REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Polityka, gospodarka i podatki

EM

REKLAMA

Barack Obama niedawno ogłosił, że kiedy zostanie prezydentem Stanów Zjednoczonych, wprowadzi specjalny podatek od nadzwyczajnych zysków firm paliwowych. Skutek szalonych cen ropy naftowej jest taki, że zyski firm paliwowych rosną niebotycznie, a za wszystko płaci konsument.

Wypada zauważyć, że pomysł demokratów na realizację postulatu sprawiedliwości społecznej nie jest oryginalny. Wprowadzenie specjalnego podatku zarządził prezydent Wenezueli Hugo Chavez już z początkiem bieżącego roku. Dowiedziałem się z pewnych źródeł, że zawansowane prace legislacyjne nad wprowadzeniem identycznego podatku toczą się między innymi w Czadzie, Gabonie oraz Algierii. Akcja znalazła naśladowców i w Europie. Tu za wprowadzeniem specjalnego podatku opowiadają się na przykład rządy Włoch, Francji czy Austrii.

REKLAMA

Autopromocja

Na razie na celowniku są jedynie producenci paliw. Ale niektórzy niezależni obserwatorzy słusznie podnoszą, że ostatnio nienotowane wcześniej zyski czerpią też inni, chociażby producenci żywności. Specjalne opodatkowanie innych branż jest zatem jak najbardziej zasadne. Trzeba przyznać, że na takim tle Polska wypada jako oaza swobód gospodarczych. Rząd Donalda Tuska nie planuje wprowadzania nowych podatków. Nie planuje też podwyżek już istniejących. Jedyne, co rząd planuje, to utrzymanie status quo. Tym samym plany ewentualnych obniżek również należy odłożyć ad acta. Nie będzie wobec tego podatku liniowego, obniżki akcyzy na benzynę też nie będzie. Poniekąd nie ma się czemu dziwić. Wbrew temu co w kilku wywiadach twierdził Zbigniew Chlebowski z PO, inflacja w kraju to nie tylko efekt polityki monetarnej banku centralnego. To również efekt polityki rządu. Ciekawymi doświadczeniami kilkunastu minionych miesięcy dysponuje Islandia. Prezes banku centralnego Islandii Eirikur Gudnason przyznał, że przyczyna dwucyfrowej inflacji leży po stronie popytowej.

Na wzrost popytu wpłynęły w szczególności takie zjawiska jak: nienaturalnie niski poziom bezrobocia, łatwość dostępu do kredytu oraz... nadmierne obniżki podatków. Niskie podatki jako czynnik inflacjogenny zidentyfikowano również w jednym z raportów OECD poświęconych sytuacji gospodarczej w Islandii. Doświadczenie Islandii zdaje się potwierdzać wcześniejsze rozważania teoretyków na temat zagadnienia wpływu podatków na inflację. Wniosek nasuwa się taki, że podatki można obniżać, a czasem nawet trzeba. Tyle że trzeba wiedzieć, kiedy i w jakim zakresie. Wygląda na to, że premier Donald Tusk i jego doradcy znają tę prawdę. Stąd przedwczesny wydaje się apel prezesa NBP Sławomira Skrzypka skierowany do rządu o to, aby ten podjął współpracę z bankiem centralnym. Współpraca miałaby się odbywać w trzech obszarach, w tym obszarze walki z inflacją.

Według Sławomira Skrzypka współpraca w walce z inflacją ma polegać na czymś, co zwie się policy-mix, tzn. na harmonizacji działań banku centralnego i rządu w zakresie polityki pieniężnej i fiskalnej. Nie można przerzucać się odpowiedzialnością, dodał prezes NBP. Tak, to słuszne postulaty. Jednak nie bardzo wiadomo, na czym konkretnie ma polegać policy-mix. W zakresie polityki fiskalnej rząd przecież działa. Tyle tylko, że poprzez zaniechanie. Ta charakterystyczna dla rządu metoda działania akurat w tym przypadka się sprawdza. Możliwe zatem, że rację mają ci, którzy wystąpienie prezesa NBP oceniają w kategoriach wyłącznie politycznych. Ale możliwe jest i to, że prezes NBP oczkuje od rządu czegoś więcej niż tylko zaniechania. W końcu podatki można też podnosić, czasem nawet trzeba, tylko trzeba wiedzieć kiedy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

MAREK BYTOF

doradca podatkowy w Kancelarii Taxways

(EM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

REKLAMA

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości obejmie nawet panele fotowoltaiczne. Takie zmiany już od 2025 roku

Zmiany w podatku od nieruchomości zmierzają do opodatkowania urządzeń energetycznych, np. paneli fotowoltaicznych. Budowle mają być opodatkowane jako całość techniczno-użytkowa. Podatkiem od nieruchomości (inaczej niż obecnie) już od 2025 roku objęte zostaną więc wszystkie elementów farmy fotowoltaicznej (w tym panele).

Zwrot podatku z Irlandii. Kto może dostać? Jak uzyskać?

Irlandia nadal jest popularnym kierunkiem emigracji zarobkowej dla Polaków. Tym bardziej zachęcamy gorąco do zapoznania się z przygotowanymi poniżej informacjami na temat rozliczenia podatku w tym kraju.

REKLAMA