| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Przekazywanie 1 proc. podatku utrudnia pracę urzędnikom

Przekazywanie 1 proc. podatku utrudnia pracę urzędnikom

W tym roku urzędy skarbowe po raz pierwszy przekazują środki dla organizacji pożytku publicznego. Te dodatkowe obowiązki zmuszają urzędników do pracy po godzinach.


ROZMOWA

Pracownicy urzędów skarbowych muszą po godzinach wprowadzać zeznania PIT, aby zdążyć ze zwrotem nadpłat. Czy to sytuacja powtarzająca się co roku?

- Do tego, że w okresie składania PIT i bezpośrednio po nim jest więcej pracy przy wprowadzaniu danych do systemu, urzędnicy już zdążyli się przyzwyczaić. Jednak większym problemem niż zeznania z wykazanymi nadpłatami jest przekazywanie darowizn na organizacje pożytku publicznego. Wynika to z tego, że obowiązek ten stanowi faktycznie dodatkową czynność porównywalną z obsługą zwykłych tytułów podatkowych, a to oznacza po prostu dodatkowe obowiązki, na wykonanie których urzędy tradycyjnie nie otrzymały żadnych dodatkowych środków ani etatów.

Czy to oznacza, że urzędy skarbowe są zbyt obciążone pracą?

- Tak. Urzędy skarbowe są od dawna najbardziej obciążonymi pracą urzędami w administracji rządowej. W 2005 roku pracownicy urzędów i izb skarbowych wykonali 527 256 823 operacji (13 521 operacji na etat planistyczny, 8 operacji na godzinę pracy), przy czym liczba ta w następnych latach uległa dalszemu zwiększeniu (przy tym samym zatrudnieniu). Co więcej, nie są to jedynie stosunkowo proste i mało czasochłonne czynności, lecz w większości czynności złożone i pracochłonne, np. kontrole zwrotu VAT, czynności sprawdzające, wydawanie decyzji i innych aktów przewidzianych w procedurach, tworzenia rejestrów itp.

Czy pracownicy otrzymują wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

- Nie. W Służbie Cywilnej za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych przysługuje jedynie odbiór przepracowanych godzin.

To źle, że taka możliwość istnieje?

- Jest to oczywista dyskryminacja członków korpusu Służby Cywilnej, gdyż inne grupy zawodowe za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Praca w godzinach nadliczbowych powinna być z założenia sytuacją wyjątkową. O jakiej wyjątkowości można mówić, skoro pracować trzeba w nadgodzinach coraz częściej, z czego Ministerstwo Finansów zdaje sobie doskonale sprawę. Zamiast jednak wymóc zwiększenie liczby etatów i dodatkowe środki na wynagrodzenia, zachowuje się jak przysłowiowy struś. Tak jest pewnie łatwiej...

Co mogą zrobić urzędnicy, aby nie pracować za darmo?

- Niewiele. Teoretycznie mogą nie godzić się na pracę w nadgodzinach, jeżeli nie otrzymali jeszcze zwrotu czasu wolnego za poprzednie nadgodziny w okresie rozliczeniowym, ale to może skutkować szykanami ze strony przełożonych.

Co trzeba więc zmienić?

- Tu potrzebne są rozwiązania ustawowe. Musi ulec zmianie system zatrudnienia w Służbie Cywilnej. Trzeba m.in. zrównać członków korpusu Służby Cywilnej z prawami innych pracowników i wprowadzić zapłatę odpowiednio większego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

Fot. Wojciech Górski

Rozmawiała Ewa Matyszewska

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
INFORLEX Biznes509.00 zł

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Accace Polska

Accace jest jednym z liderów firm doradczo-outsourcingowych, obecną na rynku od 2006 roku. Zatrudniamy ponad 600 profesjonalistów, w tym prawników, doradców podatkowych, księgowych i finansistów oraz specjalistów kadrowo-płacowych. Accace doradza ponad 2 000 klientom w 15 krajach Europy Środkowo-Wschodniej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »