| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Księgowość > Aktualności > Zmniejsz podatek o 1 proc.

Zmniejsz podatek o 1 proc.

Podatnikom przysługuje prawo odliczenia kwoty 1 proc. podatku przekazanego na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to 1 proc. podatku należnego za cały rok podatkowy, a niepodlegającego wpłacie do urzędu skarbowego po ostatecznym wypełnieniu zeznania. Jeśli jednak podatnik spóźni się ze złożeniem zeznania, nie może skorzystać z ulgi.

Jeszcze w tym roku mamy szansę na zmniejszenie podatku dochodowego należnego za 2004 r. Wystarczy dokonać wpłaty na konto organizacji pożytku publicznego. Jest to jedyna ulga, polegająca na tym, że wydatek poniesiony w 2005 r. możemy odliczyć od podatku za 2004 r. Chodzi o wpłaty na rzecz organizacji pożytku publicznego, o których mowa w ustawie z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i wolontariacie (Dz.U. nr 96, poz. 873). Pisaliśmy o tej uldze wielokrotnie, jednak niektórzy podatnicy nadal mają problem z określeniem, jaką kwotę mogą wpłacić.

Zmniejszenie nie może przekroczyć kwoty stanowiącej 1 proc. podatku należnego za rok podatkowy, obliczonego zgodnie z art. 27 ustawy, według obowiązującej skali podatkowej i pomniejszonego o składki na ubezpieczenie zdrowotne. Przeanalizujmy to na przykładzie PIT-37. Podatek należny wykazujemy w poz. 110 tego zeznania.

Oznacza to, że możemy obliczyć 1 proc. tego podatku i o tak wyliczoną i wpłaconą na rzecz organizacji pożytku publicznego kwotę możemy pomniejszyć ten podatek. Niektórzy podatnicy uważają jednak, że mogą obliczyć 1 proc. z poz. 114 zeznania, która mówi o różnicy między podatkiem należnym a sumą zaliczek pobranych przez płatników, czyli podatku, który podatnik musi dopłacić do urzędu skarbowego. Trzeba podkreślić, że to nie jest ta kwota. Oczywiście podatnik może obliczyć 1 proc. tej kwoty z poz. 114 i wpłacić na konto organizacji, ale nie będzie to cała kwota, jaka mu w ramach tej ulgi przysługuje. Może przecież zaistnieć taka sytuacja, że pobrane zaliczki przekroczą kwotę należnego podatku, wówczas podatnik będzie miał nadpłatę. Skorzystanie z ulgi 1-proc. tę nadpłatę powiększy.

Warto przypomnieć, że z ulgi skorzystać może podatnik, który złoży zeznanie w terminie. Jeśli dokona wpłaty na omawiany cel, sporządzi zeznanie podatkowe z uwzględnieniem tej wpłaty, a następnie z jakiegoś powodu spóźni się ze złożeniem zeznania, z ulgi skorzystać już nie może. Szczególną uwagę na ten fakt muszą zwrócić ci zajęci i zapracowani podatnicy, którzy zostawiają wszystko na ostatnią chwilę. Złożenie zeznania choćby z jednodniowym opóźnieniem pozbawi ich możliwości skorzystania z ulgi.

KT, Wiesława Moczydłowska

Czytaj także

Narzędzia księgowego

POLECANE

WYWIADY, RELACJE, WYDARZENIA

reklama

Ostatnio na forum

Jednolity Plik Kontrolny

Eksperci portalu infor.pl

Sandra Zawadzka

doradca podatkowy, specjalista z zakresu rozliczeń podatku od towarów i usług w jednostkach samorządu terytorialnego oraz procedur podatkowych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »