REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Debata nad projektami nowelizacji VAT

REKLAMA

Sejm na wczorajszym posiedzeniu rozpatrzył sprawozdanie Komisji Finansów Publicznych dotyczące poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT przewidujących m.in. zwiększenie do 7 tys. zł możliwości dokonywania odliczeń przy nabyciu samochodów osobowych i uregulowanie niejasnych kwestii dotyczących umów zlecenia, o dzieło oraz autorskich. Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała komisja. W środę przeprowadzono też pierwsze czytanie - i skierowano do prac komisyjnych - obywatelski projekt zmiany ustawy zakładający obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce do 7 proc.

Podczas dyskusji nad sprawozdaniem Komisji Finansów Publicznych dotyczącej poselskich propozycji nowelizacji ustawy o VAT zgłoszono wiele poprawek. I tak na przykład pos. Barbara Marianowska (PiS) zaproponowała doprecyzowanie przepisów dotyczących umów zlecenia i o dzieło zawieranych przez twórców i artystów. Poseł Grzegorz Woźny (SLD) zapowiedział, że Sojusz nie poprze zaproponowanych w projekcie nowelizacji rozwiązań dotyczących odliczeń od samochodów osobowych. Złożył własną poprawkę do przepisów regulujących tę kwestię.

Autopromocja

Warto przypomnieć, że obecne przepisy zawarte w art. 86 ustawy o VAT stanowią m.in., że w przypadku nabycia samochodów osobowych, kwotę podatku naliczonego stanowi 50 proc. kwoty podatku określonej w fakturze itd. – nie więcej jednak niż 5 tys. zł. Projekt natomiast przewiduje, że w przypadku nabycia takich samochodów będzie można odliczyć maksymalnie 7 tys. zł (proponuje się jednocześnie skreślenie owych 50 proc.).

Podczas wczorajszej debaty pos. Zbigniew Chlebowski (PO) uznał, że projekt nowelizacji przewiduje wprowadzenie wielu korzystnych dla przedsiębiorców rozwiązań. Nie usunie jednak wszystkich błędnych przepisów znajdujących się w obecnej ustawie, a dotyczących np. kaucji gwarancyjnej. Zdaniem Zbigniewa Chlebowskiego, Sejm nowej kadencji będzie musiał napisać ustawę o VAT od nowa, obniżając jednocześnie podstawową stawkę VAT.

Wiceminister finansów Jarosław Neneman przypomniał, że rząd początkowo był przeciwny poselskim propozycjom zmian w ustawie o VAT, udało się jednak uzyskać w tej kwestii kompromis. Wyraził nadzieję, że w przypadku uchwalenia zmian system będzie szczelny i nie dojdzie do uszczuplenia wpływów budżetowych. Wyraził jednak pogląd, że zaproponowane w projekcie rozwiązania dotyczące samochodów osobowych utrwalą problemy. – Należy wprowadzić lepsze rozwiązania od zaproponowanych przez komisję – powiedział Jarosław Neneman. Zdaniem wiceministra, Sejm następnej kadencji powinien raczej dążyć do poprawienia obecnej ustawy o VAT.
Nad zgłoszonymi w czasie debaty poprawkami będzie pracowała Komisja Finansów Publicznych.

Wczoraj przeprowadzono również w Sejmie pierwsze czytanie obywatelskiego projektu nowelizacji ustawy o podatku od towarów i usług, który zakłada obniżenie stawki VAT na wszystkie ubranka dziecięce z 22 proc. do 7 proc. Projekt został zgłoszony przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Nasze Dziecko”. Podpisało się pod nim ponad 117 tys. osób.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

– Obecne przepisy o VAT są niesprawiedliwe i niepotrzebnie zagmatwane. Uważamy, że wszystkie ubrania dla dzieci powinny być objęte niższym VAT, niezależnie od materiału, z jakiego zostały wykonane – uzasadniała w Sejmie cytowana przez PAP przedstawicielka Komitetu „Nasze Dziecko” Ilona Wójcik. Zdaniem wnioskodawców, obniżka podatku pomoże w powstrzymaniu degradacji materialnej rodzin. Obecnie preferencyjna 7-proc. stawka VAT obejmuje m.in. odzież niemowlęcą produkowaną z dzianin. Natomiast odzież niemowlęca produkowana z tkanin objęta jest 22-proc. stawką. Obywatelski projekt zakłada, by wszystkie ubranka dziecięce, dla dzieci do 150 cm wzrostu, objęte były preferencyjną stawką.

Posłowie generalnie poparli projekt, jednak wyrażano obawy, że obniżka VAT będzie niezgodna z prawem UE. Przyjęcie tej regulacji naraziłoby Polskę na sankcje ze strony UE. Opinie te potwierdziło Ministerstwo Finansów oraz Biuro Studiów i Ekspertyz Sejmu. Część jednak posłów uznała, że Polsce nie grożą ewentualne sankcje za obniżenie podatku, ponieważ UE sama rozpoczęła prace nad zmianą prawa w tym zakresie.

O tym, że projekt jest niezgodny z prawem UE, przekonywał w Sejmie wiceminister finansów Jarosław Neneman. Wyjaśniał, że niektóre kraje Unii, np. Wielka Brytania, stosują preferencyjny VAT na ubrania dla dzieci, jednak wcześniej wynegocjowały na to zezwolenie. Wiceminister dodał, że według szacunków MF wprowadzenie proponowanych preferencji może zmniejszyć wpływy budżetowe o około 220 – 300 mln zł. Jarosław Neneman ostrzegł, że wprowadzenie limitu dotyczącego wspomnianych 150 cm wzrostu może prowadzić do różnych patologii mających na celu korzystanie z preferencji.

Obywatelski projekt nowelizacji ustawy o VAT został skierowany przez Sejm do dalszych prac komisyjnych.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  E-faktury będą obowiązkowe w całej Unii Europejskiej. Czy KSeF przygotuje polskich przedsiębiorców?

  E-faktury będą obowiązywały w całej Unii Europejskiej. Od 1 stycznia 2024 roku państwa członkowskie UE będą mogły nałożyć na podatników obowiązek wystawiania faktu elektronicznych bez konieczności uzyskania decyzji derogacyjnej od KE. Od 2028 roku to rozwiązanie powinno być obligatoryjne w całej Unii Europejskiej, data nie jest jednak potwierdzona. System zaprezentowany przez Komisję Europejską określany jest jako VAT in Digital Age (ViDA). Ma on na celu dostosowanie obecnego systemu rozliczeń VAT do współczesnych wyzwań ery cyfrowej.

  Projekt objaśnień podatku u źródła (WHT) wciąż wzbudza wątpliwości

  Obecny projekt objaśnień jest już kolejnym projektem, który ma definiować zagadnienia podatku WHT i obejmuje przepisy obowiązujące od początku 2022 r. Pierwszy projekt ujrzał światło dzienne w czerwcu 2019 r., jednak nigdy nie wszedł w życie. Nowy projekt objaśnień WHT budzi jednak nowe wątpliwości w zakresie interpretowania i stosowania przepisów w zakresie WHT, co przy jednoczesnym wzroście kontroli wśród podatników w zakresie tego podatku rodzi dodatkowe obawy. 

  Zerowy VAT na żywność w I kwartale 2024 r. Jest rozporządzenie!

  Rozporządzenie w sprawie zerowego VAT na żywność w I kwartale 2024 r. zostało dzisiaj po południu opublikowane w Dzienniku Ustaw.

  Na co płatnicy WHT muszą uważać składając oświadczenie WH-OSC? Jakie błędy są najczęściej popełniane?

  Ustawa o Polskim Ładzie 1 stycznia 2022 r.  wprowadziła mechanizm pay & refund w rozliczeniach z tytułu podatku u źródła (WHT). Mechanizmem objęte zostały należności z tytułu dywidend, odsetek i należności licencyjnych, wypłacanych na rzecz jednego podmiotu powiązanego, których łączna kwota przekracza 2 mln zł w roku podatkowym. Co istotne, w odniesieniu do nadwyżki ponad 2 mln zł nie przewidziano możliwości zastosowania zwolnienia z ustawy o CIT ani preferencji wynikających z umów o unikaniu podwójnego opodatkowania. 

  Kiedy nie trzeba zgłaszać darowizny?

  Zastanawiasz się, czy musisz składać formularz SD-Z2, aby zgłosić otrzymaną od rodziny darowiznę. Wyjaśniamy, kiedy nie trzeba tego robić. A gdy zajdzie taka konieczność, podajemy informację, jak można dokonać tego przez internet, korzystając z usług rządowych.

  Akcyjny (opcyjny) program motywacyjny ESOP - projektowanie i wdrażanie

  Co to jest akcyjny (opcyjny) program motywacyjny (menedżerski) ESOP? - idea, korzyści, koszty oraz skutki

  Ile aktualnie wynosi wartość oficjalnych aktywów rezerwowych Polski?

  Oficjalne aktywa rezerwowe Polski to 170,9 mld euro, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 186,7 mld - poinformował dzisiaj Narodowy Bank Polski. Są to dane na koniec listopada 2023 r.

  Taryfa celna 2024 - opublikowano Wspólną Taryfę Celną i tablice korelacyjne na przyszły rok oraz listy nowych i usuniętych kodów CN

  Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że w Dzienniku Urzędowym Unii Europejskiej serii L z 31 października 2023 roku zostało opublikowane rozporządzenie wykonawcze Komisji (UE) 2023/2364 z 26 września 2023 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (EWG) nr 2658/87 w sprawie nomenklatury taryfowej i statystycznej oraz w sprawie Wspólnej Taryfy Celnej. Rozporządzenie to stosuje się od 1 stycznia 2024 roku.

  Tabela kursów średnich NBP z 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 7 grudnia 2023 roku - nr 237/A/NBP/2023. Kurs euro w tym dniu to 4,3334 zł.

  Wnioski WIS, WIA i WIP wyłącznie elektronicznie od 1 stycznia 2024 roku

  Ministerstwo Finansów poinformowało, że od 1 stycznia 2024 r. będzie można składać elektronicznie wnioski o wydanie wiążących informacji stawkowych (WIS), wnioski o wydanie wiążących informacji akcyzowych (WIA) i wnioski o wydanie wiążących informacji o pochodzeniu (WIP). Wnioski o wydanie WIS będą składane w serwisie e-Urząd Skarbowy a wnioski o wydanie WIA i WIP na portalu PUESC.

  REKLAMA