| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Rozliczenie roczne osób fizycznych - w praktyce

Zbliża się ostateczny termin rozliczenia rocznego podatku dochodowego od osób fizycznych. Rozliczając się z podatku za 2004 r. niektórzy podatnicy po raz pierwszy będą składać urzędowi skarbowemu więcej niż jedno zeznanie. Wymóg taki wynika nie tylko z wprowadzenia przez ustawodawcę opodatkowania dochodów z działalności gospodarczej w formie liniowej, ale także odrębnego trybu rozliczania niektórych dochodów z kapitałów pieniężnych.

Na kim ciąży obowiązek złożenia zeznania rocznego
Zeznanie podatkowe muszą złożyć wszystkie osoby, które według przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych są podatnikami tego podatku. Są to przede wszystkim osoby fizyczne, mające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i tym samym zobowiązane do opodatkowania całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania. Do rozliczenia dochodów osiągniętych w Polsce zobowiązane są także osoby niemające miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Podatku od dochodu uzyskanego za granicą nie muszą natomiast rozliczać w Polsce członkowie personelu przedstawicielstw dyplomatycznych i urzędów konsularnych oraz inne osoby korzystające z przywilejów i immunitetów dyplomatycznych lub konsularnych na podstawie umów lub powszechnie uznanych zwyczajów międzynarodowych. Zwolnieniem tym objęci są również członkowie ich rodzin pozostający z nimi we wspólnocie domowej, jeżeli nie są obywatelami polskimi i nie mają stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.
Ilustracją wątpliwości podatników co do konieczności złożenia zeznania rocznego może być pytanie podatniczki, polskiej obywatelki mającej stałe zameldowanie w Niemczech, o możliwość dokonania rozliczenia w Niemczech wraz z mężem, obywatelem Niemiec. W sytuacji gdy uczy się ona w Polsce i w związku z tą nauką jest zatrudniona na umowę o pracę do czasu jej ukończenia (przebywa w Polsce od poniedziałku do piątku), jest zobowiązana złożyć zeznanie podatkowe.
Takiej odpowiedzi udzielił Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu w piśmie z 17 czerwca 2004 r., nr PD- -F/415-128/04, stwierdzając m.in.: W myśl przepisu art. 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz.U. Nr 137, poz. 926 z późn.zm.) obowiązkiem podatkowym jest wynikająca z ustaw podatkowych nieskonkretyzowana powinność przymusowego świadczenia pieniężnego w związku z zaistnieniem zdarzenia określonego w tych ustawach.
Jednakże ustawa z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz.U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późn.zm.) różnicuje ten obowiązek podatkowy, biorąc pod uwagę miejsce zamieszkania, na obowiązek o charakterze nieograniczonym lub ograniczonym.
Zgodnie z art. 3 ust. 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy).

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Wszystko co musisz wiedzieć o PPK

Eksperci portalu infor.pl

Impel Facility Services spółka z o.o.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »