REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Podstawą budżetu zadaniowego są mierniki

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Mierzenie rezultatów zadań państwa ma podstawowe znaczenie z punktu widzenia wprowadzenia nowej metody budżetowania. Budżet zadaniowy ma dostarczać urzędnikom, parlamentarzystom i politykom precyzyjnych i obiektywnych informacji o celowości i efektywności realizacji poszczególnych zadań państwa.

Rozmawiamy z MARTĄ POSTUŁĄ, dyrektorem Departamentu Reformy Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów

REKLAMA

Autopromocja

Resort finansów pracuje nad miernikami potrzebnymi do oceny budżetu zadaniowego. Czym są mierniki w budżecie zadaniowym?

- Od początku wdrażania budżetu zadaniowego w Polsce - tak jak i w innych krajach OECD - prowadzi się intensywne studia metodologiczne w celu budowania i rozwoju systemu oceny skuteczności i efektywności poszczególnych polityk państwa. Mierzenie rezultatów pracy instytucji publicznych jest niezbędnym elementem budżetu zadaniowego - ma odpowiedzieć na pytanie, czy pieniądze przeznaczane na konkretne zadania realizowane przez administrację państwową przynoszą odpowiednie wyniki oraz czy (i w jakim stopniu) zadania te przyczyniają się do osiągania założonych przez rząd celów strategicznych. Ocena taka powinna być wszechstronna i precyzyjna, a w szczególności odnosić się do kosztowych aspektów osiągnięcia rezultatów zadań. Obecnie kon-tynuowane są prace nad stworzeniem pełnej bazy mierników dla wszystkich funkcji budżetowych państwa, co powinno w znaczący sposób usprawnić, uprościć i ujednolicić system mierzenia zadań publicznych.

Co brane było pod uwagę przy określaniu mierników dla budżetu na 2009 rok?

- Przy opracowywaniu budżetu zadaniowego na rok 2009 dążono do tego, aby wszystkie mierniki były adekwatne do specyfiki celów i zadań, które mają oceniać (tj. aby były konkretne, mierzalne i zdefiniowane w sposób umożliwiający ciągłość ich pomiaru w wieloletniej perspektywie, a także, aby mierzyły tylko to, na co wykonawca zadania ma realny wpływ). Ważne było także to, aby mierniki posiadały wiarygodne i szybko dostępne źródło danych. Ponadto - dla zapewnienia spójności budżetu zadaniowego ze strategiami rządowymi - kierowano się zasadą, aby przy formułowaniu każdego z celów i mierników zapewniona była ich zgodność z zapisami dokumentów strategicznych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Mierniki określane były szczegółowo?

- Przy tworzeniu zasad dla opracowywania zadaniowego planu wydatków na rok 2009 uznano, że stosowanie mierników na najwyższym jego poziomie - funkcji państwa, których pomiar obarczony jest wysokim ryzykiem błędu, na wstępnym etapie rozwoju metodologii budżetu zadaniowego jest niecelowy (z uwagi na możliwość zbyt silnego wpływu na proces realizacji czynników zewnętrznych niezależnych od wykonawców funkcji). Ograniczono także liczbę mierników dla uzyskania przejrzystości i jednolitości prezentacji zadaniowego planu wydatków.

Czy każde państwo musi indywidualnie określić mierniki dla siebie, czy możemy czerpać wzorce z innych państw?

- Ministerstwo Finansów analizuje w szerokim zakresie doświadczenia zagraniczne dotyczące mierzenia wydatków publicznych, co jest szczegól- nie uzasadnione ze względu na fakt, że informacje efektywnościowe są zamieszczane w dokumentach budżetowych znacznej części krajów świata, w tym m.in. w krajach UE. Doświadczenia te będą na pewno przydatne przy sporządzaniu wspomnianej bazy mierników. Warto podkreślić, że przykładów mierników zagranicznych nie można stosować bezpośrednio, ale tylko w uzasadnionych przypadkach, po odpowiednim ich dostosowaniu do krajowych uwarunkowań społeczno-gospodarczych, a także przy uwzględnieniu potrzeb i możliwości polskiej statystyki publicznej.

Jak mierniki będą wykorzystywane w praktyce?

- Mierzenie rezultatów zadań państwa ma podstawowe znaczenie z punktu widzenia wprowadzenia nowej metody budżetowania. Budżet zadaniowy ma dostarczać decydentom - urzędnikom, parlamentarzystom i politykom - precyzyjnych i obiektywnych informacji o celowości i efektywności realizacji poszczególnych zadań państwa. Analiza tych danych, opisanych za pomocą mierników, opracowywana corocznie w postaci ewaluacji wykonania budżetu państwa pozwoli na poprawę jakości alokacji wydatków budżetowych w kolejnych latach budżetowych. Ponadto stworzenie systemu mierzenia zadań państwa przyczyni się do rozwoju audytu efektywnościowego, który ma poprawić organizację i usprawnić procedury w administracji państwowej na rzecz podnoszenia wydajności i skuteczności jej funkcjonowania.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie.

Na zdjęciu Marta Postuła, dyrektor Departamentu Reform Finansów Publicznych Ministerstwa Finansów

Rozmawiała EWA MATYSZEWSKA

 

Zapisz się na newsletter
Chcesz uniknąć błędów? Być na czasie z najnowszymi zmianami w podatkach? Zapisz się na nasz newsletter i otrzymuj rzetelne informacje prosto na swoją skrzynkę.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: GP

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

REKLAMA

Księgowość
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Korekta zeznania podatkowego PIT. Jak to zrobić i do kiedy można?

Do końca roku 2030 podatnicy mają prawo składać korekty zeznań PIT za rok 2024. Błędy w deklaracjach podatkowych zdarzają się zarówno na niekorzyść podatnika (np. pominięcie ulgi, o której się nie wiedziało), jak i na niekorzyść fiskusa (np. pominięcie źródła przychodów, o którym się zapomniało). Złożenie korekty zeznania nie wymaga uzasadnienia, a skorygować można nawet taką deklarację, która z upływem 30 kwietnia 2025 r. została bez udziału podatnika automatycznie zatwierdzona w usłudze Twój e-PIT.

Pilne! Będzie nowelizacja ustawy o KSeF, znamy projekt: jakie zmiany w obowiązkowym e-fakturowaniu

Ministerstwo Finansów opublikowało długo wyczekiwany projekt nowelizacji ustawy o VAT, regulujący obowiązek stosowania faktur ustrukturyzowanych. Wraz z nim udostępniono również oficjalną „mapę drogową” wdrożenia Krajowego Systemu e-Faktur – KSeF.

Ewidencje VAT oszustów i uczciwych podatników niczym się nie różnią. Jak systemowo zablokować wzrost zwrotów VAT? Prof. Modzelewski: jest jeden sposób

Jedyną skuteczną barierą systemową dla prób wyłudzenia zwrotów jest uzależnienie wpływów zwrotów od zastosowania przez podatnika mechanizmu podzielonej płatności w stosunku do kwot podatku naliczonego, który miałby być zwrócony – pisze prof. dr hab. Witold Modzelewski.

Obowiązkowy KSeF - najnowszy harmonogram. KSeF 2.0, integracja i testy, tryb offline24, faktury masowe, certyfikat wystawcy faktury i inne szczegóły

W komunikacie z 12 kwietnia 2025 r. Ministerstwo Finansów przedstawiło aktualny stan projektu rozwiązań prawnych, technicznych i biznesowych oraz plan wdrożenia (harmonogram) obowiązkowego systemu KSeF. Można jeszcze do 25 kwietnia 2025 r. zgłaszać do Ministerstwa uwagi i opinie do projektu pisząc maila na adres sekretariat.PT@mf.gov.pl.

REKLAMA

Cyfrowe narzędzia dla księgowych. Kiedy warto zmienić oprogramowanie księgowe?

Nowoczesne narzędzia dla księgowych. Na co zwracać uwagę przy zmianie oprogramowania księgowego? Według raportów branżowych księgowi spędzają nawet 50 proc. czasu na czynnościach, które mogłyby zostać usprawnione przez nowoczesne technologie.

Obowiązkowy KSeF - będzie kolejne przesunięcie terminów? Kiedy nowelizacja ustawy o VAT? Minister finansów odpowiada

Ministerstwo Finansów dość wolno prowadzi prace legislacyjne nad nowelizacją ustawy o VAT dotyczącą wdrożenia obowiązkowego modelu Krajowego Systemu e-Faktur (KSeF). Od listopada zeszłego roku - kiedy to zakończyły się konsultacje projektu - nie widać żadnych postępów. Jeden z posłów zapytał ministra finansów o aktualny harmonogram prac legislacyjnych w tym zakresie a także czy minister ma zamiar przesunięcia terminów wejścia w życie obowiązkowego KSeF? W dniu 31 marca 2025 r. minister finansów odpowiedział na te pytania.

Jak przełożyć termin płatności składek do ZUS? Skutki odroczenia: Podwójna składka w przyszłości i opłata prolongacyjna

Przedsiębiorcy, którzy mają przejściowe turbulencje płynności finansowej mogą starać się w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych o odroczenie (przesunięcie w czasie) terminu płatności składek. Taka decyzja ZUS pozwala zmniejszyć na pewien czas bieżące obciążenia i utrzymać płynność finansową. Od przesuniętych płatności nie płaci się odsetek ale opłatę prolongacyjną.

Czas na e-fakturowanie. System obsługujący KSeF powinien skutecznie chronić przed cyberzagrożeniami, jak to zrobić

KSeF to krok w stronę cyfryzacji i automatyzacji procesów księgowych, ale jego wdrożenie wiąże się z nowymi wyzwaniami, zwłaszcza w obszarze bezpieczeństwa. Firmy powinny już teraz zadbać o odpowiednie zabezpieczenia i przygotować swoje systemy IT na nową rzeczywistość e-fakturowania.

REKLAMA

Prokurent czy pełnomocnik? Różne podejście w spółce z o.o.

Spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, jako osoba prawna, działa przez swoje organy. Za prowadzenie spraw spółki i jej reprezentowanie odpowiedzialny jest zarząd. Mnogość obowiązków w firmie może jednak sprawić, że członkowie zarządu będą potrzebowali pomocy.

Nie trzeba będzie składać wniosku o stwierdzenie nadpłaty po korekcie deklaracji podatkowej. Od 2026 r. zmiany w ordynacji podatkowej

Trwają prace legislacyjne nad zmianami w ordynacji podatkowej. W dniu 28 marca 2025 r. opublikowany został projekt bardzo obszernej nowelizacji Ordynacji podatkowej i kilkunastu innych ustaw. Zmiany mają wejść w życie 1 stycznia 2026 r. a jedną z nich jest zniesienie wymogu składania wniosku o stwierdzenie nadpłaty w przypadku, gdy nadpłata wynika ze skorygowanego zeznania podatkowego (deklaracji).

REKLAMA