Darowizna dla organizacji pozarządowych
REKLAMA
W okresie składania zeznań przez osoby prawne warto przypomnieć stanowisko resortu finansów w sprawie darowizn na rzecz organizacji pozarządowych. W kwestii tej wypowiedziało się Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 kwietnia 2004 r. (nr PB3/8214-108/WK/04).
REKLAMA
W piśmie podkreślono, że z przepisu art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2000 r. nr 54, poz. 654 z późn. zm.) wynika, że aby można było dokonać odliczenia od dochodu, darowizna musi spełniać równocześnie dwa warunki. Powinna być przekazana na cele określone w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, a obdarowanym musi być organizacja określona w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy prowadząca działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych.
Preferowanymi przez ustawodawcę celami, na które mogą być przekazane darowizny, są w szczególności: pomoc społeczna, działalność charytatywna, ochrona i promocja zdrowia, działania na rzecz mniejszości narodowych, nauka, edukacja, oświata i wychowanie, kultura, sztuka, ochrona dóbr kultury i tradycji, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu, promocja i organizacja wolontariatu.
W piśmie podkreślono, że beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych: organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku), kościelne osoby prawne i kościelne jednostki organizacyjne oraz stowarzyszenia jednostek samorządu terytorialnego.
Zdaniem resortu finansów skorzystanie z możliwości odliczenia przekazanych darowizn od dochodu nie jest uzależnione od posiadania przez obdarowanego (np. organizację pozarządową) statusu organizacji pożytku publicznego.
Wiesława Moczydłowska
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA