REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

To jeszcze nie koniec zmian w ustawie o VAT

Ewa Matyszewska
Ewa Matyszewska

REKLAMA

Od 1 grudnia obowiązują znowelizowane przepisy o VAT. To jednak nie koniec zmian. Już w przyszłym roku czekają nas istotne zmiany dotyczące zasad określania miejsca opodatkowania i obowiązków administracyjnych, wymuszone przepisami UE.

Rozmowa z ROMANEM NAMYSŁOWSKIM, starszym menedżerem w Ernst & Young

Autopromocja

Dnia 1 grudnia weszła w życie duża nowelizacja ustawy o VAT. Jak można ją ocenić?

- Jest to bardzo dobra nowelizacja, która wprowadza wiele korzystnych rozwiązań dla podatników. Niektóre z nich mogą mieć np. pozytywny wpływ na przepływy finansowe podatników (co jest ostatnio bardzo istotne) czy też po prostu zmniejszyć ilość pracy administracyjnej związanej z prawidłowym rozliczaniem podatku. Z czystym sumieniem mogę stwierdzić, że trzy lata zaangażowania w proces zmian ustawy o VAT, uwieńczony tą nowelizacją, miał sens.

Wiele nowych rozwiązań jest przyjaznych dla podatników. Czy możemy podać konkretny przykład?

- Chociażby uproszczenie dla magazynów konsygnacyjnych. To nie tylko udogodnienie dla podmiotów zagranicznych, które już nie muszą rejestrować się, dokonując przemieszczenia towarów do Polski. To rozwiązanie korzystne również dla nabywcy. O korzyści biznesowej takiej struktury, pozwalającej na dostawy w systemie just in time, nie muszę wspominać. Istotny może okazać się pozytywny wpływ na przepływy finansowe podatnika. Bez uproszczenia podmiot zagraniczny musiał opodatkować dostawę w momencie wyprowadzenia towarów z magazynu i wykazywać podatek należny. Dla nabywcy podatek ten był podatkiem naliczonym, którego odzyskanie mogło zająć kilka miesięcy, zwłaszcza gdy znaczna część dostaw to eksport lub dostawy wewnątrzwspólnotowe.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Jak teraz będą wyglądać rozliczenia nabywcy?

- Po nowelizacji nabywca będzie rozpoznawał wewnątrz- wspólnotowe nabycie towarów, czyli dokonywał rozliczenia VAT wyłącznie na papierze.

Czy magazyny konsygnacyjne to jedyne uproszczenie?

- Ależ skąd. Drugie uproszczenie to możliwość rozliczania VAT z tytułu importu poprzez deklarację. Zamiast płacić i odzyskiwać po kilku miesiącach podatek, będzie on rozliczany na podobnej zasadzie jak nabycie wewnątrzwspólnotowe.

Wprowadzono do ustawie o VAT więcej przepisów opcyjnych. Na co szczególnie warto zwrócić uwagę?

- Tu wymieniłbym deklaracje kwartalne, chociaż niepełne, gdyż podatnik będzie musiał wpłacać miesięczne zaliczki na podatek przez pierwsze dwa miesiące kwartału. Niewątpliwie jednak to rozwiązanie warte do rozważenia dla podmiotów, które np. składają dużą liczbę korekt deklaracji (będą tylko cztery deklaracje w roku do korygowania) czy też dla podmiotów, których obroty systematycznie wzrastają. Wysokość zaliczki jest bowiem uzależniona od obrotów z poprzedniego kwartału. Może okazać się, że jej wysokość będzie niższa niż faktyczna kwota zobowiązania za dany miesiąc. Później trzeba będzie dopłacić różnicę, ale przez miesiąc bądź dwa więcej środków pieniężnych pozostanie w rękach podatnika. Poza tym warto pamiętać o dość rewolucyjnych zmianach zasad opodatkowania dostawy nieruchomości.

Kolejne zmiany są zapewne związane koniecznością dostosowania polskich przepisów do prawa wspólnotowego?

- Zgadza się. Za najważniejszą zmianę uznałbym wyłączenie z zakresu opodatkowania transakcji zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa, której definicja jest identyczna jak w podatkach dochodowych. Zmiana ta zdecydowanie powinna ułatwić dokonywanie przekształceń własnościowych. Poza tym mamy ogromną niespodziankę w postaci rezygnacji z ograniczenia odliczenia w przypadku wydatków niestanowiących kosztów podatkowych. Wydawało się, że Ministerstwo Finansów zżyło się tak z tym przepisem, że będzie broniło go do upadłego, a tymczasem udało się go uchylić.

O jakich regulacjach warto jeszcze wspomnieć?

- O przepisach, które są następstwem wydania wyroków, czy to przez Trybunał Konstytucyjny, czy Europejski Trybunał Sprawiedliwości. Jeżeli chodzi o ten pierwszy sąd, to trzeba wskazać przepisy dotyczące konieczności posiadania potwierdzenia odbioru faktury korygującej przez nabywcę. Przeniesiono te przepisy do ustawy i nieco je zmodyfikowano, choć nie zawsze z korzyścią dla podatnika. Natomiast zmiana będąca bezpośrednio realizacją wyroku ETS to likwidacja kaucji gwarancyjnej. Trybunał w sprawie Alicji Sosnowskiej zakwestionował tego rodzaju ograniczenie prawa do zwrotu VAT.

Autopromocja

Czy wszystkie nowe przepisy są korzystne dla podatników?

- Trudno tak naprawdę wskazać przepis jednoznacznie niekorzystny. Czasami jest tak, że dobre elementy są pomieszane z mniej korzystnymi, jak choćby liberalizacja ulgi na złe długi: dobry to możliwość korekty po upływie 180 dni od upływu terminu zapłaty, mniej korzystny - konieczność uzyskania potwierdzenia otrzymania zawiadomienia o skorzystaniu z tego rozwiązania przez wierzyciela.

Czy w takim razie należałoby coś jeszcze zmienić?

Autopromocja

- Z całą pewnością nie była to ostatnia nowelizacja VAT. Już w przyszłym roku czekają nas istotne zmiany dotyczące zasad określania miejsca opodatkowania i obowiązków administracyjnych (składania informacji podsumowujących), wymuszone zmianami w dyrektywie UE. Będzie też trwał proces eliminowania niezgodności z dyrektywami, w tym jednej bardzo drażliwej, tj. ograniczenia odliczenia VAT naliczonego przy nabyciu samochodów osobowych czy paliw do tych samochodów.

Kliknij aby zobaczyć zdjęcie

Na zdjęciu Roman Namysłowski, starszy menedżer w Ernst & Young

 

 

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: GP
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Podatek PIT - część 2
  certificate
  Jak zdobyć Certyfikat:
  • Czytaj artykuły
  • Rozwiązuj testy
  • Zdobądź certyfikat
  1/10
  Zeznanie PIT-37 za 2022 r. można złożyć w terminie do:
  30 kwietnia 2023 r. (niedziela)
  2 maja 2023 r. (wtorek)
  4 maja 2023 r. (czwartek)
  29 kwietnia 2023 r. (sobota)
  Następne
  Księgowość
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Chcesz dostać emeryturę lub rentę na czas? Musisz szybko powiadomić ZUS o zmianie adresu lub konta bankowego! Jak to zrobić i w jakim terminie?

  Emeryt i rencista powinien jak najszybciej poinformować Zakład Ubezpieczeń Społecznych o zmianie adresu zamieszkania, czy numeru rachunku bankowego. Jeśli zrobi to z opóźnieniem, to może zdarzyć się, że emerytura czy renta zostanie zwrócona do ZUS-u.

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie RPP. Czy czeka nas zmiana stóp procentowych?

  Dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. "RPP nie zmieni stóp procentowych na rozpoczynającym się dzisiaj grudniowym posiedzeniu" – powiedział ekonomista ING BSK Adam Anotniak. Jego zdaniem, pauza w obniżkach stóp potrwa co najmniej do marca.

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku - 1,46 zł za litr wykorzystanego oleju napędowego

  Zwrot akcyzy za paliwo rolnicze w 2024 roku. Rolnicy dostaną 1,46 zł zwrotu akcyzy od każdego litra wykorzystanego do produkcji rolnej oleju napędowego - przewiduje opublikowany projekt rozporządzenia Rady Ministrów w tej sprawie.

  Regionalna pomoc inwestycyjna będzie mogła być udzielana do końca 2026 r.

  Do końca 2026 r. będzie można udzielać regionalnej pomocy inwestycyjnej, polegającej na zwolnieniu z podatku od nieruchomości oraz podatku od środków transportu – wynika opisu projektu rozporządzenia Ministerstwa Finansów, który właśnie został opublikowany w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

  Wyłudzenia VAT na ponad 223 mln zł. Grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny

  Wyłudzenia VAT. Tymczasowy areszt dla 15 osób i blokada ponad 26 mln złotych na rachunkach bankowych spółek i osób fizycznych - to efekt śledztwa w sprawie wyłudzeń podatku VAT. Rozbita grupa przestępcza fałszowała zużyty olej kuchenny.

  Kwota wolna od podatku 60 tys. zł. Najwcześniej w 2025 roku

  Kwota wolna od podatku w wysokości 60 tys. zł. "Jasno zostało powiedziane w jednej z naszych tez, że wprowadzamy kwotę wolną od podatku 60 tys. zł. Wiadomo, że w 2024 roku tego nie zrobimy. Mamy na to cztery lata i na pewno będzie to wprowadzone" - powiedział poseł KO Artur Łącki.

  Tabela kursów średnich NBP z 4 grudnia 2023 roku - nr 234/A/NBP/2023

  Tabela kursów średnich NBP waluty krajowej w stosunku do walut obcych ogłoszona 4 grudnia 2023 roku - NBP nr 234/A/NBP/2023. Kurs euro to 4,3337 zł.

  NBP: 140 mld zł zagranicznych inwestycji bezpośrednich

  Napływ kapitału z tytułu zagranicznych inwestycji bezpośrednich do Polski w 2022 r. wyniósł 140,3 mld zł, w porównaniu z 2021 r. ich wielkość wzrosła o blisko jedną czwartą - poinformował NBP w raporcie.

  Jak można przestać być wspólnikiem spółki osobowej? Czym różni się wystąpienie ze spółki od sprzedaży ogółu praw i obowiązków?

  Czasem trzeba rozstać się ze spółką osobową (np. ze spółką jawną). Na czym polega i jakie skutki prawne wywołuje wypowiedzenie umowy spółki przez wspólnika? Czym różni się to od sprzedaży ogółu praw i obowiązków wspólnika?

  Wystąpienie wspólnika ze spółki osobowej. Jak przebiegają rozliczenia?

  Jak kwestię rozliczenia wspólnika występującego ze spółki osobowej regulują przepisy kodeksu spółek handlowych? Jak te przepisy zastosować w praktyce? Dlaczego czasem warto rozliczyć się z występującym wspólnikiem inaczej niż wskazuje ksh?

  REKLAMA