Fiskus chce zwiększyć limit zwolnienia VAT od 2010 roku
REKLAMA
ZMIANA PRAWA
REKLAMA
Nawet 700 tys. podmiotów mogłoby skorzystać na podwyższeniu limitu zwolnienia podmiotowego VAT z obecnych 50 tys. zł do 30 tys. euro (około 100 tys. zł) - wynika z szacunków przedstawionych przez wiceministra finansów Ludwika Koteckiego. Zapowiedział on także, że resort wystąpi z wnioskiem o zwiększenie limitu do Komisji Europejskiej. Jakie mamy szanse na zgodę KE?
Eksperci zwracają uwagę, że większość krajów posiada derogacje pozwalające na stosowanie wyższych limitów (np. Czechy i Węgry), a zatem Polska powinna uzyskać zgodę Komisji Europejskiej na zwiększenie limitu.
- Wydaje się, że uzyskanie zgody Komisji Europejskiej nie powinno stanowić problemu, ponieważ to będzie dotyczyło obrotu wewnętrznego. Większość podmiotów generujących obrót w wysokości 20-30 tys. euro prowadzi działalność na rynkach lokalnych, w małej skali - mówi Tomasz Michalik, doradca podatkowy MDDP Michalik, Dłuska, Dziedzic i Partnerzy.
Obecny limit zwolnienia na poziomie 50 tys. zł dotyczy bardzo wąskiej grupy podatników, których można nazwać mikroprzedsiębiorcami. Zwiększenie limitu zwolnienia oznaczałoby zatem duże wsparcie dla takich firm, ale także dla firm, w których wystąpiła sprzedaż w wysokości 20-30 tys. euro.
Aby wprowadzić wyższy limit zwolnienia, Polska musi przejść procedurę, która wynika z art. 395 Dyrektywy VAT 2006/112/WE. Zgodnie z tym przepisem procedura uzyskania zgody KE trwa osiem miesięcy od daty otrzymania wniosku od państwa członkowskiego, pod warunkiem złożenia wszystkich niezbędnych informacji.
Minister Ludwik Kotecki zwracał jednak uwagę, że resort nigdy jeszcze nie przygotowywał takiego wniosku, a zatem nie wiadomo na razie, ile potrwa kompletowanie dokumentów.
Zdaniem Tomasza Michalika, jeśli Polska złoży wniosek z pełną dokumentacją do końca tego roku, to może uzyskać stanowisko KE na koniec 2009 r.
Ważne!
Procedura uzyskania zgody Komisji Europejskiej na zwiększenie limitu zwolnienia podmiotowego w VAT trwa osiem miesięcy od daty otrzymania od państwa członkowskiego wniosku wraz z kompletem dokumentów
ŁUKASZ ZALEWSKI
lukasz.zalewski@infor.pl
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat
REKLAMA