| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tusk: będzie spotkanie nt. akcyzy paliwowej

Tusk: będzie spotkanie nt. akcyzy paliwowej

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że będzie rozmawiał z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim na temat akcyzy na paliwa.

"Przewiduję już dzisiaj pierwsze spotkanie. Trzeba tu bardzo odpowiedzialnie powiedzieć sobie, po dokładnym przeanalizowaniu w jakim stopniu akcyza, a w jakim stopniu marża producentów, w jakim stopniu cena produktu wyjściowego na rynku, składają się na tę wysoką cenę paliw w Polsce" - powiedział w czwartek Tusk na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z premierem Finlandii Mattim Vanhanenem.


Jak podkreślił, cena paliw chociaż jest bolesna i dotkliwa dla polskich kierowców, nie jest najwyższa w Europie. "A jeśli chodzi o tendencję, o trend, to w Polsce udało się w dużej mierze powstrzymać tę galopadę cen. Dzisiaj w Polsce cena paliwa na stacji benzynowej jest stosunkowo niewiele wyższa od tej sprzed roku, jeśli porównamy to ze wzrostem cen ropy naftowej na rynku" - stwierdził szef rządu.


Zwrócił uwagę, że cena paliw dla odbiorcy wzrosła mniej więcej o 15 proc. przy blisko stuprocentowej podwyżce ceny baryłki ropy naftowej na świecie.


"Będę rozmawiał i z ministrem Rostowskim i z ministrem Pawlakiem, także z szefami największych w Polsce spółek paliwowych, żeby zastanowić się jak skutecznie zatrzymać groźbę drożyzny paliwowej" - zapowiedział.


Dodał jednak, że wolałby, "żebyśmy nie budowali jakiegoś wrażenia, że znajdziemy w Polsce nagle złoty klucz do tego, że benzyna w Polsce - mimo, że nie mamy własnej ropy - będzie radykalnie tańsza niż gdzie indziej". "To jest fikcja. Nie ma takiej metody. Ale z całą pewnością nad akcyzą i marżą będziemy dyskutowali" - oświadczył.


Premier podkreślił, że nie jest człowiekiem, który tylko dlatego, że pada pytanie o możliwości obniżki akcyzy, powie: "jutro mniejsza akcyza, pojutrze tańsze paliwo na stacjach benzynowych".


"To jest za poważna sprawa, muszę wiedzieć ile mniej pieniędzy z tego tytułu wpłynie do budżetu i czy to na pewno wpłynie na obniżenie cen paliwa na stacji benzynowej" - zaznaczył.


Zwrócił uwagę, że w przeszłości zdarzało się, że obniżano akcyzę, a cena paliwa na stacjach benzynowych nie malała. "Nie chcę do tego doprowadzić, że kierowca będzie płacił tyle ile płaci, w budżecie znajdzie się dużo mniej i zarobi tylko firma. To nie wchodzi w rachubę" - oświadczył Tusk.


Dodał, że wzrastające ceny paliw są tematem dyżurnym w rozmowach z politykami europejskimi. "Wszyscy jesteśmy, także szefowie państw i rządów, pod przygnębiającym wrażeniem wzrostu cen paliw i dlatego nie ma dnia, żeby nie pojawiała się jakaś refleksja, czy jakiś pomysł jak temu przeciwdziałać" - podkreślił.


Tusk zapewniał, że będzie starał się przekonać swoich rozmówców, iż biorąc pod uwagę perspektywę wieloletnią trzeba zacząć "bardziej szanować nasze europejskie, rodzime źródła energii".


"Będę z uporem maniaka wracał do naszej propozycji, aby z węgla, w tym z polskiego węgla uczynić bezpieczny środowiskowo, powoli na świecie powstają takie techniki, nośnik energii" - powiedział szef rządu.


Z kolei premier Finlandii zaznaczył, że ma nadzieję, że w ramach UE nie zrodzi się konkurencja paliwowa pomiędzy krajami. W jego ocenie, obniżanie podatków na paliwo to "tylko i wyłącznie nabijanie to kasy producentom paliw".

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Krystyna Kwapisz

Radca prawny.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od ksiegowosc.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK