REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany VAT najwcześniej w maju

REKLAMA

Nowe zasady odliczeń VAT od samochodów i ulga na złe długi nie wejdą w życie 1 kwietnia, jak planowali posłowie. Senat zajmie się nowelizacją ustawy o VAT dopiero 31 marca.

Na zmiany w ustawie o VAT z niecierpliwością czekają przedsiębiorcy. Mimo że prace nad nowelizacją trwają od niemal roku, dopiero ostatnio nabrały tempa. W środę na posiedzeniu Sejmu odbyło się drugie czytanie projektu, w czwartek posłowie Komisji Finansów Publicznych przyjęli część zgłoszonych poprawek (zwłaszcza te popierane przez rząd), by w piątek nowelizację poddać pod głosowanie w trzecim czytaniu. Sejm przyjął nowelizację, odrzucając większość propozycji zgłoszonych przez opozycję. Okazuje się jednak, że mimo przyspieszenia prac nad zmianami w VAT, datę ich wejścia w życie zaplanowano zbyt optymistycznie. Zgodnie z projektem ustawa ma zacząć obowiązywać 1 kwietnia. Do tego czasu musi się nią zająć jeszcze Senat i podpisać prezydent. – Jeżeli Senat będzie chciał wprowadzić swoje poprawki, to raczej nie ma szans na to, by ustawa zaczęła obowiązywać od 1 kwietnia. Senat będzie musiał zmienić termin wejścia w życie nowelizacji. Będzie dobrze, jeżeli zmiany wejdą w życie 1 maja, po roku obowiązywania przepisów w obecnym kształcie. Jeśli Senat poprawek nie zgłosi, nowelizacja może wejść w życie 1 kwietnia – uważa poseł Artur Zawisza z PiS.

REKLAMA

Autopromocja

Okazuje się jednak, że termin 1 kwietnia jest mało prawdopodobny, nawet jeżeli Senat nie będzie miał zastrzeżeń do ustawy i przyjmie ją bez poprawek. Najbliższe posiedzenie Senatu zaplanowano na 16, 17 i 18 marca. W planie nie ma jednak prac nad nowelizacją ustawy o VAT, chociaż – jak dowiedzieliśmy się w kancelarii Senatu – porządek obrad można zmieniać.

– Następne posiedzenie Senatu zaplanowano na 31 marca. Wtedy też pod obrady ma trafić przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy o VAT – informuje Joanna Nowaczyk z Działu Posiedzeń Senatu.

Dlaczego nie wcześniej? Ponieważ najpierw projektem będzie się musiała zająć senacka Komisja Gospodarki i Finansów Publicznych. Najbliższe jej posiedzenie wyznaczono na 15 kwietnia, ale w porządku obrad nie ma ustawy o VAT. Komisja nie zdąży więc przygotować sprawozdania przed posiedzeniem Senatu. Senat będzie zatem musiał zmienić datę wejścia w życie zmian w VAT. Nie wiadomo, jaki nowy termin wybierze.

Ustawa wprowadza m.in. nowe zasady odliczeń VAT od samochodów kupowanych na potrzeby firm, ulgę na złe długi i wyłącza z opodatkowania wynagrodzenia pracowników zatrudnianych na umowę zlecenia i o dzieło.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Sejm nie przyjął natomiast poprawek opozycji zakładających m.in. obniżenie VAT na ubranka dziecięce.

Marcin Musiał
Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Zmiany w Ordynacji podatkowej 2024. Likwidacja terminu na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty podatku po wyroku TSUE i TK, rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pisma

Likwidacja ograniczenia czasowego na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty powstałej w wyniku orzeczenia TSUE lub TK oraz rozszerzenie zakresu domniemania zachowania terminu doręczenia pism do organów podatkowych – to najważniejsze nowości zawarte w projekcie nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilku innych ustaw, który został opublikowany 14 czerwca 2024 r. Nowe przepisy mają wejść w życie w terminie 14 dni od dnia ogłoszenia, a więc najprawdopodobniej jeszcze w 2024 roku.

Zmiany w VAT. Uproszczenia dla drobnych przedsiębiorców korzystających ze zwolnienia z VAT

Szykują się zmiany w VAT. Małe firmy będą miały możliwość korzystania ze zwolnienia z VAT w innych krajach UE niż ten, w którym mają siedzibę. Tak wynika z planowanej nowelizacji ustawy o VAT. Dotyczy to zarówno firm z Polski, jak i z innych krajów członkowskich UE.

