reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Czy będzie na stałe obniżony VAT w budownictwie i na pieluchy?

Komisja Europejska zaproponowała zmiany w tzw. dyrektywie VAT-owskiej, dopuszczając m.in. możliwość stosowania przez kraje członkowskie obniżonej stawki VAT na całe, a nie tylko jak dotąd społeczne, budownictwo oraz na pieluchy.


Propozycje przedstawione w poniedziałek przez komisarza ds. podatków Laszlo Kovacsa mają obowiązywać od 2010 roku, wcześniej będą jednak musiały zyskać jednomyślną zgodę państw członkowskich.


Modyfikacja dyrektywy z 2006 roku ma umożliwić wszystkim krajom UE, które tego chcą, stosowania w sposób stały obniżonej stawki VAT w pewnych specyficznych usługach.


"Propozycja dotyczy tylko tych usług, w których mamy pewność, że obniżony VAT nie zaszkodzi dobremu funkcjonowaniu rynku wewnętrznego" - tłumaczył komisarz Kovasc na konferencji prasowej.


Głównie chodzi o tzw. usługi wymagające dużego nakładu pracy ręcznej (jak fryzjerstwo, mycie okien czy naprawa rowerów) oraz usługi realizowane lokalnie, w tym usługi gastronomiczne (restauracje), o co bardzo zabiegała Francja. KE zaproponowała, by wszystkie kraje mogły stosować zredukowaną stawkę VAT w określonych usługach, a nie tylko te kraje, które sobie to wywalczyły "jako wyjątek od reguły", kiedy przyjmowano dyrektywę.


Propozycja obniżonego VAT-u obejmuje usługi związane z sektorem budowlanym, ale już nie materiały budowlane


"Nie ma powodów dla których w połowie krajów UE restauratorzy mogą korzystać ze zredukowanego VAT-u, a w drugiej połowie nie" - powiedział Kovasc. Propozycja nie obejmuje jednak napojów alkoholowych spożywanych w restauracjach. Te muszą być objęte pełną stawką VAT.


Przyjęte w poniedziałek propozycje KE nie obejmują zredukowanej stawki VAT dla tzw. produktów zielonych, przyjaznych dla środowiska, o co apelują od dawna m.in. Francja i Wielka Brytania. Kovasc zapowiedział, że w tej sprawie KE przedstawi osobną propozycję jesienią tego roku.


Z polskiego punktu widzenia, ważna jest propozycja rozszerzenia możliwości stosowania zredukowanej stawki VAT na cały sektor budownictwa. Dotychczas było to możliwe jedynie w przypadku remontów oraz tzw. budownictwa społecznego. By móc stosować obniżony VAT (w Polsce wynosi on 7 proc.) Sejm ubiegłej kadencji przyjął tzw. szeroką definicję budownictwa społecznego, obejmując nią całe mieszkalnictwo blokowe. Teraz - jeśli rządy przyjmą propozycje KE - takie zabiegi z definicją będą zbędne.


Propozycja obniżonego VAT-u obejmuje usługi związane z sektorem budowlanym (czyli remonty, renowacje, utrzymanie, sprzątanie), ale już nie materiały budowlane. Te będą mogły korzystać ze zredukowanej stawki tylko, jeśli stanowią część całej usługi świadczonej przez dewelopera czy spółdzielnię.


KE, dając możliwość wszystkim krajom korzystania ze zredukowanego VAT-u w tzw. usługach o dużym nakładzie pracy ręcznej, wydłużyła nieco listę tych usług np. o usługi zdrowotne świadczone w domu, usługi kosmetyczne, ogrodnictwo czy renowację zabytków kultury.


W obowiązującej unijnej legislacji tylko książki drukowane mogą korzystać ze zredukowanej stawki VAT


Ponadto KE wprowadziła, jak to określił komisarz, "małe techniczne dostosowania" - na przykład rozszerzyła kategorię produktów farmaceutycznych tak, by zredukowaną stawką VAT objęte zostały wszystkie produkty higieniczne, w tym pieluszki. Dotychczas tylko podpaski dla kobiet i osób starszych mogły korzystać ze zredukowanej stawki VAT. Aż 5 krajów, w tym Polska, od lat łamało ten przepis i stosowało obniżony VAT na pieluszki, za co groziły im kary w Trybunale Sprawiedliwości.

reklama

Czytaj także

Praktyczny leksykon VAT 2020. Wszystko o zmianach w rozliczeniach VAT103.00 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama