Ernst & Young, członek w Grupie Ekspertów Technicznych Europejskiej Grupy Doradczej ds. Sprawozdawczości Finansowej

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 20 lutego 2024 roku [nr 036/A/NBP/2024]. Jaki dzisiaj kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Projekt CPK - potrzebne będą zmiany w prawie celno-podatkowym

  Żeby projekt CPK miał szanse powodzenia, niezbędne będą zmian w prawie celno-podatkowym. Powstanie hubu lotniczo-kolejowego powinno się zacząć od przygotowań do prawno-celnej jego obsługi.

  Ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT. Czy jest automatycznie uwzględniana?

  Czy ulga dla pracujących seniorów w usłudze Twój e-PIT jest uwzględniana automatycznie? Jak skorzystać z ulgi dla pracujących seniorów w rozliczeniu rocznym PIT?

  REKLAMA