Dotacje dla śląskich przedsiębiorców na transformację działalności w 2024 roku. Od kiedy nabór wniosków?

W dniu 27 czerwca 2024 r. powinien zostać uruchomiony nabór wniosków o dofinansowanie dla projektów badawczo-rozwojowych, planowanych do realizacji przez przedsiębiorstwa prowadzące działalność w województwie śląskim. 

Komisja Europejska uruchamia wobec Polski procedurę nadmiernego deficytu. Otwarcie możliwe w lipcu 2024 r. Jakie skutki? Co dalej?

Komisja Europejska poinformowała 19 czerwca 2024 r., że jej zdaniem uzasadnione jest otwarcie procedury nadmiernego deficytu m.in. wobec siedmiu państw członkowskich UE (w tym Polski) i zamierza zaproponować Radzie UE jej otwarcie w lipcu br. Zdaniem ekspertów banku PKO BP to sygnał, że m.in. nie ma przestrzeni do zwiększania wydatków budżetowych.

REKLAMA

Unijna Odprawa Scentralizowana w Imporcie (CCI), Faza 1. Kurs e-learningowy Komisji Europejskiej

Departament Ceł Ministerstwa Finansów poinformował, że Komisja Europejska przygotowała moduł e-learningowy opisujący założenia "Unijnej Odprawy Scentralizowanej w Imporcie (CCI), Faza 1" w ramach Unijnego Kodeksu Celnego. 

Projekt zmian w składce zdrowotnej. Już wiemy kiedy trafi do Sejmu

Projekt zmian składki zdrowotnej i uproszczenia sposobu jej wyliczania powinien trafić do Sejmu po wakacjach. Natomiast jeszcze przed wakacjami sejmowymi minister finansów Andrzej Domański ma spotkać się z Lewicą w celu ostatecznego uzgodnienia propozycji zawartych w projekcie.

Wyrok TSUE dot. nadpłaty VAT. Prawo do zwrotu nadpłaconego podatku wskutek błędnej ewidencji sprzedaży na kasie fiskalnej

TSUE w wyroku z 21 marca 2024 r. zapadłym w sprawie C‑606/22 orzekł, że wykazanie nadpłaty podatku VAT i dochodzenie jej zwrotu dopuszczalne jest również wtedy, gdy sprzedaż z zawyżoną stawką VATu odbywała się na rzecz konsumentów na podstawie paragonów z kas rejestrujących (fiskalnych), a więc nie wyłącznie wówczas, gdy wystawiano faktury. Naczelny Sąd Administracyjny - w oczekiwaniu na powyższe orzeczenie - zawiesił kilka prowadzonych postępowań. Po wyroku TSUE postępowania te zostały podjęte na nowo i oczekują na rozstrzygnięcia.

W bankomacie Euronetu wypłacisz maksymalnie jednorazowo 200 zł (tylko 18 czerwca). Dlaczego? To akcja protestacyjna

We wtorek 18 czerwca 2024 r. w bankomatach Euronetu można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł. Wprowadzone ograniczenie to akcja protestacyjna Euronetu, która - jak powiedział PAP prezes Euronet Polska Marek Szafirski - ma zwrócić uwagę na sytuację operatorów bankomatów.

REKLAMA

Miesięczne dofinansowanie do wynagrodzeń niepełnosprawnych pracowników. MRPiPS przygotował zmianę rozporządzenia

Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotował 13 czerwca 2024 r. projekt zmieniający rozporządzenie w sprawie dofinansowania do wynagrodzeń pracowników niepełnosprawnych, który ma wejść w życie przed 1 lipca 2024 r. Co się zmieni?

Karty przedpłacone - jak rozliczać w VAT. Czy tak samo jak bony?

Aktualnie w obrocie gospodarczym często można się spotkać z różnego rodzaju kartami przedpłaconymi. Jak takie karty przedpłacone należy rozliczać dla celów VAT? Czy może tak samo jak bony (towarowe i usługowe)? A także czy niewykorzystane środki na kartach przedpłaconych należy opodatkować VAT?

REKLAMA