REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany VAT najwcześniej w maju

REKLAMA

Nowe zasady odliczeń VAT od samochodów i ulga na złe długi nie wejdą w życie 1 kwietnia, jak planowali posłowie. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o VAT dopiero 31 marca.

Na zmiany w ustawie o VAT z niecierpliwością czekają przedsiębiorcy. Mimo że prace nad nowelizacją trwają od niemal roku, dopiero ostatnio nabrały tempa. W środę na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu, w czwartek posłowie Komisji Finansów Publicznych przyjęli część zgłoszonych poprawek (zwłaszcza te popierane przez rząd), by w piątek nowelizację poddać pod głosowanie w trzecim czytaniu. Sejm przyjął nowelizację, odrzucając większość propozycji zgłoszonych przez opozycję. Okazuje się jednak, że mimo przyspieszenia prac nad zmianami w VAT, datę ich wejścia w życie zaplanowano zbyt optymistycznie. Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać 1 kwietnia. Do tego czasu musi się nią zająć jeszcze Senat i podpisać prezydent. – Jeżeli Senat będzie chciał wprowadzić swoje poprawki, to raczej nie ma szans na to, by ustawa zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia. Senat będzie musiał zmienić termin wejścia w życie nowelizacji. Będzie dobrze, jeżeli zmiany wejdą w życie 1 maja, po roku obowiązywania przepisów w obecnym kształcie. Jeśli Senat poprawek nie zgłosi, nowelizacja może wejść w życie 1 kwietnia – uważa poseł Artur Zawisza z PiS.

Autopromocja

Okazuje się jednak, że termin 1 kwietnia jest mało prawdopodobny, nawet jeżeli Senat nie będzie miał zastrzeżeń do ustawy i przyjmie ją bez poprawek. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 16, 17 i 18 marca. W planie nie ma jednak prac nad nowelizacją ustawy o VAT, chociaż – jak dowiedzieliśmy się w kancelarii Senatu – porządek obrad można zmieniać.

– Następne posiedzenie Senatu zaplanowano na 31 marca. Wtedy też pod obrady ma trafić przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT – informuje Joanna Nowaczyk z Działu Posiedzeń Senatu.

Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ najpierw projektem będzie się musiała zająć senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych. Najbliższe jej posiedzenie wyznaczono na 15 kwietnia, ale w porządku obrad nie ma ustawy o VAT. Komisja nie zdąży więc przygotować sprawozdania przed posiedzeniem Senatu. Senat będzie zatem musiał zmienić datę wejścia w życie zmian w VAT. Nie wiadomo, jaki nowy termin wybierze.

Ustawa wprowadza m.in. nowe zasady odliczeń VAT od samochodów kupowanych na potrzeby firm, ulgę na złe długi i wyłącza z opodatkowania wynagrodzenia pracowników zatrudnianych na umowę zlecenia i o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sejm nie przyjął natomiast poprawek opozycji zakładających m.in. obniżenie VAT na ubranka dziecięce.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  REKLAMA