REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityka, gospodarka i podatki

EM

REKLAMA

Barack Obama niedawno ogłosił, że kiedy zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych, wprowadzi specjalny podatek od nadzwyczajnych zysków firm paliwowych. Skutek szalonych cen ropy naftowej jest taki, że zyski firm paliwowych rosną niebotycznie, a za wszystko płaci konsument.

Wypada zauważyć, że pomysł demokratów na realizację postulatu sprawiedliwości społecznej nie jest oryginalny. Wprowadzenie specjalnego podatku zarządził prezydent Wenezueli Hugo Chavez już z początkiem bieżącego roku. Dowiedziałem się z pewnych źródeł, że zawansowane prace legislacyjne nad wprowadzeniem identycznego podatku toczą się między innymi w Czadzie, Gabonie oraz Algierii. Akcja znalazła naśladowców i w Europie. Tu za wprowadzeniem specjalnego podatku opowiadają się na przykład rządy Włoch, Francji czy Austrii.

Autopromocja

Na razie na celowniku są jedynie producenci paliw. Ale niektórzy niezależni obserwatorzy słusznie podnoszą, że ostatnio nienotowane wcześniej zyski czerpią też inni, chociażby producenci żywności. Specjalne opodatkowanie innych branż jest zatem jak najbardziej zasadne. Trzeba przyznać, że na takim tle Polska wypada jako oaza swobód gospodarczych. Rząd Donalda Tuska nie planuje wprowadzania nowych podatków. Nie planuje też podwyżek już istniejących. Jedyne, co rząd planuje, to utrzymanie status quo. Tym samym plany ewentualnych obniżek również należy odłożyć ad acta. Nie będzie wobec tego podatku liniowego, obniżki akcyzy na benzynę też nie będzie. Poniekąd nie ma się czemu dziwić. Wbrew temu co w kilku wywiadach twierdził Zbigniew Chlebowski z PO, inflacja w kraju to nie tylko efekt polityki monetarnej banku centralnego. To również efekt polityki rządu. Ciekawymi doświadczeniami kilkunastu minionych miesięcy dysponuje Islandia. Prezes banku centralnego Islandii Eirikur Gudnason przyznał, że przyczyna dwucyfrowej inflacji leży po stronie popytowej.

Na wzrost popytu wpłynęły w szczególności takie zjawiska jak: nienaturalnie niski poziom bezrobocia, łatwość dostępu do kredytu oraz... nadmierne obniżki podatków. Niskie podatki jako czynnik inflacjogenny zidentyfikowano również w jednym z raportów OECD poświęconych sytuacji gospodarczej w Islandii. Doświadczenie Islandii zdaje się potwierdzać wcześniejsze rozważania teoretyków na temat zagadnienia wpływu podatków na inflację. Wniosek nasuwa się taki, że podatki można obniżać, a czasem nawet trzeba. Tyle że trzeba wiedzieć, kiedy i w jakim zakresie. Wygląda na to, że premier Donald Tusk i jego doradcy znają tę prawdę. Stąd przedwczesny wydaje się apel prezesa NBP Sławomira Skrzypka skierowany do rządu o to, aby ten podjął współpracę z bankiem centralnym. Współpraca miałaby się odbywać w trzech obszarach, w tym obszarze walki z inflacją.

Według Sławomira Skrzypka współpraca w walce z inflacją ma polegać na czymś, co zwie się policy-mix, tzn. na harmonizacji działań banku centralnego i rządu w zakresie polityki pieniężnej i fiskalnej. Nie można przerzucać się odpowiedzialnością, dodał prezes NBP. Tak, to słuszne postulaty. Jednak nie bardzo wiadomo, na czym konkretnie ma polegać policy-mix. W zakresie polityki fiskalnej rząd przecież działa. Tyle tylko, że poprzez zaniechanie. Ta charakterystyczna dla rządu metoda działania akurat w tym przypadka się sprawdza. Możliwe zatem, że rację mają ci, którzy wystąpienie prezesa NBP oceniają w kategoriach wyłącznie politycznych. Ale możliwe jest i to, że prezes NBP oczkuje od rządu czegoś więcej niż tylko zaniechania. W końcu podatki można też podnosić, czasem nawet trzeba, tylko trzeba wiedzieć kiedy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MAREK BYTOF

doradca podatkowy w Kancelarii Taxways

(EM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  MF: Kasowy PIT od 2025 roku. Niedługo pojawi się projekt

  W Ministerstwie Finansów toczą się już prace nad projektem nowelizacji ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dot. wdrożenia w polskim systemie podatkowym kasowego PIT. W najbliższych dniach projekt ten ma zostać wpisany do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów. Takie informacje przekazał 22 lutego 2024 r. w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Ale te nowe przepisy wejdą w życie nie wcześniej niż od 2025 roku.

  Składka zdrowotna na ryczałcie - progi przychodów w 2024 roku

  O wysokości składki zdrowotnej dla podatników na ryczałcie decydują progi osiąganych przychodów oraz wysokość przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw. Jak prawidłowo obliczyć składkę zdrowotną dla ryczałtu w 2024 roku?

  Ulga dla seniorów przed otrzymaniem emerytury - co mówi prawo?

  Czy seniorzy mogą korzystać z ulgi podatkowej w PIT przed otrzymaniem emerytury, mimo osiągnięcia wieku emerytalnego? Chodzi o zwolnienie w podatku dochodowym nazywane „ulgą dla pracujących seniorów”.

  Niestaranny pracodawca zapłaci podatek za oszustwo pracownika. Wyrok TSUE nie usuwa wszystkich wątpliwości i nie daje wytycznych

  Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w wyroku z 30 stycznia 2024 r. orzekł, że pracownik wykorzystujący dane swego pracodawcy do wystawiania fałszywych faktur jest zobowiązany do zapłaty wskazanej w nich kwoty podatku  Ale takie konsekwencje powinny dotknąć pracownika pod warunkiem, że pracodawca (podatnik VAT) dochował należytej staranności, rozsądnie wymaganej w celu kontrolowania działań swojego pracownika. Jeżeli pracodawca takiej staranności nie dochował, to poniesie konsekwencje sam i będzie musiał zapłacić podatek.

  Ekoschematy obszarowe - są już stawki płatności za 2023 rok [tabela]

  Ustalone zostały stawki płatności w ramach ekoschematów obszarowych za 2023 rok - informuje resort rolnictwa.

  Zwrot podatku - kiedy? Czy da się przyspieszyć?

  Gdy z zeznania podatkowego PIT wynika nadpłata podatku, to urząd skarbowy dokona jej zwrotu. W jakim terminie można spodziewać się zwrotu podatku? Czy można przyspieszyć zwrot korzystając z usługi Twój e-PIT?

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze a zmiana powierzchni użytków rolnych

  Jak wygląda kwestia zwrotu akcyzy za paliwo rolnicze w przypadku zmiany powierzchni posiadanych przez producenta rolnego użytków rolnych? W jakich terminach składać wnioski o zwrot podatku akcyzowego wykorzystywanego do produkcji rolnej w 2024 roku?

  Wynagrodzenie kierowcy zawodowego w 2024 roku. Co się zmienia? O czym muszą wiedzieć firmy transportowe i sami kierowcy?

  Rok 2024 rozpoczął się kolejnymi, ważnymi zmianami dla polskich przewoźników, które przekładają się na wyższe koszty pracownicze, a wszystko wskazuje na to, że to jeszcze nie koniec. Od lipca czeka nas druga podwyżka płacy minimalnej, która może oznaczać wzrost kosztów zatrudnienia kierowców blisko o 900 zł. Istnieją jednak pewne sposoby optymalizacji wynagrodzeń kierowców, dzięki którym mogą zyskać nie tylko przedsiębiorcy transportowi, ale również sami truckerzy, wykonujący przewozy za granicę. Jakie są najważniejsze zmiany w wynagrodzeniach kierowców i co mogą zrobić firmy, by jak najwięcej zaoszczędzić?

  Umowa o pracę na czas określony. TSUE: trzeba podać przyczynę wypowiedzenia

  W wyroku z 20 lutego 2024 r. Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej (TSUE) orzekł, że pracownik zatrudniony na czas określony musi zostać poinformowany przez pracodawcę o przyczynach rozwiązania z nim umowy o pracę za wypowiedzeniem, jeśli informacji takiej udziela się pracownikowi zatrudnionemu na czas nieokreślony. Zdaniem TSUE polskie przepisy przewidujące wskazanie tych przyczyn jedynie pracownikom zatrudnionym na czas nieokreślony naruszają prawo podstawowe pracownika na czas określony do skutecznego środka prawnego. W Polsce dopiero od 26 kwietnia 2023 r w Kodeksie pracy istnieje obowiązek podawania przyczyny wypowiedzenia umowy o pracę zawartej na czas określony. Wcześniej przyczynę wypowiedzenia pracodawca musiał wskazywać tylko w przypadku rozwiązania umowy bez zachowania wypowiedzenia. 

  Ile wynosi przeciętne wynagrodzenie? Najnowsze dane GUS

  GUS zaprezentował dane o zatrudnieniu i wynagrodzeniach w sektorze przedsiębiorstw w styczniu 2024 roku.

  REKLAMA