reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Celnicy zostaną pozbawieni możliwości kontroli na dowód

Celnicy zostaną pozbawieni możliwości kontroli na dowód

ZMIANA PRAWA - Kontrole celne mają się odbywać po okazaniu upoważnienia i legitymacji służbowej. Dowód osobisty nie będzie mógł zastąpić legitymacji.


Przygotowując drugą część nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, wywiązaliśmy się ze swoich zobowiązań i obietnic złożonych polskim przedsiębiorcom. Teraz łatwiej będzie można założyć i prowadzić firmę, nie obawiając się uciążliwych kontroli - powiedział wiceminister gospodarki Adam Szejnfeld.

Służyć temu mają między innymi zmiany w ustawie o Służbie Celnej zawarte w projekcie nowelizacji ustawy o swobodzie działalności gospodarczej, który przygotowało Ministerstwo Gospodarki. Na razie znajduje się on w uzgodnieniach międzyresortowych.

Nieobecność kontrolowanego

Uprawnienie funkcjonariuszy celnych, umożliwiające kontrolę na dowód, będzie wykreślone z ustawy o Służbie Celnej. Obecnie przy kontroli funkcjonariusz celny lub pracownik organu celnego są obowiązani okazać kontrolowanemu upoważnienie do przeprowadzenia kontroli oraz legitymację służbową lub dowód osobisty, jeżeli kontrolujący nie ma obowiązku posiadania legitymacji.

Uchylone będzie także uprawnienie do przeprowadzenia kontroli celnej podczas nieobecności kontrolowanego. Teraz taka kontrola może być przeprowadzona, gdy upoważnienie oraz legitymacja służbowa okazywane są pracownikowi lub osobie czynnej w miejscu wszczęcia kontroli.

Czynności kontroli celnej dokonywane są natomiast w obecności przywołanego świadka (świadek nie musi być obecny przy czynnościach kontroli celnej dotyczących przeprowadzenia dowodu z ksiąg, ewidencji, zapisków lub innych dokumentów). Po zmianach funkcjonariusze nie będą mieli już takich uprawnień. Proponowane zmiany wprowadzają też do ustawy przepisy, które określają, jakie elementy musi zawierać upoważnienie do przeprowadzenia kontroli.

Zmiany nastąpią w kontrolach legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności przez cudzoziemców, powierzania wykonywania pracy i innej pracy zarobkowej cudzoziemcom.

Ograniczenia kontroli

Tutaj zostanie zlikwidowany przepis, który dawał prawo funkcjonariuszom celnym do przeprowadzenia kontroli bez uprzedzenia o każdej porze dnia i nocy. Kontrolujący są obowiązani do okazania legitymacji służbowych i upoważnienia. Zmniejszono także czas doręczenia upoważnienia do kontroli z siedmiu do trzech dni, gdy kontrola w zakresie wykonywania pracy przez cudzoziemców jest przeprowadzana wyłącznie na podstawie legitymacji służbowej. Pozostawiono możliwość takiej kontroli, gdy okoliczności faktyczne uzasadniają niezwłoczne podjęcie kontroli. W przypadku gdy kontrolowany będzie przedsiębiorcą, otrzyma upoważnienie nie później niż w terminie trzech dni od podjęcia kontroli. Inne zmiany mają charakter redakcyjny.

Do ustawy zostały przeniesione przepisy dotyczące legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności przez cudzoziemców, powierzania wykonywania pracy i innej pracy zarobkowej cudzoziemcom, które obecnie znajdują się w rozporządzeniu wykonawczym.

CO BĘDZIE ZAWIERAĆ UPOWAŻNIENIE

Upoważnienie do kontroli celnej będzie zawierać co najmniej:

• wskazanie podstawy prawnej

• oznaczenie organu kontroli

•datę i miejsce wystawienia

• imię i nazwisko pracownika organu kontroli uprawnionego do wykonania kontroli oraz numer jego legitymacji służbowej

•firmę przedsiębiorcy objętego kontrolą

• określenie zakresu przedmiotowego kontroli

• wskazanie daty rozpoczęcia i przewidywanego terminu zakończenia kontroli

• podpis osoby udzielającej upoważnienia z podaniem zajmowanego stanowiska lub funkcji

• pouczenie o prawach i obowiązkach kontrolowanego przedsiębiorcy.

BOGDAN ŚWIĄDER

bogdan.swiader@infor.pl

reklama

Czytaj także

Autor:

Źródło:

GP
Jak przygotować się do zmian 2021. Podatki. Rachunkowość. Prawo pracy. ZUS47.20 zł
reklama

Narzędzia księgowego

reklama
reklama

POLECANE

reklama
reklama

Ostatnio na forum

reklama

Nowy JPK_VAT

Oznaczenia dostawy towarów i świadczenia usług (kody GTU) w nowym JPK_VAT z deklaracją

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Kredytmarket

Kredyty online dla małych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama