Zawieszenie działalności wstrzymuje amortyzację
REKLAMA
Ustawodawca, umożliwiając podatnikom zawieszenie prowadzenia działalności gospodarczej zakłada, że w czasie takiego zawieszenia należące do nich środki trwałe z reguły nie będą wykorzystywane. Jak wyjaśnia Marcin Sikora, doradca podatkowy w Kancelarii Sikora i Wspólnicy, w związku z tym nowelizacja ustawy o swobodzie działalności gospodarczej z 10 lipca 2008 r. wprowadziła zmiany w art. 22c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz art. 16c pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zgodnie z nowymi przepisami nie będą podlegać amortyzacji składniki majątku, które nie będą używane na skutek zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej. Zdaniem eksperta przepis ten wzbudzić może jednak pewne kontrowersje.
REKLAMA
- W okresie zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej przedsiębiorca co do zasady nie będzie mógł wykonywać działalności gospodarczej i osiągać bieżących przychodów z tej działalności. Jednakże będzie miał prawo, m.in. do wykonywania wszelkich czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów - zwraca uwagę Marcin Sikora.
W ocenie naszego rozmówcy, analizując nowe brzmienie przepisów podatkowych, można dojść do wniosku, że zakaz amortyzacji w okresie zawieszenia działalności gospodarczej dotyczy tylko sytuacji, gdy w okresie tym środki trwałe nie będą wykorzystywane.
Nie jest to więc zakaz automatycznie powodujący wyłączenie możliwości amortyzacji w przypadku zawieszenia.
- Jeżeli określony środek trwały służyłby wyłącznie do czynności niezbędnych do zachowania lub zabezpieczenia źródeł przychodów, wówczas mógłby być amortyzowany - twierdzi Marcin Sikora.
Ekspert podkreśla, że w przypadku jednak niewykorzystywania środków trwałych w okresie zawieszenia składniki te nie będą podlegać amortyzacji od miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano zawieszenia działalności gospodarczej.
- Dotyczyć to będzie również sytuacji, gdy środki te byłyby wykorzystywane do bieżącej działalności i osiągania przychodów w okresie zawieszenia - mówi Marcin Sikora.
Ustawa przewidująca nowe regulacje została podpisana przez prezydenta. Wejdzie w życie po upływie 45 dni od dnia ogłoszenia.
3,5 tys. zł wynosi wartość środków trwałych, powyżej której podlegają one amortyzacji
MAGDALENA MAJKOWSKA
magdalena.majkowska@infor.pl
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat