REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polska akcyza nie jest najwyższa w Unii

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Trwa ostra dyskusja nad koniecznością obniżenia akcyzy na paliwa w Polsce. Eksperci są przeciwni manipulowaniu cenami za pomocą podatków. Polska ze swoimi stawkami akcyzy na paliwa plasuje się w Unii na średnim poziomie.

Wotum nieufności wobec ministra finansów Jacka Rostowskiego zgłosiło wczoraj PIS. To konsekwencja twardego stanowiska resortu, że stawki akcyzy na paliwa nie będą obniżane. Zdaniem MF obniżka akcyzy nie przyniesie zamierzonych efektów. Na taki ruch nie pozwalają również zbyt niskie wpływy z tego podatku w tym roku.

Autopromocja

Zdaniem specjalistów manipulowanie cenami za pomocą ruchów w podatkach to bardzo zła praktyka. Co gorsza, nie przyniesie zamierzonych efektów, czyli obniżki cen paliw.

Stawka kwotowa podatku

Stawki akcyzy na LPG (autogaz) i paliwa silnikowe do samochodów są stawkami kwotowymi, czyli są ustalone w określonej wysokości w stosunku do 1000 l (danej jednostki wyrobu, w przypadku paliw). Oznacza to - jak tłumaczy Marcin Zimny, prawnik z CMS Cameron McKenna - że kwota akcyzy zawarta w cenie paliw jest stała, tj. niezależna od wzrostów czy też spadków cen paliw.

- Co do zasady państwa członkowskie, w tym Polska, są zobowiązane do przestrzegania minimalnych stawek akcyzy na LPG i paliwa silnikowe określonych w przepisach wspólnych - ostrzega Marcin Zimny.

Podaje jednocześnie, że zgodnie z przepisami dyrektywy energetycznej minimalna stawka akcyzy wynosi: 421 euro na 1000 l w przypadku benzyny ołowiowej (w Polsce akcyza wynosi 1747 zł/1000 l); 359 euro na 1000 l w przypadku benzyny bezołowiowej (w Polsce akcyza wynosi 1565 zł/1000 l); 302 euro na 1000 l w przypadku oleju napędowego (w Polsce akcyza wynosi 1180 zł/1000 l, 1099 zł/ 1000 l albo 1048 zł/1000 l w zależności od zawartości siarki); 125 euro na 1000 l w przypadku LPG (w Polsce akcyza wynosi 695 zł/1000 kg).

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Stawki akcyzy w Polsce zarówno na benzynę ołowiową, jak i bezołowiową nie są znacznie wyższe od stawek minimalnych wyznaczonych przepisami prawa wspólnotowego. Porównując natomiast stawki akcyzy obowiązujące w Polsce na te wyroby z obowiązującymi w innych państwach członkowskich, można uznać, że mieszczą się one w średniej.

- Na przykład stawka akcyzy na benzynę bezołowiową wynosi na Litwie ok. 323 euro, podczas gdy w Wielkiej Brytanii ok. 722 euro - argumentuje Marcin Zimny.

Wskazuje, że w przypadku oleju napędowego stawki akcyzy w Polsce są zbliżone do stawek minimalnych i równocześnie są jednymi z niższych w UE. Natomiast stawka akcyzy w Polsce na LPG znacznie odbiega od stawki minimalnej oraz jest jedną z wyższych w UE. Choć np. w Danii stawka wynosi nawet ok. 475 euro, a w Wielkiej Brytanii - ok. 236 euro.

Należy pamiętać, że poziom opodatkowania akcyzą paliw silnikowych i LPG był ustalany w Polsce przy słabszej złotówce.

- Wraz z umacnianiem złotówki poziom opodatkowania wzrasta w porównaniu do innych państw UE - dodaje ekspert CMS Cameron McKenna.

Zauważa też, że dokonując oceny oraz porównania poziomów opodatkowania akcyzą LPG i paliw silnikowych w Polsce na tle innych państw członkowskich trzeba pamiętać, że w Polsce wyroby te podlegają opłacie paliwowej, która wynosi 105 zł na tonę paliwa lub gazu.

Średni poziom europejski

Aktem prawnym kompleksowo regulującym stawki akcyzy na paliwa silnikowe i gaz LPG na poziomie UE jest Dyrektywa Rady 2003/96/WE z 27 października 2003 r., jednak stawki akcyzy tam zamieszczone są stawkami minimalnymi.

Według Krzysztofa Ścipienia, starszego asystenta podatkowego w BDO Numerica, stawka akcyzy na paliwa silnikowe w Polsce na tle innych państw członkowskich kształtuje się na przeciętnym poziomie, z wyjątkiem LPG, gdzie jesteśmy w czołówce państw, które mają najwyższą stawkę.

Warto przypomnieć, że Ministerstwo Finansów planuje wzrost stawki akcyzy na gaz LPG do 1100 zł na 1000 kg, co przełoży się na wzrost ceny jednego litra aż o 23 grosze netto. Stawka akcyzy na benzyny silnikowe ma pozostać na dotychczasowym poziomie.

- W takiej sytuacji stawka akcyzy na LPG w Polsce będzie najwyższą w Europie zaraz po Danii - komentuje Krzysztof Ścipień.

Średnie zarobki

Powszechna jest opinia, że w Polsce podatek akcyzowy obciążający paliwa jest bardzo wysoki. Agnieszka Poręba, konsultant w Accreo Taxand wskazuje, że obecnie ok. 35 proc. ceny litra benzyny bądź oleju napędowego stanowi akcyza. Jednak porównując poziom opodatkowania paliw akcyzą w państwach unijnych, Polska wcale nie znajduje się wśród państw stosujących najwyższą stawkę podatku.

- Według raportu opublikowanego przez Komisję Europejską, najwyższa stawka akcyzy na benzynę bezołowiową obowiązuje w Wielkiej Brytanii i wynosi około 722 euro. Dla porównania w Polsce stawka akcyzy w przeliczeniu na euro wynosi około 437 - wylicza Agnieszka Poręba.

Wskazuje też, że wśród naszych bałtyckich oraz południowych sąsiadów co do zasady paliwa obciążone są zdecydowanie niższą akcyzą. Przykładowo w Bułgarii stawka akcyzy dla benzyny bezołowiowej wynosi 350 euro, zaś na Litwie i Łotwie 323 euro.

Odmienną kwestią pozostaje poziom obciążenia akcyzą w stosunku do średniej zarobków. Mimo że wysokość średnich zarobków znacząco wzrosła w ostatnich latach, nadal jest zdecydowanie niższa od wysokości wynagrodzeń w państwach zachodnich.

- W konsekwencji wysokość akcyzy jest dla Polaków bardziej odczuwalna niż dla naszych zachodnich sąsiadów - wyjaśnia Agnieszka Poręba.

Mniejsze wpływy budżetowe

Marta Szafarowska, doradca podatkowy w MDDP Michalik Dłuska Dziedzic i Partnerzy, zwraca uwagę, że na podstawie dyrektywy energetycznej poszczególne państwa członkowskie UE są zobowiązane do stosowania stawek akcyzy na poziomach odpowiadających co najmniej minimalnym stawkom określonym w tej dyrektywie. Porównanie tych stawek minimalnych, określonych dla paliw i gazu, ze stawkami akcyzy obowiązującymi obecnie w Polsce daje podstawę, by stwierdzić, że zarówno w przypadku benzyny ołowiowej, jak i bezołowiowej i gazu, Polska stosuje stawki wyższe od stawek minimalnych. Istnieje więc pewien zakres, w ramach którego stawki te mogłyby ulec obniżeniu, i to nawet z uwzględnieniem faktu, że stawki akcyzy zostały w dyrektywie określone w euro, a do ich przeliczenia stosowany jest w ciągu całego roku kurs euro ogłoszony w październiku roku poprzedniego.

- Ten historyczny kurs euro istotnie odbiega od jego bieżącego poziomu, wprowadzając element usztywnienia stawek minimalnych na okres całego roku, a tym samym ograniczając zakres, w ramach którego stawki akcyzy mogłyby ulec obniżeniu. Biorąc pod uwagę rosnące ceny paliw, utrzymywanie wysokich stawek akcyzy może doprowadzić do efektywnego ograniczenia wpływów budżetowych - tłumaczy Marta Szafarowska.

