Odliczenia. Darowizny kościelne
REKLAMA
Projekt ustawy o zmianie ustawy o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Rzeczypospolitej Polskiej oraz o zmianie niektórych innych ustaw trafił do Sejmu 18 marca br. Jego treść jest prosta – w poszczególnych artykułach zakłada on skreślenie tych regulacji, które pozwalają na bezlimitowe odliczenie darowizn przekazywanych na działalność charytatywno-opiekuńczą kościelnej osoby prawnej. Socjaldemokracja Polska (SdPl), która projekt zgłosiła, proponuje zmiany w 11 ustawach.
REKLAMA
Pozbawieni prawa do tej ulgi mają być, oprócz wiernych dwóch największych kościołów w Polsce, czyli Kościoła Katolickiego i Prawosławnego, także wierni Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Kościoła Ewangelicko-Reformowanego, Kościoła Adwentystów Dnia Siódmego, Kościoła Chrześcijan Baptystów, Kościoła Ewangelicko-Metodystycznego, Kościoła Polskokatolickiego, Kościoła Katolickiego Mariawitów, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów oraz Kościoła Zielonoświątkowego. Jak wskazują projektodawcy, głównym celem nowelizacji jest próba normatywnego uporządkowania obowiązujących dotychczas przepisów regulujących kwestie odliczeń podatkowych darowizn na działalność charytatywno-opiekuńczą prowadzoną przez kościelne osoby prawne.
SdPl zwraca uwagę, że w niektórych ustawach kościelnych zakres odliczenia jest ograniczony, a w niektórych wręcz wykluczony, i tak np. w przypadku ustawy o stosunku Państwa do gmin wyznaniowych żydowskich w Rzeczypospolitej Polskiej w ogóle nie przewidziano możliwości dokonywania takich odliczeń i to zarówno przez osoby fizyczne, jak i prawne. Nie ma też takich przywilejów podatkowych w nadal obowiązujących trzech ustawach regulujących stosunki państwa ze związkami wyznaniowymi. A takie zróżnicowanie zachęt podatkowych dla darczyńców ze względu na rodzaj związku wyznaniowego, któremu darowizna jest przekazywana (prawo do odliczenia darowizny od dochodu przed opodatkowaniem lub brak takiego uprawnienia), narusza zdaniem SdPl art. 2 i 32 Konstytucji RP. Projekt zakłada likwidację odliczeń od 1 stycznia 2006 r.
REKLAMA
REKLAMA
- Czytaj artykuły
- Rozwiązuj testy
- Zdobądź certyfikat