REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zmiany w przekazywaniu 1 proc. mogą zwiększyć efektywność

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 2009 r. nastąpią zmiany w zasadach przekazywania 1 proc. podatku dla organizacji PP. Wiele zmian jest korzystnych jednak nie wszystkie.

Anna Mazgal z Pozarządowego Biura Rzecznictwa i Interwencji Ogólnopolskiej Federacji Organizacji Pozarządowych

REKLAMA

Autopromocja

• W 2007 roku przekazanie 1 proc. podatku było rekordowe. 99,54 proc. organizacji otrzymało wsparcie. Na co organizacje przeznaczają te wpłaty?

- Prawdopodobnie trudniej byłoby wskazać cel, którego organizacje nie wspierają ze środków 1proc. Organizacje wykorzystują te środki na pomoc osobom w potrzebie, zwiększają dostęp do świadczeń medycznych, edukacji, nauki i kultury. Być może świadomość, że tak właśnie pożytkowane są pieniądze z 1 proc. podatku, stanowi główną motywację dla korzystania z tego mechanizmu przez darczyńców.

• Czy cel przeznaczenia pieniędzy z 1 proc. wybiera tylko organizacja?

- Decyzja co do spożytkowania pieniędzy należy do organizacji. Oczywiście, jeśli podatnik wskaże konkretny program, organizacja powinna trzymać się tego wskazania; jeśli jednak zbierze dostateczną ilość funduszy, ma prawo zdecydować o innym, racjonalnym ich przeznaczeniu. Taka jest istota tego mechanizmu. Organizacje cenią sobie te środki, właśnie ze względu na tę swobodę decyzji, bo mogą wykorzystać je na te działania, na które jest im trudno uzyskać fundusze z innych źródeł. Decyzja o przekazaniu 1 proc. jest zatem wyrazem zaufania do organizacji, że ta dobrze je zagospodaruje.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

• Od przyszłego roku zmienią się przepisy w zakresie przekazywania 1 proc. podatku. Czy planowane rozwiązania są dobre?

- W propozycji zmian w procedurze odprowadzania 1 proc. wiele z postulatów organizacji zostało uwzględnionych. Postulowaliśmy m.in. umożliwienie przekazywania 1 proc. wszystkim uprawnionym organizacjom pożytku publicznego, nie zaś tylko tym zarejestrowanym do 30 listopada roku, za który składane jest zeznanie. Projekt przewiduje takie rozwiązanie. Rejestr będzie elektroniczny, więc jego uaktualnianie i przeszukiwanie będzie łatwiejsze.

Niestety, nie uwzględniono postulowanej możliwości przekazywania 1 proc. na więcej niż jedną organizację. Inną nieuregulowaną kwestią jest brak możliwości przekazania 1 proc. przez osoby rozliczające się, np. przez ZUS. Mamy wrażenie, że obawa przed formalnymi komplikacjami wygrała z chęcią wsparcia organizacji. Pamiętajmy jednak, jakie efekty przyniósł mechanizm 1 proc. po zmianie procedury i uprawnieniu do przekazywania kwot podatników liniowych - organizacje zebrały niemal trzy razy tyle środków, co w 2006 roku. Dalsze ułatwienia mogą zatem przynieść kolejne pozytywne efekty.

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code
Podatek PIT - część 2
certificate
Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
1/10
Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
2 maja 2023 r. (wtorek)
4 maja 2023 r. (czwartek)
29 kwietnia 2023 r. (sobota)
Następne
Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy przygotowania do KSeF poszły na marne? Co dalej z wdrożeniami w firmach?

Firmy, które przygotowały się na pierwotny termin wejścia w życie obligatoryjnego Krajowego Systemu e-Faktur, poniosły już związane z tym koszty. Pojawiają się więc pytania, czy powinny zaplanować w budżetach nowe wydatki, aby dostosować procesy i systemy do kolejnych zmian w KSeF. Czy dotychczasowe wdrożenia poszły na marne?

Nowości w KSeF: faktury papierowe czasowo poza KSeF, faktury konsumenckie, złożone załączniki. Konsultacje Ministerstwa Finansów

W dniu 18 lipca 2024 r. w Ministerstwie Finansów przy ul. Świętokrzyskiej 12 odbyło się kolejne spotkanie konsultacyjne dotyczące Krajowego Systemu e-Faktur zorganizowane przez Ministerstwo Finansów i Krajową Administrację Skarbową. Przedstawiciele MF podsumowali dotychczasowe prekonsultacje zmian w zakresie obowiązkowego KSeF. Eksperci Ministerstwa Finansów zaprezentowali też propozycje rozwiązań biznesowych tj. wymianę środowiska KSeF na docelowe, wdrożenie załączników i aktualizację struktury e-faktury,  a także planowane rozwiązania i nowe funkcjonalności KSeF.

