REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Wyższa akcyza na papierosy pogorszy ich jakość

REKLAMA

Zdaniem Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, propozycje Ministerstwa Finansów dot. realizacji unijnego obowiązku podniesienia akcyzy na wyroby tytoniowe mogą zagrozić ich jakości.

Do 31 grudnia 2008 roku Polska ma obowiązek podnieść akcyzę na papierosy do minimalnego poziomu unijnego, który wynosi 64 euro za każde 1000 sztuk papierosów w najpopularniejszej kategorii cenowej - poinformowano na poniedziałkowej konferencji prasowej PKPP Lewiatan.

Autopromocja


W efekcie od 1 stycznia 2009 roku możemy oczekiwać znaczących podwyżek cen papierosów. Ile jednak będą konkretnie wynosiły, zależy w dużej mierze od koncepcji konstrukcji podatku akcyzowego, o której zmianę apelują przedstawiciele branży tytoniowej, plantatorzy, organizacje prozdrowotne oraz Ministerstwo Zdrowia.


Akcyza na wyroby tytoniowe składa się z dwóch części: procentowej (obecnie 37,92 proc. od każdej paczki papierosów) oraz kwotowej (obecnie 91 zł na każde 1000 sztuk). Jak podała PKPP Lewiatan, po roku konsultacji i uzyskaniu wyraźnej większości zainteresowanych stron dla stawki procentowej akcyzy na papierosy w wysokości 25 proc., Ministerstwo Finansów (MF) nieoczekiwanie zmieniło propozycję dot. dla tej stawki do 31,41 proc. obniżając jednocześnie element kwotowy stawki akcyzy.


Zdaniem przedstawicieli PKPP Lewiatan argumenty za tą zmianą oparte są na fałszywych przekonaniach pracowników ministerstwa dotyczących funkcjonowania rynku papierosów, przez co mogą w konsekwencji źle się przysłużyć zarówno budżetowi, większości branży, jak i konsumentom.


W opinii konfederacji mitem jest przekonanie, że rynek tytoniowy w Polsce dzieli się na producentów drogich i tanich papierosów. "W rzeczywistości 99 proc. tego rynku mają międzynarodowe firmy tytoniowe, działające globalnie i posiadające w swoim portfelu produktów papierosy ze wszystkich segmentów cenowych, zarówno tanich, w średniej cenie jak i drogich" - podała PKPP Lewiatan. Faktem jest natomiast, że większość producentów obecnych na naszym rynku opowiada się za zwiększeniem kwotowej stawki akcyzy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo


PKPP przypomina, że stawka procentowa akcyzy w wysokości 25 proc. od początku była propozycją MF, wypracowaną na podstawie ministerialnych wyliczeń i uwzględniającą wymogi i zalecenia unijne oraz zdrowotne. "Dziś jednak MF twierdzi, że stawka 25 proc. została zaproponowana przez dwie firmy tytoniowe, więc nie można jej zaakceptować, aby nie być posądzonym o stronniczość" - czytamy w komunikacie PKPP.


W opinii Lewiatana, mitem jest argument, że wyższa stawka procentowa w akcyzie przyniesie wyższe wpływy budżetowe. Zdaniem doradcy zarządu PKPP Lewiatan Jeremiego Moradasewicza proponowane przez MF zmiany cofną nasz rynek do wyniszczającej wojny cenowej, która sprawi, że realne wpływy do budżetu będą trudne do przewidzenia.


Według PKPP Lewiatan powinno się stopniowo dążyć do likwidowania procentowego sposobu naliczania części akcyzy, ponieważ destabilizuje on rynek, wzmaga konkurencję cenową kosztem jakości oraz utrudnia przewidywanie wpływów do budżetu.


Zdecydowanie się (wzorem np. Czechów, Niemców, Słowaków czy Litwinów) na większe znaczenie części kwotowej pozwoliłoby producentom na planowanie inwestycji i stopniowe zwiększanie jakości wyrobów, a także zapewniłoby umiarkowany wzrost cen oraz ułatwiłoby dostosowywanie się do unijnych standardów zdrowotnych i podatkowych.


Ministerstwo tłumaczy, że w toku konsultacji społecznych część firm tytoniowych sygnalizowała, że poprzedni projekt (25 proc. i 160,50 zł/1000 sztuk) sprzyja producentom drogich papierosów. W odpowiedzi na brak wspólnej propozycji branżowej ministerstwo zaproponowało rozwiązanie uśrednione (31,41 proc. i 130,50 zł/1000 sztuk).


"Obecne rozwiązanie, to propozycja równego rozłożenia korzyści i kosztów dla różnych firm na różne grupy towarowe. Przy jego zastosowaniu papierosy drogie i tanie zdrożeją o podobną kwotę" - czytamy w komunikacie ministerstwa.


"Ministerstwo Finansów wciąż pozostaje otwarte na wspólną propozycję branży tytoniowej" - dodano.

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: PAP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  Czas na reformę Unijnego Kodeksu Celnego

  Reforma (projektu) nowego Unijnego Kodeksu Celnego po konsultacjach społecznych. Od 2027 roku przewidywane jest wejście w życie nowego UKC. Będą to zmiany rewolucyjne w wielu aspektach, dziś obowiązujących przepisów prawa celnego. Wiarygodni przedsiębiorcy mają mieć znaczne uproszczenia oraz mamy przejść na „inteligentne” odprawy celne ze zwiększonym monitoringiem systemów informatycznych.

  Twój e-PIT wspólnie z małżonkiem

  Usługa Twój e-PIT umożliwia złożenie rocznego PIT wspólnie z małżonkiem. Kiedy jest to możliwe? Jakie działania należny wykonać?

  PGNiG obniża ceny gazu dla gospodarstw domowych. Ale nadal ponad 90 zł/MWh drożej od ceny zamrożonej do połowy 2024 roku

  W czwartek 29 lutego 2024 r. Prezes Urzędu Regulacji Energetyki zatwierdził obniżenie o 8,3 proc. (do 290,97 zł/MWh) zatwierdzonej w grudniu 2023 r. i obowiązującej w 2024 r. taryfy na sprzedaż gazu dla gospodarstw domowych i innych tzw. odbiorców uprawnionych przez spółkę PGNiG Obrót Detaliczny. Ale do 30 czerwca 2024 r. cena netto gazu dla odbiorców uprawnionych (w tym odbiorców w gospodarstwach domowych) została zamrożona na poziomie 200,17 zł/MWh.

  Ujednolicenie sprawozdań finansowych komitetów wyborczych. Jest projekt rozporządzenia w tej sprawie

  Ustawodawca przygotował projekt rozporządzenia w sprawie łącznego sprawozdania finansowego komitetu wyborczego, który zarejestrował kandydata na wójta, burmistrza, prezydenta miasta oraz listę kandydatów na radnych. Jakie rozwiązania znalazły się w projekcie?

  Tabela kursów średnich NBP z 29 lutego 2024 roku [nr 043/A/NBP/2024]

  Tabela kursów średnich waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona przez NBP 29 lutego 2024 roku - nr 043/A/NBP/2024. Jaki dziś kurs euro? Jakie zmiany w kursach walut?

  Czy w ramach ulgi rehabilitacyjnej można odliczyć remont łazienki?

  Ulga rehabilitacyjna a remont łazienki. Czy możliwe jest odliczenie w ramach ulgi rehabilitacyjnej kosztów remontu, adaptacji  i wyposażenia łazienki dla osoby z orzeczeniem o niepełnosprawności?

  Księgowy na urlopie. Jak utrzymać płynność obsługi księgowej w firmie?

  Gdy księgowy udaje się na urlop, firma stoi przed wyzwaniem związanym nie tylko ze zorganizowaniem zastępstwa, ale również z utrzymaniem płynności obsługi księgowej. Podpowiadamy, jak przygotować firmę na taką sytuację.

  REKLAMA