Z drugiej strony - jak podkreśla Marta Szafarowska - zwyżka cen paliw jak na razie nie przełożyła się w sposób widoczny na ograniczenie w korzystaniu z samochodów. Poważnym impulsem do rozważenia obniżki stawek akcyzy powinien mieć natomiast wpływ rosnących cen paliw na poziom inflacji.

MINISTROWIE FINANSÓW O AKCYZIE

•Lipiec 2005 r. - JarosŁaw Neneman (wiceminister)

Ministerstwo nie obniży akcyzy na paliwa, ponieważ budżetu nie stać na taką obniżkę (Średnia cena benzyny - 4,14 zł/litr)

•Wrzesień 2005 r. - MirosŁaw Gronicki

Obniżka akcyzy na benzynę o 25 gr/litr będzie obowiązywać do końca 2005 r.; (Średnia cena benzyny - ok. 4,5 zł/litr)

•Listopad 2005 r. - Zyta Gilowska

Obniżona stawka akcyzy na paliwa będzie obowiązywać do końca 2006 r.; (Średnia cena benzyny - ok. 4,1 zł/litr)

•Styczeń 2007 r.- Zyta Gilowska

Akcyza na benzynę wzrasta o 25 gr/litr. Stawka wraca do wysokości sprzed września 2005 r. (Średnia cena benzyny - ok. 3,6 zł/litr)

•Czerwiec 2007 r. - Zyta Gilowska

Ministerstwo nie rozważa obniżenia akcyzy na paliwa ze względu na regulacje UE i ceny dolara amerykańskiego (Średnia cena benzyny - ok. 4,45 zł/litr)

•Czerwiec 2008 r.- Jacek rostowski

Akcyza nie zostanie obniżona. Resort analizuje sytuację na rynku paliw, ale obniżka akcyzy nie gwarantuje spadku cen paliw (Średnia cena benzyny - ok. 4,6 zł/litr)

ŁZ

Kliknij aby zobaczyć ilustrację.

Stawki podatku akcyzowego

Ewa Matyszewska

ewa.matyszewska@infor.pl

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
System kaucyjny a VAT. MKiŚ ma opinię MF

Ministerstwo Klimatu i Środowiska uzyskało od Ministerstwa Finansów opinię, że VAT nie będzie naliczany dla opakowań jednorazowych, a w przypadku opakowań wielokrotnego użytku, pojawi się tylko dla tych, które nie wrócą do systemu.

Podatek dla superbogaczy, by zwalczać uchylanie się od opodatkowania

Globalny podatek od superbogatych. Francuski minister finansów Bruno Le Maire poinformował, że wraz ze swoim brazylijskim odpowiednikiem Haddadem Fernando rozpoczyna wspólną inicjatywę, by na szczycie G20 w Waszyngtonie podjąć decyzję w sprawie minimalnego opodatkowania najbogatszych osób na świecie.

PFRON 2024. Zasady obliczania wpłat

Regulacje dotyczące dokonywania wpłat na PFRON zawarte są w ustawie z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych. Warto też pamiętać, że ustawa ta była wielokrotnie nowelizowana, z dwoma poważnymi zmianami z 2016 i 2018 roku. Jakie zasady obliczania wpłat na Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych obowiązują aktualnie w kwietniu 2024 roku?

Praca w Wielkiej Brytanii – czy i kiedy trzeba rozliczyć podatek w Polsce? Jak rozliczyć się z brytyjskim urzędem?

Mimo wyjścia Wielkiej Brytanii z Unii Europejskiej nasi rodacy dalej wybierają ten kraj jako miejsce pracy. Destynacja ta jest wygodna pod wieloma względami. Jednym z nich jest łatwość dotarcia poprzez liczne połączenia samolotowe, dostępne prawie z każdego portu lotniczego w Polsce. Zebraliśmy garść informacji o rozliczeniu podatkowym w tym kraju. Warto je poznać zanim podejmiesz tam pracę.

Zmiany w e-Urzędzie Skarbowym 2024. Nie trzeba już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji podatkowych

Ministerstwo Finansów poinformowało 17 kwietnia 2024 r., że Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym (e-US). Organizacje (np. spółki, fundacje, stowarzyszenia) nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną (UPL-1), by rozliczać się elektronicznie. Serwis e-Urząd Skarbowy pozwala teraz organizacji na składanie deklaracji podatkowych online bez podpisu kwalifikowanego i bez dodatkowego umocowania dla pełnomocnika.

Rozliczenie PIT emeryta lub rencisty w 2024 roku. Kiedy nie trzeba składać PIT-a? Kiedy można się rozliczyć wspólnie z małżonkiem (także zmarłym) i dlaczego jest to korzystne?

Zbliża się powoli koniec kwietnia a więc kończy się czas na rozliczenie z fiskusem (złożenie PIT-a za 2024 rok). Ministerstwo Finansów wyjaśnia co musi zrobić emeryt albo rencista, który otrzymał z ZUSu lub organu rentowego PIT-40A lub PIT-11A. Kiedy trzeba złożyć PIT-a a kiedy nie jest to konieczne? Kiedy emeryt nie musi zapłacić podatku wynikającego z zeznania podatkowego? Kiedy można się rozliczyć wspólnie ze zmarłym małżonkiem i dlaczego jest to korzystne?

MKiŚ: z tytułu plastic tax trzeba będzie zapłacić nawet 2,3 mld zł

Plastic tax. W 2024 roku Polska zapłaci 2,3 mld zł tzw. podatku od plastiku - wynika z szacunków resortu klimatu i środowiska, o których poinformowała w środę wiceminister Anita Sowińska. Dodała, że z tego tytułu za ub.r. zapłacono 2 mld zł.

Zwrot podatku PIT (nadpłaty) w 2024 roku. Kiedy (terminy)? Jak (zasady)? Dla kogo? PIT-37, PIT-36, PIT-28 i inne

Kiedy i jak urząd skarbowy zwróci nadpłatę podatku PIT z rocznego zeznania podatkowego? Informacja na ten temat ciekawi zwłaszcza tych podatników, którzy korzystają z ulg i odliczeń. Czym jest nadpłata podatku? Kiedy powstaje nadpłata? W jakiej formie jest zwracana? Kiedy urząd skarbowy powinien zwrócić nadpłatę PIT? Jak wskazać i jak zaktualizować rachunek do zwrotu PIT? Jak uzyskać informację o stanie zwrotu nadpłaty podatku?

Dopłata do PIT-a w 2024 roku. Kogo to dotyczy? Jak sobie poradzić z wysoką dopłatą podatku?

W 2023 roku podatnicy musieli dopłacić 11,2 mld zł zaległości podatkowych za 2022 rok. W 2022 roku (w rozliczeniu za 2021 r.) ta smutna konieczność dotyczyła aż 4,9 mln podatników, a kwota dopłat wyniosła 14,9 mld. zł. W 2024 roku skala dopłat będzie mniejsza, ale dla wielu osób znalezienie kilku lub kilkunastu tysięcy złotych na rozliczenie się ze skarbówką to spory kłopot. Możliwe jest jednak wnioskowanie do Urzędu Skarbowego o rozłożenie dopłaty na raty, skorzystanie z kredytu lub (w przypadku firm) sfinansowanie zaległości przez przyspieszenie przelewów od kontrahentów.  W rozliczeniu za 2022 rok podatnicy przesłali za pomocą Twój e-PIT prawie 12 mln deklaracji, a kolejne 8 mln przez e-Deklaracje. Tylko 1,3 mln – czyli około 6% złożyli w wersji papierowej.

Ulga na ESG (ulga na zrównoważony rozwój firm) - rekomendacja Konfederacji Lewiatan i Ayming Polska dla rządu

W reakcji na nowe obowiązki firm dotyczące raportowania niefinansowego ESG, które weszły w życie na początku 2024 roku, Konfederacja Lewiatan oraz Ayming Polska zwróciły się do nowego rządu z rekomendacją wprowadzenia tzw. “Ulgi na zrównoważony rozwój”. Nowy instrument podatkowy ma na celu wsparcie firm w realizacji wytycznych Komisji Europejskiej dotyczących zrównoważonego rozwoju. Proponowane rozwiązanie miałoby pomóc przedsiębiorstwom w efektywnym dostosowaniu się do nowych standardów, jednocześnie promując ekologiczne i społecznie odpowiedzialne praktyki biznesowe.

REKLAMA