REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Przekazywanie 1 proc. podatku utrudnia pracę urzędnikom

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

W tym roku urzędy skarbowe po raz pierwszy przekazują środki dla organizacji pożytku publicznego. Te dodatkowe obowiązki zmuszają urzędników do pracy po godzinach.

ROZMOWA

REKLAMA

Autopromocja

Pracownicy urzędów skarbowych muszą po godzinach wprowadzać zeznania PIT, aby zdążyć ze zwrotem nadpłat. Czy to sytuacja powtarzająca się co roku?

- Do tego, że w okresie składania PIT i bezpośrednio po nim jest więcej pracy przy wprowadzaniu danych do systemu, urzędnicy już zdążyli się przyzwyczaić. Jednak większym problemem niż zeznania z wykazanymi nadpłatami jest przekazywanie darowizn na organizacje pożytku publicznego. Wynika to z tego, że obowiązek ten stanowi faktycznie dodatkową czynność porównywalną z obsługą zwykłych tytułów podatkowych, a to oznacza po prostu dodatkowe obowiązki, na wykonanie których urzędy tradycyjnie nie otrzymały żadnych dodatkowych środków ani etatów.

Czy to oznacza, że urzędy skarbowe są zbyt obciążone pracą?

- Tak. Urzędy skarbowe są od dawna najbardziej obciążonymi pracą urzędami w administracji rządowej. W 2005 roku pracownicy urzędów i izb skarbowych wykonali 527 256 823 operacji (13 521 operacji na etat planistyczny, 8 operacji na godzinę pracy), przy czym liczba ta w następnych latach uległa dalszemu zwiększeniu (przy tym samym zatrudnieniu). Co więcej, nie są to jedynie stosunkowo proste i mało czasochłonne czynności, lecz w większości czynności złożone i pracochłonne, np. kontrole zwrotu VAT, czynności sprawdzające, wydawanie decyzji i innych aktów przewidzianych w procedurach, tworzenia rejestrów itp.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy pracownicy otrzymują wynagrodzenie za godziny nadliczbowe?

- Nie. W Służbie Cywilnej za pracę wykonywaną w godzinach nadliczbowych przysługuje jedynie odbiór przepracowanych godzin.

To źle, że taka możliwość istnieje?

- Jest to oczywista dyskryminacja członków korpusu Służby Cywilnej, gdyż inne grupy zawodowe za pracę w godzinach nadliczbowych otrzymują dodatkowe wynagrodzenie. Praca w godzinach nadliczbowych powinna być z założenia sytuacją wyjątkową. O jakiej wyjątkowości można mówić, skoro pracować trzeba w nadgodzinach coraz częściej, z czego Ministerstwo Finansów zdaje sobie doskonale sprawę. Zamiast jednak wymóc zwiększenie liczby etatów i dodatkowe środki na wynagrodzenia, zachowuje się jak przysłowiowy struś. Tak jest pewnie łatwiej...

Co mogą zrobić urzędnicy, aby nie pracować za darmo?

- Niewiele. Teoretycznie mogą nie godzić się na pracę w nadgodzinach, jeżeli nie otrzymali jeszcze zwrotu czasu wolnego za poprzednie nadgodziny w okresie rozliczeniowym, ale to może skutkować szykanami ze strony przełożonych.

Co trzeba więc zmienić?

- Tu potrzebne są rozwiązania ustawowe. Musi ulec zmianie system zatrudnienia w Służbie Cywilnej. Trzeba m.in. zrównać członków korpusu Służby Cywilnej z prawami innych pracowników i wprowadzić zapłatę odpowiednio większego wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

Tomasz Ludwiński, przewodniczący Sekcji Krajowej Pracowników Skarbowych NSZZ Solidarność

Fot. Wojciech Górski

Rozmawiała Ewa Matyszewska

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

REKLAMA

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

Spory skok inflacji w lipcu 2024 r. Na jesieni już 4%. Powodem wzrost cen gazu i energii elektrycznej

W lipcu wzrost rachunków za gaz i energię elektryczną podbije inflację o 1,3-1,5 pkt. proc. – czytamy w komentarzu ekonomisty banku ING BSK Adama Antoniaka do poniedziałkowych danych GUS. Zdaniem ekonomistów PKO BP może to być nawet +2 pkt proc. W opinii ekonomistów PKO BP trend spadkowy inflacji bazowej wyczerpuje się i jesienią możemy zobaczyć jej nieznaczny wzrost, ponownie do ok. 4 proc. rdr.

REKLAMA