reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Tusk: będzie spotkanie nt. akcyzy paliwowej

Tusk: będzie spotkanie nt. akcyzy paliwowej

Premier Donald Tusk zapowiedział w czwartek, że będzie rozmawiał z wicepremierem, ministrem gospodarki Waldemarem Pawlakiem i szefem resortu finansów Jackiem Rostowskim na temat akcyzy na paliwa.

"Przewiduję już dzisiaj pierwsze spotkanie. Trzeba tu bardzo odpowiedzialnie powiedzieć sobie, po dokładnym przeanalizowaniu w jakim stopniu akcyza, a w jakim stopniu marża producentów, w jakim stopniu cena produktu wyjściowego na rynku, składają się na tę wysoką cenę paliw w Polsce" - powiedział w czwartek Tusk na konferencji prasowej w Warszawie po spotkaniu z premierem Finlandii Mattim Vanhanenem.


Jak podkreślił, cena paliw chociaż jest bolesna i dotkliwa dla polskich kierowców, nie jest najwyższa w Europie. "A jeśli chodzi o tendencję, o trend, to w Polsce udało się w dużej mierze powstrzymać tę galopadę cen. Dzisiaj w Polsce cena paliwa na stacji benzynowej jest stosunkowo niewiele wyższa od tej sprzed roku, jeśli porównamy to ze wzrostem cen ropy naftowej na rynku" - stwierdził szef rządu.


Zwrócił uwagę, że cena paliw dla odbiorcy wzrosła mniej więcej o 15 proc. przy blisko stuprocentowej podwyżce ceny baryłki ropy naftowej na świecie.


"Będę rozmawiał i z ministrem Rostowskim i z ministrem Pawlakiem, także z szefami największych w Polsce spółek paliwowych, żeby zastanowić się jak skutecznie zatrzymać groźbę drożyzny paliwowej" - zapowiedział.


Dodał jednak, że wolałby, "żebyśmy nie budowali jakiegoś wrażenia, że znajdziemy w Polsce nagle złoty klucz do tego, że benzyna w Polsce - mimo, że nie mamy własnej ropy - będzie radykalnie tańsza niż gdzie indziej". "To jest fikcja. Nie ma takiej metody. Ale z całą pewnością nad akcyzą i marżą będziemy dyskutowali" - oświadczył.


Premier podkreślił, że nie jest człowiekiem, który tylko dlatego, że pada pytanie o możliwości obniżki akcyzy, powie: "jutro mniejsza akcyza, pojutrze tańsze paliwo na stacjach benzynowych".


"To jest za poważna sprawa, muszę wiedzieć ile mniej pieniędzy z tego tytułu wpłynie do budżetu i czy to na pewno wpłynie na obniżenie cen paliwa na stacji benzynowej" - zaznaczył.


Zwrócił uwagę, że w przeszłości zdarzało się, że obniżano akcyzę, a cena paliwa na stacjach benzynowych nie malała. "Nie chcę do tego doprowadzić, że kierowca będzie płacił tyle ile płaci, w budżecie znajdzie się dużo mniej i zarobi tylko firma. To nie wchodzi w rachubę" - oświadczył Tusk.


Dodał, że wzrastające ceny paliw są tematem dyżurnym w rozmowach z politykami europejskimi. "Wszyscy jesteśmy, także szefowie państw i rządów, pod przygnębiającym wrażeniem wzrostu cen paliw i dlatego nie ma dnia, żeby nie pojawiała się jakaś refleksja, czy jakiś pomysł jak temu przeciwdziałać" - podkreślił.


Tusk zapewniał, że będzie starał się przekonać swoich rozmówców, iż biorąc pod uwagę perspektywę wieloletnią trzeba zacząć "bardziej szanować nasze europejskie, rodzime źródła energii".


"Będę z uporem maniaka wracał do naszej propozycji, aby z węgla, w tym z polskiego węgla uczynić bezpieczny środowiskowo, powoli na świecie powstają takie techniki, nośnik energii" - powiedział szef rządu.


Z kolei premier Finlandii zaznaczył, że ma nadzieję, że w ramach UE nie zrodzi się konkurencja paliwowa pomiędzy krajami. W jego ocenie, obniżanie podatków na paliwo to "tylko i wyłącznie nabijanie to kasy producentom paliw".

reklama

Czytaj także

Źródło:

PAP
Ulgi na rozwój i innowacje w PIT i CIT. Zmiany 202169.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Artykuł Partnerski

Nowy JPK_VAT

Korekta w nowym JPK_V7 – jak to zrobić?

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Grzegorz Tanecki

Posiada ponad 10 lat doświadczenia w zarządzaniu ochroną danych osobowych i bezpieczeństwem informacji.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama