REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Debata nad projektami nowelizacji VAT

REKLAMA

Sejm na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzył sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych dotyczące poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT przewidujących m.in. zwiększenie do 7 tys. zł możliwości dokonywania odliczeń przy nabyciu samochodów osobowych i uregulowanie niejasnych kwestii dotyczących umów zlecenia, o dzieło oraz autorskich. Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała komisja. W środę przeprowadzono też pierwsze czytanie - i skierowano do prac komisyjnych - obywatelski projekt zmiany ustawy zakładający obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce do 7 proc.

Podczas dyskusji nad sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych dotyczącej poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT zgłoszono wiele poprawek. I tak na przykład pos. Barbara Marianowska (PiS) zaproponowała doprecyzowanie przepisów dotyczących umów zlecenia i o dzieło zawieranych przez twórców i artystów. Poseł Grzegorz Woźny (SLD) zapowiedział, że Sojusz nie poprze zaproponowanych w projekcie nowelizacji rozwiązań dotyczących odliczeń od samochodów osobowych. Złożył własną poprawkę do przepisów regulujących tę kwestię.

REKLAMA

Autopromocja

Warto przypomnieć, że obecne przepisy zawarte w art. 86 ustawy o VAT stanowią m.in., że w przypadku nabycia samochodów osobowych, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku określonej w fakturze itd. – nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Projekt natomiast przewiduje, że w przypadku nabycia takich samochodów będzie można odliczyć maksymalnie 7 tys. zł (proponuje się jednocześnie skreślenie owych 50 proc.).

Podczas wczorajszej debaty pos. Zbigniew Chlebowski (PO) uznał, że projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie wielu korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Nie usunie jednak wszystkich błędnych przepisów znajdujących się w obecnej ustawie, a dotyczących np. kaucji gwarancyjnej. Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego, Sejm nowej kadencji będzie musiał napisać ustawę o VAT od nowa, obniżając jednocześnie podstawową stawkę VAT.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman przypomniał, że rząd początkowo był przeciwny poselskim propozycjom zmian w ustawie o VAT, udało się jednak uzyskać w tej kwestii kompromis. Wyraził nadzieję, że w przypadku uchwalenia zmian system będzie szczelny i nie dojdzie do uszczuplenia wpływów budżetowych. Wyraził jednak pogląd, że zaproponowane w projekcie rozwiązania dotyczące samochodów osobowych utrwalą problemy. – Należy wprowadzić lepsze rozwiązania od zaproponowanych przez komisję – powiedział Jarosław Neneman. Zdaniem wiceministra, Sejm następnej kadencji powinien raczej dążyć do poprawienia obecnej ustawy o VAT.
Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała Komisja Finansów Publicznych.

REKLAMA

Wczoraj przeprowadzono również w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce z 22 proc. do 7 proc. Projekt został zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Nasze Dziecko”. Podpisało się pod nim ponad 117 tys. osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Obecne przepisy o VAT są niesprawiedliwe i niepotrzebnie zagmatwane. Uważamy, że wszystkie ubrania dla dzieci powinny być objęte niższym VAT, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – uzasadniała w Sejmie cytowana przez PAP przedstawicielka Komitetu „Nasze Dziecko” Ilona Wójcik. Zdaniem wnioskodawców, obniżka podatku pomoże w powstrzymaniu degradacji materialnej rodzin. Obecnie preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmuje m.in. odzież niemowlęcą produkowaną z dzianin. Natomiast odzież niemowlęca produkowana z tkanin objęta jest 22-proc. stawką. Obywatelski projekt zakłada, by wszystkie ubranka dziecięce, dla dzieci do 150 cm wzrostu, objęte były preferencyjną stawką.

Posłowie generalnie poparli projekt, jednak wyrażano obawy, że obniżka VAT będzie niezgodna z prawem UE. Przyjęcie tej regulacji naraziłoby Polskę na sankcje ze strony UE. Opinie te potwierdziło Ministerstwo Finansów oraz Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu. Część jednak posłów uznała, że Polsce nie grożą ewentualne sankcje za obniżenie podatku, ponieważ UE sama rozpoczęła prace nad zmianą prawa w tym zakresie.

O tym, że projekt jest niezgodny z prawem UE, przekonywał w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wyjaśniał, że niektóre kraje Unii, np. Wielka Brytania, stosują preferencyjny VAT na ubrania dla dzieci, jednak wcześniej wynegocjowały na to zezwolenie. Wiceminister dodał, że według szacunków MF wprowadzenie proponowanych preferencji może zmniejszyć wpływy budżetowe o około 220 – 300 mln zł. Jarosław Neneman ostrzegł, że wprowadzenie limitu dotyczącego wspomnianych 150 cm wzrostu może prowadzić do różnych patologii mających na celu korzystanie z preferencji.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o VAT został skierowany przez Sejm do dalszych prac komisyjnych.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA