REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Od listopada kasy fiskalne dla kolejnych podatników

Bogdan Świąder
Bogdan Świąder

REKLAMA

Od 1 listopada kolejni podatnicy będą stosować kasy fiskalne, co wynika z opublikowanego nowego rozporządzenia. Dotyczyć to będzie m.in. wynajmujących mieszkania.

 

Autopromocja

Od 1 lipca obowiązuje nowe rozporządzenie ministra finansów z 27 czerwca 2008 r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. nr 113, poz. 720). Zostało ono opublikowane w Dzienniku Ustaw z 30 czerwca, ale skutek w postaci utraty zwolnienia z instalacji kas fiskalnych dla kolejnych grup podatników będzie obowiązywał od 1 listopada.


Bezwzględnie od listopada kasy muszą zainstalować podatnicy, którzy sprzedają wyroby tytoniowe (PKWiU 16.00), napoje alkoholowe o zawartości alkoholu powyżej 1,2 proc. oraz napoje alkoholowe będące mieszaniną piwa i napojów bezalkoholowych, w których zawartość alkoholu przekracza 0,5 proc., bez względu na symbol PKWiU.


Zasadniczo w nowym rozporządzeniu utrzymano zakres przedmiotowych zwolnień od ewidencjonowania, których listę określa załącznik do rozporządzenia. Jednak przy świadczeniu niektórych usług wprowadzono ograniczenie zwolnień po 31 października 2008 r. Od 1 listopada 2008 r. niektórzy podatnicy (np. wynajmujący mieszkania, świadczący usługi detektywistyczne i ochroniarskie, usługi rekrutacji pracowników) będą zwolnieni ze stosowania kasy, o ile zapewnią dokumentację wykonywanych czynności poprzez wystawienie faktur.


Obecnie podatnicy wykonujący wspomniane usługi nie muszą stosować kas bez względu na wielkość obrotów. Trzeba pamiętać, że zwolnienie to obejmuje podatników VAT czynnych i zwolnionych z tego podatku. Od 1 listopada 2008 r. będą mogli z niego korzystać tylko podatnicy VAT czynni, gdyż tylko oni są uprawnieni do wystawiania faktur, a więc mogą spełnić warunki do zwolnienia (świadczenie w całym zakresie dokumentowane jest fakturą).

Dalszy ciąg materiału pod wideo


Oznacza to, że podatnicy zwolnieni podmiotowo (którzy prowadzą tylko ewidencję sprzedaży), aby skorzystać ze zwolnienia ze stosowania kasy fiskalnej, będą musieli zarejestrować się jako podatnicy VAT.


Pozostawiono natomiast bez zmian zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących dla niektórych grup podatników opłacających zryczałtowany podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Nadal utrzymano zasadę wyłączenia ze zwolnienia od ewidencjonowania przy zastosowaniu kas rejestrujących bez względu na osiągniętą wysokość obrotu podatników kontynuujących po 30 czerwca 2008 r. działalność, którzy byli zobowiązani do ewidencjonowania przed tą datą.


Nowe rozporządzenie zachowuje dotychczasowe kryterium zwolnienia ze stosowania kas związane z wielkością obrotu. Ze zwolnień tak jak dotychczas nie będą mogli korzystać podatnicy kontynuujący działalność gospodarczą, u których wielkość obrotów z tytułu tej działalności przekroczyła w okresie rocznym kwotę 40 tys. zł.


Zachowane zostało również dotychczasowe kryterium stosowania zwolnienia dla podatników rozpoczynających działalność. Podatnicy ci po przekroczeniu obrotu w wysokości 20 tys. zł liczonego od 1 stycznia 2008 r. tracą prawo do korzystania ze zwolnienia z instalacji kas fiskalnych.


KTO BĘDZIE MUSIAŁ ZASTOSOWAĆ KASY OD 1 LISTOPADA

Obowiązek ewidencjonowania obrotów za pomocą kas fiskalnych będzie dotyczył:

bezwzględnie (bez względu na obrót):

- sprzedawców wyrobów tytoniowych,

- sprzedawców alkoholu,

warunkowo (gdy nie są wystawiane faktury) świadczących usługi:

- krótkotrwałego zakwaterowania,

- przechowywania i dozoru mienia,

- wynajmowania nieruchomości na własny rachunek,

- obsługi nieruchomości na zlecenie (np. zarządcy nieruchomości),

- rzeczoznawstwa w ramach usług architektonicznych i inżynierskich,

- rekrutacji i pozyskiwania personelu; detektywistycznych i ochroniarskich,

- komercyjne pozostałe, gdzie indziej niesklasyfikowanych (nie dotyczy targów i wystaw, gdzie muszą być stosowane kasy fiskalne).

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  System kaucyjny w Polsce. Od kiedy? Na czym ma polegać? Jeżeli do kaucji zostanie doliczony VAT, to konsumenci zapłacą dodatkowy podatek

  Przepisy ustawy kaucyjnej nie pozwalają jednoznacznie stwierdzić, czy do kaucji doliczony będzie VAT; jeśli tak się stanie, to konsument zapłaci dodatkowy podatek - ocenili przedstawiciele branży napojowej i handel detaliczny. Zaapelowali, by start systemu przesunąć na 2026 r.

  "Trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji na najbliższym posiedzeniu Sejmu [6-8 marca]

  Na najbliższym posiedzeniu Sejmu zostanie zaprezentowany "trójpak" dotyczący Trybunału Konstytucyjnego - projekty uchwały, ustawy i zmian w Konstytucji RP.

  Zmiany w podatku Belki - MF ma już projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się Rada Ministrów

  Zmiany w podatku Belki coraz bliżej. Ministerstwo Finansów ma już przygotowany projekt ustawy, którym w tym tygodniu zajmie się rząd.

  Rząd szykuje zmiany w składce zdrowotnej. "Niestety, planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości daniny"

  Rząd zmienia zasady rozliczeń składki zdrowotnej i proponuje dwa rozwiązania. Przedsiębiorcy są zdania, że planowane zmiany nie spowodują zmniejszenia wysokości składki zdrowotnej, o co od dawna zabiegają.

  Twój e-PIT - zwrot podatku nawet w ciągu jednego dnia

  Zwroty z większości zeznań PIT-37 złożonych w usłudze Twój e-PIT trafiają na konto znacznie szybciej. Niektórzy dostają zwrot nawet w ciągu jednego dnia - poinformował szef Krajowej Administracji Skarbowej Marcin Łoboda.

  Ulga na jedno dziecko 2024. 112 tys. zł to niestety limit dochodów wspólny dla obojga rodziców lub opiekunów prawnych

  Rodzice odliczający ulgę na dziecko często są zaskoczeni informacją, że możliwość skorzystania z tej ulgi ogranicza limit ich dochodów nie tylko w przypadku, gdy mają jedno dziecko. Także gdy mają np. dwoje dzieci, jedno z ich dzieci jest małoletnie (czyli uprawnia do ulgi) a drugie np. ukończyło 25. rok życia (czyli nie uprawnia do odliczenia ulgi prorodzinnej). Dotyczy to też sytuacji gdy dziecko po ukończeniu 18 roku życia (a przed ukończeniem 25. rok życia) przestało uczyć się lub studiować. Te zasady dotyczą zarówno roku 2024 jak i poprzednich 2023 r. i 2022 r.

  Krajowy Plan Odbudowy w Polsce w 2024 roku. Wyścig z czasem po 60 miliardów euro

  Zeszłotygodniowe informacje dotyczące odblokowania funduszy europejskich są optymistyczne – kierunek działań przyjęty przez polski rząd może liczyć na przychylność UE. Pamiętajmy jednak, że deklaracje te nie oznaczają, że środki na wspieranie reform i inwestycji zostaną nam „automatycznie” udostępnione - pisze Łukasz Kościjańczuk, partner w CRIDO.

  Czy laptop i wynajęte mieszkanie pracownika zagranicznej firmy to już zakład w Polsce?

  Pracownicy wykonujący pracę poza miejscem siedziby pracodawcy (lub innym miejscem określonym w umowie o pracę) mogą generować szereg konsekwencji podatkowych, zarówno dla pracownika, jak i dla pracodawcy, szczególnie gdy w grę wchodzi praca poza Polską, lub w Polsce, ale dla pracodawcy z innego kraju - pisze Dr Adam Barcikowski – Manager w Nexia Advcero.

  Obniżenie VAT w branży "beauty" - skutki dla budżetu państwa, gospodarki i konsumentów

  Jak obniżenie stawki podatku VAT w branży "beauty" od kwietnia 2024 roku wpłynie na dochody budżetu państwa, na zachowania przedsiębiorców i konsumentów?

  Niższy VAT od 1 kwietnia 2024 r. Stawka 8% dla usług kosmetycznych, manicure i pedicure

  Ministerstwo Finansów przygotowało już projekt rozporządzenia, które obniży od 1 kwietnia 2024 r. - z 23% do 8% – stawkę VAT na określone usługi kosmetyczne.

  REKLAMA