Nowe dane o wynagrodzeniach Polaków. GUS odsłania karty

GUS opublikował dane dotyczące przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw w czerwcu 2024 r. Przeciętna płaca wyniosła 8144,83 zł. Wzrost okazał się niższy od prognozowanego przez ekspertów. Mamy też nowe statystyki dotyczące zatrudnienia.

Podatek od nieruchomości od obiektów sportowych. Będą zmiany od 2025 roku. Czy podatek obejmie place zabaw?

W ramach analiz opublikowanego projektu zmian w podatku od nieruchomości, chwilę uwagi należy poświęcić obiektom sportowym. Jako że standardowo ich wartość nie należy do niskich, ewentualne ruchy w tym zakresie, mogą generować istotne skutki podatkowe. Aczkolwiek, akurat w tym obszarze, MF zaproponował też trochę korzyści. Niekorzyści też.

REKLAMA

Większe sumy gwarancyjne w OC posiadaczy pojazdów i rolników. Jednolity formularz zaświadczeń o przebiegu ubezpieczenia. Rząd przyjął projekt nowelizacji

W dniu 16 lipca 2024 r. Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy, która ma dostosować polskie prawo do unijnych przepisów dotyczących ubezpieczenia OC za szkody, które powstały w związku z ruchem pojazdów mechanicznych. Projekt ten przewiduje m.in. zwiększenie minimalnych sum gwarancyjnych w ubezpieczeniu OC posiadaczy pojazdów mechanicznych a także rolników. Czy w związku z tymi zmianami wzrosną ceny polis OC?

Drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Najwięcej na płyn do e-papierosów, aż o 75 proc.

Rząd chce wprowadzić drastyczne podwyżki akcyzy na wyroby tytoniowe. Ich skala ma być kilkukrotnie większa, niż zakładała mapa akcyzowa. Już w 20225 r. akcyza na wyroby tytoniowe ma wzrosnąć: o 25 proc. na papierosy, o 38 proc. na tytoń do palenia oraz o 50 proc. na wkłady do podgrzewaczy tytoniu. Będzie podwyżka również płynów do e-papierosów, na które w 2025 r. akcyza wzrośnie aż o 75 proc.

Zakup sprzętu IT? Czasem lepiej wynająć. Na czym polega DaaS?

Na czym polega model biznesowy Device as a Service (DaaS)? Komu i kiedy się opłaca? Co sprawia, że jest to rosnący trend nie tylko w polskich firmach?

Twój biznes działa dobrze ale pieniądze gdzieś wyciekają. Ekspert podpowiada gdzie szukać przyczyn i źródeł wycieków

Takie pytanie często zadają sobie przedsiębiorcy, którzy osiągając spore przychody, realizując duże i zyskowne projekty nagle stwierdzają brak gotówki na koncie. Dlaczego tak się dzieje? Gdzie są pieniądze? Na te i inne pytania odpowiada dr nauk ekonomicznych Elżbieta Sobów – specjalistka ds. finansów z kilkudziesięcioletnim doświadczeniem.

REKLAMA

Korekta podatku naliczonego: kiedy trzeba rozliczyć fakturę korygującą

Jak należy rozliczyć faktury korygujące? Podatnik będący nabywcą zgłosił reklamację oraz otrzymał mailową odpowiedź, w której sprzedawca uznał reklamację i wskazał kwotę korekty. Wiadomości mailowe są z marca 2024 r., a korekta wpłynęła w kwietniu 2024 r. Podatnik odliczył VAT naliczony z faktury pierwotnej w marcu 2024 r. Czy korektę należy rozliczyć w marcu 2024? 

Prezesa skazano za zaległości podatkowe spółki. Ale to sąd popełnił błąd

Samo tylko objęcie funkcji prezesa zarządu spółki nie może powodować automatycznego przyjęcia na siebie odpowiedzialności karnej za cudze działania. Tak uznał Rzecznik Praw Obywatelskich, informując o wniesieniu skargi kasacyjnej na korzyść prezesa spółki, którego sąd skazał za nieodprowadzenie zaliczek na podatek dochodowy, powstałych w okresie gdy nie objął jeszcze funkcji.

REKLAMA