Pensje dla księgowych o 50 proc. wyższe
REKLAMA
Księgowość
REKLAMA
Dynamiczny rozwój biznesu, przenoszenie centrów księgowych do Polski, rosnące zapotrzebowanie na kadrę w obszarze sprzedaży i marketingu pociągają za sobą rozwój działów finansowo-księgowych w firmach. Popyt na księgowych w Polsce jest duży. Szczególnie widoczne jest rosnące zapotrzebowanie na specjalistów w księgowości z bardzo dobrą znajomością języka angielskiego oraz systemów klasy ERP. Rosnące wymagania stawiane księgowym powodują galopujący wzrost oczekiwań finansowych kandydatów w tej grupie. „Według naszych szacunków na przestrzeni ostatnich 3 lat pensje księgowych wzrosły o ok. 50%. Mimo to coraz mniej młodych ludzi jest zainteresowanych nauką w zakresie księgowości. Obecnie kontroling wydaje się najbardziej interesującym celem dla absolwentów szkół ekonomicznych.” - mówi Jérôme Lafuite, Dyrektor Generalny Michael Page International w Polsce.
Kontroling
Na polskim rynku obserwuje się wzrost zapotrzebowania na specjalistów ds. kontrolingu. Oddziały międzynarodowych firm zintensyfikowały swoją lokalną działalność w Polsce, w wielu przypadkach otrzymując nawet rolę zarządczą w działalności na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. W efekcie pojawił się duży popyt na specjalistów ds. kontrolingu finansowego i biznesowego. W wielu firmach utworzono nowe stanowisko - Kontroler Biznesowy, który jest łącznikiem pomiędzy biznesem a Dyrektorem Finansowym.
Dyrektor finansowy
Wynikiem ewolucji rynku pracy jest inne postrzeganie roli Dyrektora Finansowego w organizacji. W dzisiejszych czasach powinien on być partnerem biznesowym zajmującym kluczową pozycję w zarządzie i posiadać możliwość kształtowania strategii firmy. Pomimo zwiększającej się roli tych specjalistów ich zarobki rosną wyjątkowo wolno. W ciągu ostatnich 2-3 lat pensje Dyrektorów Finansowych wzrosły jedynie o ok. 10-15%. Zwiększyła się natomiast struktura bonusów, jakie otrzymują, co jest niewątpliwie związane z ewolucją ich roli na bardziej biznesową.
Finansiści na rynku pracy
W związku z dużym zapotrzebowaniem na osoby wyspecjalizowane w finansach pracodawcy muszą poświęcać więcej uwagi, aby zdobyć, a potem utrzymać wartościowego pracownika. Specjaliści najbardziej chcą pracować w dynamicznie rozwijających się firmach międzynarodowych. Jednym z głównych kryteriów poszukiwań jest to, czy potencjalny pracodawca inwestuje w pracownika, czy zapewnia mu możliwość udziału w szkoleniach ACCA (Association of Chartered Certified Accountants), CIMA (The Chartered Institute of Management Accountants) czy MBA (Master of Business Administration). Gdy pracownik zdecyduje o odejściu z firmy pracodawca często próbuje zatrzymać go wszelkimi sposobami. Co więcej, dobry kandydat zmieniając miejsce pracy może wybierać wśród co najmniej kilku ofert.
Największy obszar rekrutacji Działu Finanse & Księgowość stanowią pracownicy Działu Kontrolingu w skład którego wchodzą Analitycy Finansowi, Kontrolerzy Finansowi (44%). Z kolei rekrutacja osób na stanowiska Księgowy, Samodzielny Księgowy, Główny Księgowy stanowi ok. 38%. Projekty rekrutacyjne na stanowiska Dyrektorów Finansowych, Finance Managerów stanowią ok. 15%. Dodatkowo coraz częściej klienci zainteresowani są pozyskaniem Audytorów Wewnętrznych, Specjalistów ds. Podatków czy Treasury - ten segment rekrutacji stanowi ok. 3%.
Zdaniem specjalistów z Działu Finanse & Księgowość w ciągu najbliższych 5 lat według największą popularnością będą się cieszyły takie stanowiska jak kontroler biznesowy czy analityk biznesowy.
Michael Page International www.michaelpage.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA