REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Nareszcie amnestia podatkowa

EM

REKLAMA

Po wielu miesiącach oczekiwania 10 lipca Sejm uchwalił ustawę o tzw. amnestii podatkowej, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

dr JANUSZ FISZER

Autopromocja

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Regulacje zawarte w tej ustawie dotyczą dochodów uzyskanych w latach 2002-2007 przez polskich podatników za granicą i najogólniej mówiąc pozwalają na umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do tych podatników, którzy podatku w Polsce nie zapłacili, względnie na zwrot podatku tym, którzy podatek już zdążyli zapłacić.

Problem podatkowy, dla rozwiązania którego uchwalono tę ustawę, powstał na tle metody unikania podwójnego międzynarodowego opodatkowania zastosowanej w niektórych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę, w szczególności zaś ujawnił się w przypadku setek tysięcy polskich podatników czasowo pracujących w Wielkiej Brytanii i Holandii, ale także w Austrii, Belgii, Danii i Finlandii. W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z tymi państwami zastosowano tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia, powodującą potrzebę uiszczenia w Polsce podatku - w uproszczeniu mówiąc - w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem dochodowym już zapłaconym za granicą a podatkiem należnym w Polsce. Formalny obowiązek składania przez tych podatników rocznego zeznania podatkowego w Polsce, powiązany z koniecznością dopłacenia podatku, mimo że teoretycznie poprawny i zgodny z zasadami międzynarodowego prawa podatkowego - okazał się prawie niemożliwy do wyegzekwowania w stosunku do setek tysięcy podatników.

Nowa umowa z Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta 20 lipca 2006 r., która zamiast metody proporcjonalnego odliczenia wprowadziła korzystniejszą dla podatników metodę wyłączenia z progresją jako mechanizm unikania podwójnego opodatkowania stosowany wobec polskich podatników, rozwiązała problem jedynie częściowo, gdyż nowa regulacja dotyczy dochodów uzyskanych począwszy od 2007 roku, ale nie obejmuje lat wcześniejszych. Podobna zmiana została wprowadzona w drodze nowelizacji umowy z Austrią, dokonanej dodatkowym protokołem 4 lutego 2008 r. Jednak ta zmiana dotyczy dopiero dochodów uzyskanych począwszy od 2009 roku. Potrzeba więc było dodatkowej szczególnej regulacji prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec przedwyborczych obietnic szybkiego rozwiązania tego problemu kwestia amnestii podatkowej stała się więc swoistym testem wiarygodności nowego rządu i samego premiera. Pomimo pewnych początkowych wątpliwości prawnych co do formy i mechanizmu amnestii, w kwietniu rząd przyjął projekt ustawy, a w lipcu uchwalił ją - co ważne - jednogłośnie Sejm. Przykład tego zgodnego działania członków najwyższego ciała ustawodawczego powinien stać się modelem dla szybkiego i sprawnego rozwiązania innych kwestii podatkowych, w tym - od lat postulowanego odczuwalnego obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, idącego jeszcze dalej niż uchwalona już uprzednio obniżka obecnych stawek PIT do 18 i 32 proc., która wejdzie w życie od 1 stycznia 2009 r.

(EM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Obligacje skarbowe [marzec 2024 r.] - oprocentowanie i oferta obligacji oszczędnościowych (detalicznych)

  Ministerstwo Finansów w komunikacie z 23 lutego 2024 r. poinformowało o oprocentowaniu i ofercie obligacji oszczędnościowych Skarbu Państwa, które będą sprzedawane w marcu 2024 roku. Oprocentowanie tych obligacji nie zmieniło się w porównaniu do oferowanych w lutym br. Od 26 lutego br. można nabywać nową emisję obligacji skarbowych w drodze zamiany.

  Podatek od emisji CO2 w produkcji rolnej. Naukowcy obliczyli ile powinien wynosić

  W raporcie zamówionym przez rząd Danii eksperci zaproponowali wprowadzenie podatku od emisji CO2 w produkcji rolnej. Opłacie sprzeciwiają się rolnicy, a konsumenci obawiają się wzrostu cen mleka i mięsa.

  Składka na ubezpieczenie wypadkowe w 2024 roku - zmiany od 1 kwietnia. Obniżenie stopy procentowej składki dla 32 grup działalności

  Opublikowany 23 lutego 2024 r. projekt rozporządzenia Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zmieniającego rozporządzenie w sprawie różnicowania stopy procentowej składki na ubezpieczenie społeczne z tytułu wypadków przy pracy i chorób zawodowych w zależności od zagrożeń zawodowych i ich skutków przewiduje zmianę  kategorii ryzyka dla 32 grup działalności, dzięki czemu nastąpi obniżenie stopy procentowej składki na ubezpieczenie wypadkowe. Tylko w przypadku jednej grupy działalności nastąpi wzrost kategorii ryzyka i tym samym wzrost stopy procentowej składki wypadkowej. Zmiany będą obowiązywać od składek należnych za kwiecień 2024 r.

  Projekt ustawy o kryptoaktywach. Będzie nadzór nad rynkiem i ochrona inwestorów

  Projekt ustawy o kryptoaktywach przewiduje wprowadzenie nowych rozwiązań w obszarze sektora rynku kryptoaktywów, mających na celu realizację prawa unijnego, w szczególności w zakresie skutecznego nadzoru nad tym rynkiem i ochrony inwestorów. Ustawa, z pewnymi wyjątkami, ma wejść w życie z dniem 30 czerwca 2024 roku.

  Rada Ministrów zajmie się projektem nowelizacji ustawy o rachunkowości

  Nowe przepisy mają wprowadzić do polskiego porządku prawnego unijne przepisy, które nakładają na duże firmy obowiązek publikacji danych o zapłaconych podatkach.

  MF ujawniło plany dotyczące podatku Belki - nie zostanie zniesiony, a jedynie zmodyfikowany

  Nie będzie całkowitego zniesienia podatku Belki, a jedynie modyfikacja obowiązujących przepisów. Tak wynika z wypowiedzi Jarosława Nenemana, wiceministra finansów. Co czeka inwestorów i oszczędzających?

  VAT 2024: czy ujemny podatek należny zwiększa podatek naliczony?

  Należy wprowadzić przepis prawa o charakterze uściślającym, który w art. 29a ustawy o VAT dotyczącego podstawy opodatkowania, oraz w art. 86 ustawy o VAT wprowadzi uprawnienie do rozliczania w czasie ujemnego podatku należnego oraz nakaz takiego rozliczania ujemnego podatku naliczonego – postuluje prof. dr hab. Witold Modzelewski

  Dlaczego gospodarka strefy euro słabnie wobec USA od czasu wprowadzenia waluty euro?

  W ciągu 25 lat od wprowadzenia euro przewaga gospodarcza Stanów Zjednoczonych nad strefą euro zwiększyła się niemal trzykrotnie. W 1999 r. roku, kiedy wprowadzono walutę euro, gospodarka USA była o 11% większa niż gospodarka strefy euro pod względem parytetu siły nabywczej. Od tego czasu różnica ta wzrosła do 30% - piszą eksperci Allianz Trade w obszernym opracowaniu Allianz Research: „Europa wydaje się pozostawać w tyle za Stanami Zjednoczonymi na wielu frontach” w lutym 2024 r.

  Masz czteroletnie obligacje skarbowe indeksowane inflacją? Opłaca się teraz sprzedać i kupić nowe takie same

  Czteroletnie obligacje indeksowane inflacją otrzymają w marcu 2024 r. oprocentowanie niższe niż Ministerstwo Finansów oferuje za nowe papiery tego samego typu. Ze strony inwestorów racjonalnym działaniem byłoby umorzenie starszych serii i zakup nowych papierów. Konwersja może dotyczyć papierów o wartości około…  84 mld zł. Tak radzi w komentarzu z 23 lutego 2024 r. Emil Szweda z Obligacje.pl,

  Ile wynosi obecnie stopa bezrobocia? Co pokazują dane GUS?

  Stopa bezrobocia wynosząc w końcu stycznia 5,4% była o 0,3 pkt proc. wyższa niż miesiąc wcześniej - tak wynika z danych GUS. Na przełomie lutego i marca stopa bezrobocia może sięgać 5,4% - 5,5% przy liczbie bezrobotnych na poziomie 840 – 850 tys. osób.

  REKLAMA