REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Po wielu miesiącach oczekiwania 10 lipca Sejm uchwalił ustawę o tzw. amnestii podatkowej, czyli ustawę o szczególnych rozwiązaniach dla podatników uzyskujących niektóre przychody poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

dr JANUSZ FISZER

REKLAMA

Autopromocja

partner w Kancelarii Prawnej White & Case i docent UW

Regulacje zawarte w tej ustawie dotyczą dochodów uzyskanych w latach 2002-2007 przez polskich podatników za granicą i najogólniej mówiąc pozwalają na umorzenie zaległego podatku dochodowego od osób fizycznych w stosunku do tych podatników, którzy podatku w Polsce nie zapłacili, względnie na zwrot podatku tym, którzy podatek już zdążyli zapłacić.

Problem podatkowy, dla rozwiązania którego uchwalono tę ustawę, powstał na tle metody unikania podwójnego międzynarodowego opodatkowania zastosowanej w niektórych umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę, w szczególności zaś ujawnił się w przypadku setek tysięcy polskich podatników czasowo pracujących w Wielkiej Brytanii i Holandii, ale także w Austrii, Belgii, Danii i Finlandii. W umowach o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartych przez Polskę z tymi państwami zastosowano tzw. metodę proporcjonalnego odliczenia, powodującą potrzebę uiszczenia w Polsce podatku - w uproszczeniu mówiąc - w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem dochodowym już zapłaconym za granicą a podatkiem należnym w Polsce. Formalny obowiązek składania przez tych podatników rocznego zeznania podatkowego w Polsce, powiązany z koniecznością dopłacenia podatku, mimo że teoretycznie poprawny i zgodny z zasadami międzynarodowego prawa podatkowego - okazał się prawie niemożliwy do wyegzekwowania w stosunku do setek tysięcy podatników.

REKLAMA

Nowa umowa z Wielką Brytanią o unikaniu podwójnego opodatkowania zawarta 20 lipca 2006 r., która zamiast metody proporcjonalnego odliczenia wprowadziła korzystniejszą dla podatników metodę wyłączenia z progresją jako mechanizm unikania podwójnego opodatkowania stosowany wobec polskich podatników, rozwiązała problem jedynie częściowo, gdyż nowa regulacja dotyczy dochodów uzyskanych począwszy od 2007 roku, ale nie obejmuje lat wcześniejszych. Podobna zmiana została wprowadzona w drodze nowelizacji umowy z Austrią, dokonanej dodatkowym protokołem 4 lutego 2008 r. Jednak ta zmiana dotyczy dopiero dochodów uzyskanych począwszy od 2009 roku. Potrzeba więc było dodatkowej szczególnej regulacji prawnej.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wobec przedwyborczych obietnic szybkiego rozwiązania tego problemu kwestia amnestii podatkowej stała się więc swoistym testem wiarygodności nowego rządu i samego premiera. Pomimo pewnych początkowych wątpliwości prawnych co do formy i mechanizmu amnestii, w kwietniu rząd przyjął projekt ustawy, a w lipcu uchwalił ją - co ważne - jednogłośnie Sejm. Przykład tego zgodnego działania członków najwyższego ciała ustawodawczego powinien stać się modelem dla szybkiego i sprawnego rozwiązania innych kwestii podatkowych, w tym - od lat postulowanego odczuwalnego obniżenia stawek podatku dochodowego od osób fizycznych, idącego jeszcze dalej niż uchwalona już uprzednio obniżka obecnych stawek PIT do 18 i 32 proc., która wejdzie w życie od 1 stycznia 2009 r.

(EM)

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mały ZUS Plus przegrywa w sądzie. To jest bardzo ważny wyrok dla przedsiębiorców

Mały ZUS Plus - jak długo powinna trwać przerwa, po upływie której przedsiębiorca może ponownie skorzystać z niższych składek? Sąd Okręgowy w Gorzowie Wielkopolskim wydał pierwszy wyrok w tej sprawie, który jest korzystny dla przedsiębiorców.

Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

REKLAMA

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

REKLAMA

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

REKLAMA